fbpx
Program „Wybiegaj w Przyszłość” wspiera finansowo i merytorycznie młodych biegaczy.

Wyjątkowe wsparcie dla młodych polskich lekkoatletów

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta w historii światowej lekkoatletyki kat. U18 zeszła poniżej 6 minut w biegu na dystansie 2000 m?  To Polka – Zuza Wiernicka, zawodniczka RKS Łódź i Stypendystka Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Takich talentów na skalę światową mamy w Polsce dziesiątki. Fundacja Zdrowy Ruch podjęła walkę o ich przyszłość. Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fundacja Zdrowy Ruch po raz kolejny pokazuje, że każdy z nas ma wpływ nie tyko na swoje zdrowie, ale zdrowie i sportową przyszłość nas, jako społeczeństwa.

Rekrutacja do Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” pokazuje, jak niezwykłe talenty mamy w polskich biegach. Równocześnie jednak wiemy, że wraz z wiekiem liczba osób trenujących lekkoatletykę maleje. Dane Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dowodzą, że w każdej kolejnej kategorii wiekowej notujemy spadki liczby zawodników licencjonowanych sięgające nawet 50 procent. Chcemy walczyć z tym trendem! – mówi Marek Plawgo, wybitny sprinter, olimpijczyk, rekordzista Polski na 400m ppł, który zasiada w Radzie Fundacji Zdrowy Ruch. – Im więcej dzieci i młodzieży będzie w sporcie, tym zdrowsze będziemy mieć społeczeństwo. A także tym więcej będzie gwiazd sportu, które stają się potem idolami młodzieży i koło samo się napędza! – tłumaczy Plawgo.

Większość programów stypendialnych skierowanych jest do zawodowych już sportowców. My chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku swojej drogi. Dając realne wsparcie finansowe, chcemy dodać tym młodym ludziom wiarę w swoje marzenia i pomóc im je realizować – mówi Ada Smokowska, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Stypendia pomagają im się szkolić, wyjeżdżać zawody, kupować potrzebny sprzęt, konsultować się ze specjalistami, ale to także „zastrzyk” motywacji do dalszej pracy – podkreśla Smokowska. Ale stypendia sportowe nie rozwiązują wszystkich problemów. Fundacja organizuje także otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całej społeczności młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Pozwalają świadomie kierować karierą sportową, uczą jak łączyć sport z nauką, jak rozwijać swoje kompetencje pozasportowe, uświadamiają młodzież w tematyce dietetyki, psychologii sportu czy profilaktyki zdrowotnej.

Jesteśmy dumni, że możemy pomagać tak szeroko, a finansowo wesprzeć aż dwanaścioro biegaczek i biegaczy. To efekt naszych całorocznych działań i wsparcia naszych darczyńców – mówi Paulina Kalinowska, Dyrektorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fot. www.sportografia.pl
Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fot. www.sportografia.pl

Młodzi mistrzowie

Stypendyści II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” już dziś udowadniają, że mają zadatki na wielkich mistrzów. W trwającym właśnie lekkoatletycznym sezonie halowym zajmują czołowe listy tabel PZLA. 15-letnia Zosia Tomczyk w pięknym stylu pobiła nieoficjalny rekord Polski i Europy U16 na 300m (38.35).  Zuzanna Wiernicka w tym roku zdążyła już rozprawić się z dwoma rekordami Polski U18 – na 1000m i 2000m, gdzie na 2000m jest prawdopodobnie pierwszą lekkoatletką na świecie w historii kategorii U18 (16-17-latkowie), która zeszła poniżej 6 minut.

Z zakończonych w ten weekend PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w Rzeszowie, wszyscy startujący Stypendyści Programu „Wybiegaj w Przyszłość” wrócili z medalami! Tytuł Mistrza/Mistrzyni Polski w kat. U18 zdobyli Tomasz Bajraszewski (60m), Maria Jarosińska (200m), Lena Pajęcka (600m), Łukasz Zaczyk (1000m)  i Zuzanna Wiernicka (2000m). W kategorii U20 Bartosz Kitliński zdobył złoto w biegu na 800m, Martyna Krawczyńska wywalczyła srebro na dystansie 3000m, a z brązowych medali HMP cieszyli się  Michał Gorzkowicz (60m) i Aleksandra Wiśniewska (800m).

 – Taki moment jak ten, pokazuje, że nasze działania mają wielki sens. Z imprezy rangi mistrzowskiej, gdzie na starcie staje ponad tysiąc najlepszych w Polsce zawodników, każdy z naszych Stypendystów przywozi medal. Nieprzypadkowo w tym roku skupiliśmy się na warsztatach z psychologii sportu. To właśnie radzenie sobie ze stresem i dobre przygotowanie mentalne powoduje, że zawodnik umie dać z siebie wszystko na najważniejszych startach sezonu. Jesteśmy dumni z naszych Stypendystów! To młodzi Mistrzowie, a jestem pewny, że także przyszli Mistrzowie międzynarodowych imprez seniorskich – mówi Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy, członek Rady Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. 

Więcej o Programie „Wybiegaj i Przyszłość” można przeczytać na www.FundacjaZdrowyRuch.pl 

Przyszli Mistrzowie!
Przyszli Mistrzowie!

Fundacja Zdrowy Ruch powstała, by jak najwięcej ludzi mogło cieszyć się sportem. Amatorsko i profesjonalnie. Tworzymy projekty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizujemy imprezy sportowe na najwyższym poziomie (mityngi 1MILI), tworzymy inicjatywy, które zachęcają do regularnych treningów i dbania o swoje zdrowie (LigaBiegowa.pl, Stadiony Przyjazne Biegaczom). Program „WYBIEGAJ w PRZYSZŁOŚĆ” wspiera i edukuje młodych sportowców. Darczyńcami Programu są Bank Pekao S.A., Pro Vento Energia, uczestnicy 1MILI oraz marka Salomon, która funduje sprzęt sportowy podopiecznym Fundacji. Więcej na www.FundacjaZdrowyRuch.pl, a także na Facebooku oraz Instagramie

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
OCH RUN - Festiwal Szybkich Biegów Górskich

OCH RUN - Festiwal Szybkich Biegów Górskich

Następne
Nationale-Nederlanden sponsorem tytularnym 17. Półmaratonu Warszawskiego i 45. Maratonu Warszawskiego w 20-lecie Fundacji „Maraton Warszawski”

<strong>Nationale-Nederlanden sponsorem tytularnym 17. Półmaratonu Warszawskiego  i 45. Maratonu Warszawskiego w 20-lecie Fundacji „Maraton Warszawski”</strong>

Powiązane artykuły

Odbierz Indywidualny Plan Treningowy z 53% zniżką 📣📣📣 Zostało tylko 5 miejsc❗️
Tak, chcę zniżkę na trenera