Bieganie sposobem na pandemię. ASICS prezentuje nowe badania i wspiera biegaczy

Najnowsze dane marki ASICS pokazują, że biega coraz więcej osób.
Najnowsze dane marki ASICS pokazują, że biega coraz więcej osób.
Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Od początku lockdownu wywołanego przez pandemię COVID-19, Europa przeżywa nieustający boom na bieganie jako aktywną formę spędzania wolnego czasu poza domem. Najnowsze dane marki ASICS w oparciu o aplikację RunKeeper pokazują, że ten sport uprawia więcej osób niż w analogicznym okresie w 2019 r. Średni wzrost aktywnych biegaczy na Starym Kontynencie kształtuje się na poziomie 4,3% w czerwcu oraz lipcu.

Eksperci twierdzą, że wystarczy 91 dni, aby wszelkiego rodzaju ćwiczenia stały się nawykiem. Nie inaczej wygląda sytuacja z bieganiem. Wyniki niezależnych badań przeprowadzonych przez markę ASICS wśród osób, które rozpoczęły lub wznowiły swoją przygodę z tym sportem w trakcie pandemii pokazują, że 84% z nich planuje biegać nadal, a nawet częściej w niedalekiej przyszłości. 

Ponadto, prawie połowa (49%) Europejczyków biega, aby poprawić swoją kondycję psychiczną w trakcie lockdownu, a 47% z nich traktuje tę aktywność jako idealny sposób na odstresowanie. Z drugiej strony, 62% osób przyznało, że nie otrzymało wiarygodnych informacji dotyczących kluczowych elementów biegania, narażając się na kontuzję lub rezygnację z nowo odkrytej pasji. Główne pytania, na które biegacze-amatorzy oczekują odpowiedzi: 

 • Jak utrzymać motywację (42%)? 
 • Jak znaleźć odpowiednie buty (38%)? 
 • Jak uniknąć bólu mięśni i stawów (34%)? 
 • Jak przeprowadzić optymalny trening (33%)? 
 • Jak uniknąć kontuzji (32%)? 
 • Jak stawiać przed sobą rozsądne cele (31%)?

W odpowiedzi na badania, ASICS przygotował kilka prostych wskazówek i sugestii dla każdego z kluczowych obszarów, aby pomóc biegaczom świadomie kontynuować swoją sportową podróż:

 • Zadbaj o organizację i śledź swoje postępy
 • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
 • Poznaj swoją stopę
 • Trenuj w różnych modelach butów
 • Trenuj z głową i ciesz się bieganiem
 • Zaskocz samego siebie
Infografika ASICS dla początkujących biegaczy.
O czym początkujący biegacze powinni pamiętać?

Bieganie jest jednym z najłatwiejszych sportów, niosąc za sobą niesamowite korzyści fizyczne i psychiczne. Wszyscy biegacze, a zwłaszcza Ci, którzy dopiero są na początku swojej drogi, potrzebują niezbędnego wsparcia i wskazówek, które pomogą im utrzymać motywację, uniknąć kontuzji oraz trenować w myśl hasła „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Jako wiodąca marka sportowa, potrzeby biegaczy są nam szczególnie bliskie i dokładamy wszelkich starań, aby otoczyć ich opieką oraz wspierać w realizacji celów – powiedziała Linda van Aken, Vice President Running ASICS.

ASICS wspiera biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.

Przebadana próba europejska wyniosła 3044 osób (wiek 18-55), obejmując te osoby, które dopiero zaczęły biegać lub wróciły do biegania od marca 2020 r. Badanie w formie online zostało przeprowadzone w okresie 8-12 lipca 2020 r.