🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Wokół biegania

Wyjątkowe wsparcie dla młodych polskich lekkoatletów

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta w historii światowej lekkoatletyki kat. U18 zeszła poniżej 6 minut w biegu…
Program „Wybiegaj w Przyszłość” wspiera finansowo i merytorycznie młodych biegaczy.

Czy wiecie, że tylko jedna kobieta w historii światowej lekkoatletyki kat. U18 zeszła poniżej 6 minut w biegu na dystansie 2000 m?  To Polka – Zuza Wiernicka, zawodniczka RKS Łódź i Stypendystka Programu „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch. Takich talentów na skalę światową mamy w Polsce dziesiątki. Fundacja Zdrowy Ruch podjęła walkę o ich przyszłość. Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fundacja Zdrowy Ruch po raz kolejny pokazuje, że każdy z nas ma wpływ nie tyko na swoje zdrowie, ale zdrowie i sportową przyszłość nas, jako społeczeństwa.

Rekrutacja do Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość” pokazuje, jak niezwykłe talenty mamy w polskich biegach. Równocześnie jednak wiemy, że wraz z wiekiem liczba osób trenujących lekkoatletykę maleje. Dane Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dowodzą, że w każdej kolejnej kategorii wiekowej notujemy spadki liczby zawodników licencjonowanych sięgające nawet 50 procent. Chcemy walczyć z tym trendem! – mówi Marek Plawgo, wybitny sprinter, olimpijczyk, rekordzista Polski na 400m ppł, który zasiada w Radzie Fundacji Zdrowy Ruch. – Im więcej dzieci i młodzieży będzie w sporcie, tym zdrowsze będziemy mieć społeczeństwo. A także tym więcej będzie gwiazd sportu, które stają się potem idolami młodzieży i koło samo się napędza! – tłumaczy Plawgo.

Większość programów stypendialnych skierowanych jest do zawodowych już sportowców. My chcemy wesprzeć tych, którzy są na początku swojej drogi. Dając realne wsparcie finansowe, chcemy dodać tym młodym ludziom wiarę w swoje marzenia i pomóc im je realizować – mówi Ada Smokowska, założycielka Fundacji Zdrowy Ruch. – Stypendia pomagają im się szkolić, wyjeżdżać zawody, kupować potrzebny sprzęt, konsultować się ze specjalistami, ale to także „zastrzyk” motywacji do dalszej pracy – podkreśla Smokowska. Ale stypendia sportowe nie rozwiązują wszystkich problemów. Fundacja organizuje także otwarte, bezpłatne warsztaty edukacyjne dla całej społeczności młodych zawodników, ich trenerów i rodziców. Pozwalają świadomie kierować karierą sportową, uczą jak łączyć sport z nauką, jak rozwijać swoje kompetencje pozasportowe, uświadamiają młodzież w tematyce dietetyki, psychologii sportu czy profilaktyki zdrowotnej.

Jesteśmy dumni, że możemy pomagać tak szeroko, a finansowo wesprzeć aż dwanaścioro biegaczek i biegaczy. To efekt naszych całorocznych działań i wsparcia naszych darczyńców – mówi Paulina Kalinowska, Dyrektorka Programu „Wybiegaj w Przyszłość”.

Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fot. www.sportografia.pl
Program „Wybiegaj w Przyszłość” to jedyna w Polsce tego typu inicjatywa organizacji pozarządowej, która finansowo i merytorycznie wspiera młodych biegaczy. Fot. www.sportografia.pl

Młodzi mistrzowie

Stypendyści II edycji Programu „Wybiegaj w Przyszłość” już dziś udowadniają, że mają zadatki na wielkich mistrzów. W trwającym właśnie lekkoatletycznym sezonie halowym zajmują czołowe listy tabel PZLA. 15-letnia Zosia Tomczyk w pięknym stylu pobiła nieoficjalny rekord Polski i Europy U16 na 300m (38.35).  Zuzanna Wiernicka w tym roku zdążyła już rozprawić się z dwoma rekordami Polski U18 – na 1000m i 2000m, gdzie na 2000m jest prawdopodobnie pierwszą lekkoatletką na świecie w historii kategorii U18 (16-17-latkowie), która zeszła poniżej 6 minut.

Z zakończonych w ten weekend PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 w Rzeszowie, wszyscy startujący Stypendyści Programu „Wybiegaj w Przyszłość” wrócili z medalami! Tytuł Mistrza/Mistrzyni Polski w kat. U18 zdobyli Tomasz Bajraszewski (60m), Maria Jarosińska (200m), Lena Pajęcka (600m), Łukasz Zaczyk (1000m)  i Zuzanna Wiernicka (2000m). W kategorii U20 Bartosz Kitliński zdobył złoto w biegu na 800m, Martyna Krawczyńska wywalczyła srebro na dystansie 3000m, a z brązowych medali HMP cieszyli się  Michał Gorzkowicz (60m) i Aleksandra Wiśniewska (800m).

 – Taki moment jak ten, pokazuje, że nasze działania mają wielki sens. Z imprezy rangi mistrzowskiej, gdzie na starcie staje ponad tysiąc najlepszych w Polsce zawodników, każdy z naszych Stypendystów przywozi medal. Nieprzypadkowo w tym roku skupiliśmy się na warsztatach z psychologii sportu. To właśnie radzenie sobie ze stresem i dobre przygotowanie mentalne powoduje, że zawodnik umie dać z siebie wszystko na najważniejszych startach sezonu. Jesteśmy dumni z naszych Stypendystów! To młodzi Mistrzowie, a jestem pewny, że także przyszli Mistrzowie międzynarodowych imprez seniorskich – mówi Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy, członek Rady Programu „Wybiegaj w Przyszłość”. 

Więcej o Programie „Wybiegaj i Przyszłość” można przeczytać na www.FundacjaZdrowyRuch.pl 

Przyszli Mistrzowie!
Przyszli Mistrzowie!

Fundacja Zdrowy Ruch powstała, by jak najwięcej ludzi mogło cieszyć się sportem. Amatorsko i profesjonalnie. Tworzymy projekty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizujemy imprezy sportowe na najwyższym poziomie (mityngi 1MILI), tworzymy inicjatywy, które zachęcają do regularnych treningów i dbania o swoje zdrowie (LigaBiegowa.pl, Stadiony Przyjazne Biegaczom). Program „WYBIEGAJ w PRZYSZŁOŚĆ” wspiera i edukuje młodych sportowców. Darczyńcami Programu są Bank Pekao S.A., Pro Vento Energia, uczestnicy 1MILI oraz marka Salomon, która funduje sprzęt sportowy podopiecznym Fundacji. Więcej na www.FundacjaZdrowyRuch.pl, a także na Facebooku oraz Instagramie

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
OCH RUN - Festiwal Szybkich Biegów Górskich
Następny wpis
<strong>Nationale-Nederlanden sponsorem tytularnym 17. Półmaratonu Warszawskiego  i 45. Maratonu Warszawskiego w 20-lecie Fundacji „Maraton Warszawski”</strong>
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.