Jedną z cech charakterystycznych biegów średnich jest to, że po przebiegnięciu kilkuset metrów pojawia się tzw. martwy punkt.

Ten szczególny objaw fizjologiczny powstaje na skutek wyczerpania się zasobów tlenu w organizmie z powodu niedostosowania się układu oddechowego do zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Moment wystąpienia tego zjawiska zależy od tempa biegu i stanu wytrenowania biegacza. U początkujących „martwy punkt” występuje bardzo wyraźnie i często jest przyczyną psychicznego załamania się zawodnika i rezygnacji z walki o dobre miejsce lub nawet zejścia z bieżni. U zawodników dobrze wytrenowanych „martwy punkt” ledwie się zaznacza lub, przy dobrze rozłożonym tempie, nie występuje wcale.

Po kilku lub kilkunastu sekundach „martwy punkt” mija i zawodnik łapie tzw. „drugi oddech”, który charakteryzuje się harmonijną współpracą wszystkich układów i dostarczaniem tlenu w ilości zgodnej z aktualnymi potrzebami organizmu. Teraz zawodnik może kontynuować bieg bez większych przeszkód.

Nauczyciel, przedsiębiorca, twórca największego w Polsce serwisu dedykowanego biegaczom - www.TreningBiegacza.pl - miłośnik nowych technologii i pisania o nich.

Zapisz się na newsletter i otrzymaj kalkulator zakresów tętna treningowego

>