fbpx
Kalendarz biegowy

OCH RUN – Festiwal Szybkich Biegów Górskich

20 maja 2023 r. zapraszamy w Gorce i Beskid Sądecki. Uroki tych pasm górskich poznają biegacze, którzy zdecydują…
OCH RUN - Festiwal Szybkich Biegów Górskich

20 maja 2023 r. zapraszamy w Gorce i Beskid Sądecki. Uroki tych pasm górskich poznają biegacze, którzy zdecydują się wystartować na jednym z 4 dystansów OCH RUN. Wyjątkową atrakcją jest meta zlokalizowana na szczycie Lubania, u podnóża wieży widokowej. Trasy ułożone są promieniście, start każdego dystansu nastąpi w innym miejscu o innej godzinie, za to wszystkie spotkają się na mecie. Tam też odbędą się dekoracje i sportowy piknik! Zapamiętajcie tę datę: 20 maja widzimy się w Ochotnicy. 

OCH RUN to nowe wydarzenie na biegowej mapie Polski. Dystanse od 5 do 42 km pozwolą zmierzyć się z bieganiem w górach biegaczom na początku swojej przygody, a tym bardziej zaawansowanym pozwolą powalczyć z czasem i własnymi rekordami. Start każdego dystansu odbędzie się w innej lokalizacji, za to META jest jedna dla wszystkich i – UWAGA – znajduje się na szczycie Lubania! To będzie wyjątkowe przeżycie.

Przepiękne widoki na górskie grzbiety, biegiem przez urokliwe polany i lasy, z wymagającymi podbiegami i energetyzującymi zbiegami – aż chciałoby się zatrzymać i cieszyć miejscem. ALE TRZEBA BIEC!

OCH RUN to nowe wydarzenie na polskiej mapie biegowej.
OCH RUN to nowe wydarzenie na polskiej mapie biegowej.

Wszystkie trasy poprowadzone są znakowanymi szlaki PTTK, dzięki czemu zawodnicy odwiedzą najciekawsze miejsca, piękne polany i widokowe tarasy. Panorama z wielu miejsc pozwoli podziwiać odległe Tatry, Babią Górę, Beskid Wyspowy, Pieniny i szczyty Beskidu Sądeckiego. Na polanach często spotkać można pasterskie szałasy, które niewątpliwie tworzą klimat górskich biegów.

Profil każdej trasy jest inny i przez to zapewni zupełnie inne doznania uczestnikom. Trasa OCH 13 to wspaniała przygoda górskiego biegania. Poprowadzona fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego łagodnie wspina się z Przełęczy Knurowskiej aż na szczyt Lubania. Przyjemnie pofalowany profil zapewni dynamiczną różnorodność podbiegów i zbiegów. Trasa w całości “biegowa”, choć można oczywiście delektować oczy widokami. Kolejny dystans, OCH 21, to półmaraton z lekkim haczykiem. Start w Łącku – krainie owoców, pozwoli nabrać tempa wzdłuż Dunajca, aby po chwili rozpocząć wspinaczkę na Okrąglicę i całe pasmo grzbietu Suchego Gronia (Koziarz). Z góry warto spojrzeć na przełom Dunajca i rozpocząć soczysty zbieg do Tylmanowej. A dalej już tylko w górę i w górę, aż do upragnionej mety. OCH 42 zaczyna się w Jaworkach, tam gdzie asfalt się kończy. Trasa w większości prowadzi po szczytach Beskidu Sądeckiego i dla uczestników będzie mocnym wyzwaniem. Profil trasy pokazuje wyraźnie – to będzie górskie bieganie w najlepszym wydaniu. Podejścia, zbiegi, trawersy, stromizny i leśne ścieżki – wszystko, co biegacze lubią! I to przewyższenie! 2750 m do góry. Będzie gdzie zmęczyć nogi. Na szczęście limit jest tak ustawiony, aby móc ukończyć ten bieg również z wolniejszym tempem. 

Jest jeszcze trasa wyjątkowa. Najkrótsza. OCH 5,5 to wyłącznie wspinaczka, bieg tylko pod górę. Bieg lub spacer, ponieważ 2 godziny limitu dają gwarancję pojawienia się na mecie nawet marszem. Ten bieg nosi nazwę BIEG NA LUBAŃ im. mjr. Józefa Chlipały „Lubańskiego” i ma na celu upamiętnienie postaci majora Józefa Chlipały – mieszkańca Ochotnicy. Na szczycie Lubania znajduje się wieża widokowa, która nosi nazwę mjr. Józefa Chlipały „Lubańskiego” i tam właśnie, u jej podnóża znajduje się meta wszystkich dystansów.

Zaletą mety na szczycie Lubania będzie niewątpliwie klimat i sportowy piknik. Na biegaczy będzie czekało ognisko, posiłek regeneracyjny, napoje i przede wszystkim – pamiątkowy medal.

Dekoracje poszczególnych dystansów odbędą się również na Lubaniu.

Na biegaczy czekają 4 różne dystanse:

OCH 42; ok. 43,5 km i +2750/-2140 m przewyższenia

Start godzina: 7.00, Jaworki, parking Biała Woda, szlak żółty, limit czasu 10 godz.

OCH 21; ok. 22 km i +1830/-980 m przewyższenia

Start godzina: 10.00, Łącko, szlak żółty, limit czasu 6 godz.

OCH 13; ok. 13,5 km i +750/-370 m przewyższenia

Start godzina: 11.00, Przełęcz Knurowska, szlak czerwony, limit czasu 4 godz.

OCH 5,5; ok. 5,5 km i +740/-20 m przewyższenia

Start godzina 12.00, Ochotnica Dolna, kościół, szlak niebieski, limit czasu 2 godz.

Zapisy online przez stronę https://biegiwochotnicy.pl/ 

Zapisy elektroniczne są możliwe do 14 maja lub do wyczerpania limitu miejsc. Zapisy będą możliwe również w dniach 19-20 maja w Biurze Zawodów, w miarę dostępnych miejsc. 

Organizator zapewnia odpłatny transport na start dystansów OCH 13, OCH 21 i OCH 42. Samochody można zostawić na parkingu przy WOK lub parkingach w rejonie Urzędu Gminy. Powrót na parking z mety we własnym zakresie. Opłatę za transport można wnieść razem z opłatą za udział, lub na miejscu w Biurze Zawodów. Szczegóły w regulaminie na stronie. 

Harmonogram:

14.05.2023, niedziela

23:59 – Koniec zapisów elektronicznych

19.05.2023, piątek

18:00 – 22:00 – Biuro Zawodów; Wiejski Ośrodek Kultury, Ochotnica Dolna

20.05.2023, sobota

06:00 – wyjazd transportu na start OCH 42, WOK Ochotnica Dolna

06:30 – 06:45 – Biuro Zawodów dla dystansu OCH 42 km, Jaworki – start biegu

07:00 – start dystansu OCH 42, Jaworki

08:00 – 11:30 – Biuro Zawodów dla dystansu OCH 21, OCH 13 i OCH 5,5 WOK Ochotnica Dolna

09:00 – wyjazd transportu na start OCH 21, WOK Ochotnica Dolna

10:00 – start dystansu OCH 21, Łącko

10:00 – wyjazd transportu na start OCH 13, WOK Ochotnica Dolna

11: 00 – start dystansu OCH 13, Przełęcz Knurowska

12:00 – start dystansu OCH 5,5, Ochotnica Dolna, kościół

12:00 – 17:00 – Dekoracje zwycięzców i integracja, Lubań

18:00 – Zakończenie wydarzenia

Partnerzy

Gospodarz wydarzenia: Gmina Ochotnica Dolna

Wsparcie organizacyjne: Lasy Państwowe, Ochotnicza Straż Pożarna

Partnerzy: Browar Podgórz, Restauracja OCH

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak pobiegnie 15. Poznań Półmaraton?
Następny wpis
Wyjątkowe wsparcie dla młodych polskich lekkoatletów
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu