fbpx
News & Technologie

Wings for Life World Run – w drużynie raźniej!

Imprezy biegowe o charakterze charytatywnym cieszą się coraz większą popularnością. Ich niekwestionowanym liderem jest organizowany po raz czwarty Wings for Life World Run znany jako jedyny bieg na świecie, w którym meta goni zawodników
wings for life world run w druzynie razniej 01

Imprezy biegowe o charakterze charytatywnym cieszą się coraz większą popularnością. Ich niekwestionowanym liderem jest organizowany po raz czwarty Wings for Life World Run znany jako jedyny bieg na świecie, w którym meta goni zawodników. A uciekają przed nią wszyscy – wytrawni ultramaratończycy, biegowi amatorzy, aktorzy, kierowcy rajdowi, skoczkowie narciarscy i dziennikarze.

Wings for Life World Run to przede wszystkim okazja, aby wesprzeć fundację, która prowadzi intensywne badania nad możliwością leczenia urazów rdzenia kręgowego. Ale jest to także szansa na spotkanie sławnych osób i dołączenia do ich drużyn! Impreza doczekała się bowiem szerokiego grona rozpoznawalnych i lubianych ambasadorów.

W Polsce znaleźli się wśród nich między innymi: były skoczek narciarski Adam Małysz, piosenkarka Monika Kuszyńska, kierowca rajdowy Michał Kościuszko, pływak Paweł Korzeniowski rekordzistka polski w biegu na 800m Joanna Jóźwik, czy dziennikarka Beata Sadowska, która swój udział w biegu motywuje w prostych słowach: „Lubię biegać. A jeśli dodatkowo mogę komuś dzięki temu pomóc to po prostu melduję się na mecie”.

Podobnego zdania są gwiazdy zza granicy. W Wiedniu do swojej drużyny zaprasza utytułowany austriacki skoczek narciarski Gregor Schlierenzauer. Gregor Schlierenzauer Team jest otwarty dla każdego, bez względu na wiek i poziom zaawansowania. W 2015 roku liczyła 95 członków, którzy wspólnie przebiegli  1 972 km. Kapitanem drużyny Goldi and Friends jest również wybitny skoczek narciarski, a obecnie ekspert i komentator sportowy Andreas Goldberger.W USA ambasadorką Wings for Life została tancerka Chelsie Hill z Kalifornii, której wypadek samochodowy i wózek inwalidzki nie przeszkodziły w kontynuowaniu tanecznej kariery. Niepełnosprawna artystka założyła największy na świecie zespół tańca na wózkach i dziś inspiruje innych do działania.

Jak dołączyć do drużyny, której patronuje ambasador? Po rejestracji  na zawody wystarczy wejść w zakładkę „Drużyny”, a następnie wybrać odpowiedni team. Można również założyć własną drużynę i rzucić wyzwanie innym. To z pewnością doda smaku rywalizacji, w której zmierzą się firmy, uczelnie i kluby sportowe o różnych specjalizacjach – kibice Lecha Poznań mogą w tym roku zapracować na sukces swoich ulubieńców! W Polsce mamy do wyboru aż 190 zespołów, które będą rywalizowały o miejsca w globalnym rankingu. W roku 2016 najwyżej sklasyfikowaną z nich była drużyna Adama Małysza, która wybiegała wspólnie aż 4 037,82km i uplasowała się na trzeciej pozycji (na 2513 startujących drużyn)!

Reprezentanci Polski na Wings for Life są mocni zarówno indywidualnie – o drugim miejscu Bartosza Olszewskiego w klasyfikacji łącznej nikomu nie trzeba przypominać! – jak i drużynowo. Najbardziej jednak cieszy stale rekordowa frekwencja (w tym roku udział w polskiej edycji zadeklarowało 6 tysięcy biegaczy) i stale rosnąca chęć pomocy tym, którzy nie mogą biegać.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biustonosz CMMTTD ChillBraAdidas
Następny wpis
Women Power – siła, która prowadzi do zwycięstwa
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu