fbpx
Wokół biegania

Bieganie sposobem na pandemię. ASICS prezentuje nowe badania i wspiera biegaczy

Od początku lockdownu wywołanego przez pandemię COVID-19, Europa przeżywa nieustający boom na bieganie jako aktywną formę spędzania wolnego…
Najnowsze dane marki ASICS pokazują, że biega coraz więcej osób.

Od początku lockdownu wywołanego przez pandemię COVID-19, Europa przeżywa nieustający boom na bieganie jako aktywną formę spędzania wolnego czasu poza domem. Najnowsze dane marki ASICS w oparciu o aplikację RunKeeper pokazują, że ten sport uprawia więcej osób niż w analogicznym okresie w 2019 r. Średni wzrost aktywnych biegaczy na Starym Kontynencie kształtuje się na poziomie 4,3% w czerwcu oraz lipcu.

Eksperci twierdzą, że wystarczy 91 dni, aby wszelkiego rodzaju ćwiczenia stały się nawykiem. Nie inaczej wygląda sytuacja z bieganiem. Wyniki niezależnych badań przeprowadzonych przez markę ASICS wśród osób, które rozpoczęły lub wznowiły swoją przygodę z tym sportem w trakcie pandemii pokazują, że 84% z nich planuje biegać nadal, a nawet częściej w niedalekiej przyszłości. 

Ponadto, prawie połowa (49%) Europejczyków biega, aby poprawić swoją kondycję psychiczną w trakcie lockdownu, a 47% z nich traktuje tę aktywność jako idealny sposób na odstresowanie. Z drugiej strony, 62% osób przyznało, że nie otrzymało wiarygodnych informacji dotyczących kluczowych elementów biegania, narażając się na kontuzję lub rezygnację z nowo odkrytej pasji. Główne pytania, na które biegacze-amatorzy oczekują odpowiedzi: 

  • Jak utrzymać motywację (42%)? 
  • Jak znaleźć odpowiednie buty (38%)? 
  • Jak uniknąć bólu mięśni i stawów (34%)? 
  • Jak przeprowadzić optymalny trening (33%)? 
  • Jak uniknąć kontuzji (32%)? 
  • Jak stawiać przed sobą rozsądne cele (31%)?

W odpowiedzi na badania, ASICS przygotował kilka prostych wskazówek i sugestii dla każdego z kluczowych obszarów, aby pomóc biegaczom świadomie kontynuować swoją sportową podróż:

  • Zadbaj o organizację i śledź swoje postępy
  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
  • Poznaj swoją stopę
  • Trenuj w różnych modelach butów
  • Trenuj z głową i ciesz się bieganiem
  • Zaskocz samego siebie
Infografika ASICS dla początkujących biegaczy.
O czym początkujący biegacze powinni pamiętać?

Bieganie jest jednym z najłatwiejszych sportów, niosąc za sobą niesamowite korzyści fizyczne i psychiczne. Wszyscy biegacze, a zwłaszcza Ci, którzy dopiero są na początku swojej drogi, potrzebują niezbędnego wsparcia i wskazówek, które pomogą im utrzymać motywację, uniknąć kontuzji oraz trenować w myśl hasła „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jako wiodąca marka sportowa, potrzeby biegaczy są nam szczególnie bliskie i dokładamy wszelkich starań, aby otoczyć ich opieką oraz wspierać w realizacji celów – powiedziała Linda van Aken, Vice President Running ASICS.

ASICS Mat. prasowy
ASICS wspiera biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

Przebadana próba europejska wyniosła 3044 osób (wiek 18-55), obejmując te osoby, które dopiero zaczęły biegać lub wróciły do biegania od marca 2020 r. Badanie w formie online zostało przeprowadzone w okresie 8-12 lipca 2020 r. 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnym Biegu Westerplatte
Następny wpis
Fizjo4life - wizyta u naszego pierwszego partnera medycznego
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu