Ból biodra – Poradnia Biegacza

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Krzysztof Adamowicz z actimedica.pl odpowiada na pytanie Eweliny.

Borykam się z naprzemiennym bólem biodra raz lewego raz prawego. Biegam od ok 2 lat, ostatnio zaczęłam odczuwać ból biodra, który momentami nie pozwala mi na wykonanie skrętu lub pochylenia się. Czasami odczuwam ból promieniujący w stronę uda. Dodam że mam skoliozę, czy bóle biodra mogą być związane ze skrzywieniem? Co powinnam robić żeby ból nie wracał?

Nie powiedziałaś najważniejszego – czyli kiedy Cię boli? Charakterystyka pojawiania się bólu, pozycje, które zaostrzają i łagodzą objawy mogą podpowiedzieć na jakim etapie może być toczący się proces i jaki jest jego charakter. Nocny ból często świadczy o toczącym się stanie zapalnym, natomiast ból podczas wysiłku może dotyczyć przeciążenia. Ciekawy jestem czy rozciągasz się po bieganiu? Może Twój problem związany jest z nadmiernie napiętymi mięśniami okolicy pachwinowej np. mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia czworogłowego uda z uwzględnieniem mięśnia prostego uda. Pytanie jest czy boli Cię tylko przy wykonywaniu skrętu i skłonu czy także ból występuje, gdy siedząc podciągasz kolano do klatki piersiowej. Nie wiem, gdzie dla Ciebie jest tzw. „biodro”. Nie wiem czy nazywasz w ten sposób staw biodrowy i wtedy ból pojawiałby się w pachwinie, czy też masz na myśli okolicę krętarza większego i wtedy ból pojawiałby się po bocznej stronie górnej części uda i często jest to zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej.

Najczęstsze przyczyny bólu w pachwinie:

Objawy kliniczne wczesnej koksartrozy

Początkowe objawy zajęcia stawu biodrowego są zwykle dyskretne i niezbyt charakterystyczne. Objawiają się osłabieniem kończyny, zmniejszeniem wydolności chodu, niekiedy bólami stawu kolanowego. Dolegliwości bólowe biodra mogą pojawić się później i występują początkowo po wysiłku i dłuższym chodzeniu, a zmniejszają się po wypoczynku. Niekiedy momentem początkowym dolegliwości jest banalny uraz np. złe stąpnięcie, upadek, skręcenie. Dolegliwościom bólowym towarzyszy postępujące ograniczenie ruchu, w pierwszej kolejności rotacji wewnętrznej, później odwiedzenia. Najdłużej zachowany jest ruch zgięcia. Wraz z progresją zmian zwyrodnieniowych nasilają się dolegliwości bólowe. W najbardziej zaawansowanych przypadkach występują bóle spoczynkowe i nocne.

Uszkodzenia obrąbka stawowego

Obrąbek stawowy jest strukturą chrząstki włóknistej, która jest przedłużeniem panewki stawu biodrowego. Pogłębia panewkę dzięki czemu przyczynia się do ochrony głowy kości udowej przed uderzeniami o kostny brzeg panewki oraz zabezpieczenia pełnego ruchu w stawie. Jest strukturą wewnątrz stawową, która jest bogato unaczyniona i unerwiona co determinuje dolegliwości bólowe w przypadku jego uszkodzenia. Najczęstsza przyczyną uszkodzenia jest pojedynczy uraz lub sumujące się mikrourazy powstające podczas powtarzalnych czynności sportowych. Nie charakterystycznymi dolegliwościami są bóle w okolicy pachwiny, przeskakiwanie wewnątrz stawu, utykający chód, ograniczenie ruchomości. Badaniem obrazującym uszkodzenie obrąbka stawowego jest rezonans magnetyczny z kontrastem podanym do stawu biodrowego oraz artroskopia diagnostyczna. Najczęstszymi uszkodzeniami obrąbka stawowego są jego niestabilne pęknięcia lub rozdarcia. Dzięki bogatemu ukrwieniu obrąbek posiada możliwość gojenia w przypadku wykonania odpowiednich procedur naprawczych, które właśnie droga artroskopową mogą być przeprowadzone. W przypadku uszkodzenia nienaprawialnego, uszkodzone fragmenty są wycinane i usuwane poza staw.

Dyskopatia

Przy dużych przepuklinach może pojawiać się ból promieniujący od ucisku na korzeń rdzeniowy, który będzie raz dawał dolegliwości po jednej stronie a innym razem po przeciwnej stronie. W stanie ostrym może i czasem w podostrym może być ból „biodra” związany z problemem kręgosłupa i wtedy ból może zaostrzać się przy ruchach tułowiem a zwłaszcza przy skłonach i rotacji. Najczęściej problem dyskopatii lędźwiowej dotyczy ludzi w wieku średnim (3-4 dekada) i zmniejsza się częstość jego występowania u ludzi starszych, u których dominują procesy zwyrodnieniowo-wytwórcze. Biorąc pod uwagę mechanizm prowadzący do przemieszczania się jądra miażdżystego u ludzi młodych, dotychczas zdrowych do zachorowania prowadzi nadmierny wysiłek fizyczny bądź uraz, w następstwie którego dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego na danym poziomie. Najczęściej młodzi pacjenci mówią o upadku z drabiny, podniesieniu nadmiernego ciężaru bądź nasilonej aktywności sportowej np. upadek na kolana podczas gry w piłkę. W większości jednak przypadków przepuklina jądra miażdżystego prowokowana jest stosunkowo małym urazem bądź przeciążeniem kręgosłupa.Dla poprawienia funkcji kręgosłupa proponuję zrobić odpowiedni stretching głównie mięśni pośladka, tylnej części uda i mięśni okolicy pachwinowej. Przy braku poprawy sugeruje udać się do fizjoterapeuty i ewentualnie do ortopedy. Farmaceutyk, który brałaś to placebo! Jeśli pomógł to znaczy, że firma odniosła dodatni efekt marketingowy a Ty, co jest ważniejsze, poprawiłaś swoje funkcjonowanie. Wszystkie badania, które dotychczas ukazały się mówią jednoznacznie, że te preparaty nie mają prawa działać. Reszta to placebo.