fbpx
Dla początkujących

Jak NIE biegać? Krótki poradnik.

Lato w pełni. To czas, w którym wielu biegaczy aż wyrywa się do walki z kilometrami. Miejskie parki i alejki pękają w szwach od biegaczy na różnym poziomie. To czas, w którym warto zwrócić uwagę na błędy, które przydarzają się biegaczom. Wbrew wielu opiniom nie są one zarezerwowane jedynie dla początkujących. Również biegacze na zaawansowanym poziomie często je popełniają. Oto krótka lista często popełnianych błędów.
Jak NIE biegać? Krótki poradnik

Lato w pełni. To czas, w którym wielu biegaczy aż wyrywa się do walki z kilometrami. Miejskie parki i alejki pękają w szwach od biegaczy na różnym poziomie. To czas, w którym warto zwrócić uwagę na błędy, które przydarzają się biegaczom. Wbrew wielu opiniom nie są one zarezerwowane jedynie dla początkujących. Również biegacze na zaawansowanym poziomie często je popełniają. Jak zatem nie biegać? Czytaj!

Zbyt intensywny początek treningu

Ten problem dotyczy nie tylko amatorów. Przydarza się nawet osobom trenującym latami. Czasami aż chce się biec na złamanie karku, a jednak początek musi być spokojny. Każdy, kto przycisnął zbyt mocno pierwsze kilometry maratonu, doskonale wie dlaczego. Inną sprawą jest brak rozgrzania mięśni i większa szansa na kontuzję, gdy zbyt ostro wystartujemy.

Brak rozgrzewki lub kiepska rozgrzewka

To także problem nie tylko amatorów. Wielu zaawansowanych biegaczy głośno przyznaje się do jej bagatelizowania. Ryzyko kontuzji rośnie bardzo mocno, a sam fakt, że akurat nam się ona nie przydarzyła, nie uprawnia nas do mówienia, że rozgrzewka ważna nie jest. Warto również wychłodzić organizm po biegu. Po zakończeniu treningu potruchtajmy jeszcze chwilę, rozciągnijmy się.

Bieg po obfitym posiłku

Zależnie od tego co zjemy oraz od naszych indywidualnych predyspozycji, czas po którym można przystąpić do treningu będzie inny. Zwykle jednak to od 1-2 godzin po posiłku. Bieganie z pełnym brzuchem może być nie tylko nieprzyjemne w skutkach, ale nawet niebezpieczne. Najczęściej mogą nas spotkać dolegliwości żołądkowe i jelitowe, które będą utrzymywały się jeszcze długi czas po treningu. Sam trening często również będzie zmarnowany, ryzykujemy w jego trakcie bolesną kolkę. Jeżeli więc właśnie zjadłeś czekoladę, czujesz wyrzuty sumienia i chcesz ją natychmiast spalić, poczekaj 2 godziny. Podobnie sprawa ma się również z płynami. Tych także nie powinniśmy przyjmować w nadmiarze bezpośrednio przed treningiem.

Obciążenie

Bieg musi być naturalny. Nie powinniśmy mieć w rękach niczego zbędnego, a już na pewno nie 1,5 litrowej butelki wody! Nawet bieganie z telefonem w ręku wymuszać będzie na nas nienaturalny dla naszego ciała ruch i praktykowane długo, może przyczynić się do sporych problemów zdrowotnych. Zadbaj o odpowiednie kieszenie (np. na smartfon), pas na biodra lub plecak biegowy na dłuższe wybiegania.

Te same trasy, ta sama sceneria, ten sam wysiłek

Dopada nuda? Czujesz, że treningi nie przynoszą efektu? Jeżeli zawsze biegniesz tym samym tempem, a w tym samym miejscu swojej trasy masz taki sam podbieg, nie licz na to, że coś się zmieni. Odśwież trasy, zmień kierunek i tempo biegu. Odkryj nowe. To pobudzi zarówno ciało jak i umysł, sprawiając że radość z biegania i efektywność treningu będą na lepszym poziomie.

Nieposkromiona ambicja

Codzienny trening na dużej intensywności, to raczej prosta droga do kontuzji, aniżeli osiągania swoich życiówek. Odpoczynek i regeneracja są równie ważne, co sam trening. Podobnie sprawa ma się z planowaniem startów. Jeżeli kilka miesięcy wcześniej nie biegałeś w ogóle, a teraz biegasz 100km miesięcznie nie oznacza to jeszcze, że na pewno powinieneś zapisywać się na maraton, a tym bardziej nie na 3 pod rząd. Dróg na skróty nie ma, formę należy budować powoli i systematycznie.

Ambicję warto trzymać na wodzy. Świadczy ona o nas bardzo dobrze, ale jeżeli nie będziemy potrafili jej pohamować, przeciążymy swój organizm. Umiejętność zbalansowania ambicji i zdrowego rozsądku jest ważna zarówno w sporcie amatorskim, jak i zawodowym.

Brak wody w upalne dni

To tylko 10 kilometrów. Rzeczywiście tak czujemy dyszkę, gdy trenuje się dłuższy czas. Jednak nie usypiajmy swojej czujności. 10 km w upale jest olbrzymim wysiłkiem dla każdego organizmu. Zadbaj o nawodnienie latem. Butelkę można schować w większą kieszeń, do pasa biegowego, a nawet zostawić na zaprzyjaźnionym drzewie (polecam ten ostatni sposób). Pamiętaj też o schłodzeniu!

Nie samym bieganiem człowiek żyje

8 godzin pracy w biurze, brak rozgrzewki i zerwanie się na trening. To niestety dość popularna historia wśród biegaczy. Daj swojemu organizmowi szansę na inny ruch. Długie spacery, rower, basen, fitness i ćwiczenia aerobowe, rozciąganie. Dosłownie każda aktywność fizyczna dobrze uzupełni trening biegowy i pozwoli popracować w odmienny sposób Twojemu organizmowi. Różnicować warto również trening biegowy. Warto wprowadzić do niego elementy zabawy.

To z pewnością tylko wierzchołek góry lodowej błędów, które biegacze często popełniają. Jakie błędy Wy obserwujecie u innych? A może sami jakieś popełniliście lub robicie to dalej?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niestabilność kolana - nieco inaczej o częstej przypadłości
Następny wpis
adidas SolarBOOST zapowiada rewolucję w miejskim bieganiu – sprawdzamy to dla Was
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu