fbpx
Pozostałe

Audiobook do biegania – top 10

Każdy z biegaczy, zwłaszcza długodystansowców, od czasu do czasu chciałby zająć czymś swoją głowę podczas treningu. Audiobook do biegania to świetny pomysł! Codzienne, nierzadko ze względu na brak czasu i możliwości monotonne trasy, warto urozmaicać sobie dobrymi książkami. Czego najlepiej posłuchać? Zapewne ile biegających, tyle różnych gustów literackich, podpowiem zatem czego i kogo wg mnie najlepiej słucha się biegając.
audiobook do biegania top 10 01

Każdy z biegaczy, zwłaszcza długodystansowców, od czasu do czasu chciałby zająć czymś swoją głowę podczas treningu. Audiobook do biegania to świetny pomysł! Codzienne, nierzadko ze względu na brak czasu i możliwości monotonne trasy, warto urozmaicać sobie dobrymi książkami. Czego najlepiej posłuchać? Zapewne ile biegających, tyle różnych gustów literackich, podpowiem zatem czego i kogo wg mnie najlepiej słucha się biegając.

Kryminały – daj się wciągnąć!

Popularne serie kryminalne, to dobry pomysł dla szukających wciągającej rozrywki na przyzwoitym poziomie. Jeżeli lubicie dosadne pisarstwo, wybierzcie coś z literatury skandynawskiej, np. „Millenium” Stiega Larssona. Historia młodej hakerki i dziennikarza, który otrzymuje nietypowe zlecenie zajmie Was kilkadziesiąt dobrych kilometrów. Rządni dalszych przygód tej nietypowej pary, po wysłuchaniu pierwszej części mogą sięgnąć po kolejne opasłe tomiszcza autorstwa Larssona.

Odrobina magii

Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy są wielbicielami gatunku fantasy, jednak pozycje takie jak „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, to wg mnie idealne lektury do biegania. Przygody Geralta, osadzone są w bliżej nieokreślonej przeszłości, w świecie pełnym magów i czarodziejek, ale równocześnie pozbawionym patosu. Plastyczny język autora pozwala wyobrażać sobie magiczną rzeczywistość ze szczegółami, a każdą kolejną przygodę Wiedźmina można traktować jako osobną mini opowieść.

P.S. Dla wielbicieli magii, ale w nieco lżejszym wydaniu, polecam serię „Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta. Jedyna uwaga – śmiech może utrudniać Wam oddychanie podczas biegu.

Reportaż, czyli trochę faktów

Choć fantastyka kusi oderwaniem od rzeczywistości, czasami okazuje się, że równie fascynujące mogą być historie z życia wzięte. Przykładem jest choćby książka Marka Bowdena opowiadająca o życiu, sukcesie i upadku Pablo Escobara, jednego z najpotężniejszych baronów narkotykowych świata. Życiorys postaci spopularyzowanej dzięki serialowi „Narcos”, na pewno wystarczyłby na niejedną powieść. Dzięki „Polowaniu na Escobara. Historii najsłynniejszego barona narkotykowego” Marka Bowdena, biegając ulicami miasta, poczujecie atmosferę kolumbijskich zaułków i niebezpiecznych przedmieść.

P.S. Jeśli szukacie dobrych reportaży, sięgnijcie też po coś z serii wydawnictwa Czarne. Możecie posłuchać takich perełek, jak np. „Gottland” Mariusza Szczygła, czy „Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera.

A może klasycznie?

Podczas biegu trudno skupić uwagę na bardziej wyrafinowanych tekstach, ale niekoniecznie trzeba rezygnować z klasyki. Tym razem, na mojej audiobookowej liście znowu pojawia się mafia – „Ojciec Chrzestny” Mario Puzo, w interpretacji Janusza Gajosa, to zdecydowanie „propozycja nie do odrzucenia”. Audiobook do biegania o dziejach rodziny Corleone, czyli etos sycylijskich mafiosów w nowojorskich realiach, na pewno uatrakcyjni Wasz trening. Do tego przed biegiem, dla wczucia się we włoski klimat (i oczywiście dostarczenia węglowodanów!) koniecznie trzeba wsunąć pokaźną porcję spaghetti.

Biografie – ciekawi ludzie, ciekawe historie

Na zewnątrz zima, słota i jeszcze wiatr wieje prosto w oczy? Załóż słuchawki i przenieś się do egzotycznych krain razem z Tonym Halikiem. „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego, to biografia niezwykłego podróżnika, której słucha się jak dobrej powieści. Jest zaginione miasto Inków, francuska partyzantka, wywiad z Fidelem Castro, a to wszystko okraszone dowcipnym językiem. Lektorem audiobooku jest Jerzy Stuhr, który moim skromnym zdaniem, nawet menu w restauracji potrafiłby przeczytać w fascynujący sposób. Spróbujcie – odrobina egzotyki na pewno nie zaszkodzi, a może zainspiruje do większej aktywności.

Audiobook do biegania  – coś lżejszego

Pokonując kolejny kilometr, a tym samym kolejną cząstkę naszej słabości, nie zawsze jesteśmy w stanie skupić się na wielowątkowej, zagmatwanej fabule. Sposobem na trudności ze skupieniem podczas biegu są audiobooki do biegania „lżejszego kalibru”. Jednym z takich audiobooków jest „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasa Jonassona. Historia niesfornego staruszka jest pełna humoru, ciepła, ale nie brakuje jej także refleksji i mądrych przemyśleń ukrytych pod warstwą dowcipu. Dzięki tej książce chętniej wyskoczycie na trening, choćby po to żeby posłuchać o dalszych losach bohatera.

Rozruszaj swój mózg!

Regularne bieganie zajmuje często sporo czasu, który można zagospodarować na rozszerzenie wiedzy o otaczającym nas świecie. W ostatnim czasie na rynku wydawniczym pojawiło się sporo popularnonaukowych wydawnictw, które w przystępny, a równocześnie ciekawy sposób pozwalają nam zapoznać się z zagadnieniami ze świata przyrody i nauki. „Sekretne życie drzew”, to opowieść leśniczego Petera Wohllebena m.in. o tym jak drzewa porozumiewają się ze sobą, dbają o swoje potomstwo, co odczuwają i zapamiętują. Bieganie w parku, lesie, czy choćby aleją obsadzoną drzewami, to idealne tło do słuchania tej książki, po odsłuchaniu której na pewno częściej będziecie zerkać na gałęzie rozpostarte nad Waszymi głowami.

Inną propozycją na audiobook do biegania z tej kategorii jest: „Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd”, czyli coś dla tych, którzy zastanawiają się, co właściwie mieści się w naszych głowach. Słuchając tej lektury podczas biegu, zapewnicie sobie trening ciała i umysłu. Dodatkowym atutem jest głos Krystyny Czubówny, która jak nikt inny potrafi opowiadać o faktach.

Na doładowanie akumulatora

„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, to audiobook, po który sięgnęłam z nieufnością, ponieważ nie przepadam za wciskającymi na siłę „jasną stronę życia” mentorami. Moje obawy okazały się niesłuszne. Autor książki – Nick Vujicic, urodził się bez rąk i nóg – to wynik rzadkiego schorzenia. Opisuje on historię swojego życia od wczesnego dzieciństwa aż do dorosłości, bez patosu i moralizatorskiego tonu. Trudności, które musiał pokonać do tej pory i które pokonuje nadal każdego dnia, pozwalają złapać dystans do własnych, często wyolbrzymionych problemów. Napisana lekko i mimo tematu, z humorem książka, to świetny motywator do podejmowania wszelkiej aktywności i korzystania z danych nam możliwości.

Za mało biegania w bieganiu? Posłuchaj tego!

O czym najlepiej posłuchać biegając? Oczywiście o bieganiu! Christopher McDougall, autor „Urodzonych biegaczy” ukazuje temat od ciekawej strony. Sięgając do antropologii udowadnia, że człowiek ze swojej natury stworzony jest do biegania, a co więcej najlepiej żeby dalekie trasy pokonywał boso. W audiobooku usłyszymy także o tajemniczym plemieniu Tarahumara, którego członkowie biegiem pokonują setki kilometrów, a przy tym unikają kontuzji i uciążliwych treningów przygotowawczych. Kiedy posłuchacie opisów ultramaratonów, które odbywają się w najbardziej ekstremalnych warunkach, bieg po parku stanie się nagle jakby lżejszy. Audiobookowy must have biegacza!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(1) Napisz komentarz

  1. witam serdecznie. stoje przed zakpem sluchawek do biegania. mam pytanie laika: jak i skad sciagnac audiobooki, by mozna je bylo wgrac na takie bezprzwodowe sluchawki? z gory dziekuje za odpowiedz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegacz przy wielkanocnym stole
Następny wpis
Bieg OSHEE 10 km po prawobrzeżnej Warszawie
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu