W naszym szkoleniu podstawowym I lub II stopnia mezocykle (cykl średni) trwają 4-6 tygodni złożone z mikrocykli, które zwykle obejmują pracę jednego tygodnia.

W mezocyklach i mikrocyklach zmienia się charakter obciążeń, przechodząc kolejno przez trzy etapy:

  • akumulacji,
  • intensyfikacji,
  • przekształcania (transformacji)

Cykl akumulacyjny – to okres pracy, którego celem jest gromadzenie energii przy pomocy środków oddziałujących na poziomie indywidualnie stabilnego zakresu szybkości zawodnika. Jest to zdolność do utrzymania stałej szybkości na dłuższym dystansie bez większego zadłużenia tlenowego. Cykl akumulacyjny oznacza więc zwiększenie objętości treningu.

Cykl intensyfikacji – to okres pacy mający na celu w pierwszym etapie podniesienie poziomu przyswajalności bodźców przez organizm zawodnika. W drugim etapie jest to dozowanie obciążeń o zdecydowanym i specyficznym wpływie na biegacza. Możemy tu mówić o przyswajaniu obciążeń w indywidualnym niestabilnym zakresie szybkości, wyższym od zakresu stabilnego.

Cykl przekształcania (transfer, transformacja) – to cykl, w którym prym wiodą pojedyncze wysokie obciążenia na bazie ponownej akumulacji i przy zabezpieczeniu całkowitej odnowy psychicznej i fizycznej.

Nauczyciel, przedsiębiorca, twórca największego w Polsce serwisu dedykowanego biegaczom - www.TreningBiegacza.pl - miłośnik nowych technologii i pisania o nich.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>