fbpx
Kalendarz biegowy

7. Nocny adidas Półmaraton Praski – 3 września nocne bieganie w Warszawie

Już ponad 4000 osób zapisało się do udziału w 7. Nocnym adidas Półmaratonie Praskim, który odbędzie się 3…
7. Nocny adidas Półmaraton Praski już 3 września

Już ponad 4000 osób zapisało się do udziału w 7. Nocnym adidas Półmaratonie Praskim, który odbędzie się 3 września w Warszawie. Bieg, ze startem i metą na błoniach PGE Narodowego, siódmy raz zostanie przeprowadzony na szybkiej trasie wiodącej głównymi arteriami prawobrzeżnej części stolicy. Rywalizacji na 21,0975 km będzie towarzyszył bieg na 5 km, pod nazwą adidas Runners Piątka Praska.

Półmaraton Praski to największy biegu w Warszawie o nocnym charakterze, który wpisał się na stałe w kalendarz biegów ulicznych. Termin imprezy nie jest przypadkowy – półmaraton na atestowanej trasie w klasie mistrzowskiej międzynarodowej jest dla wielu uczestników próbą generalną przed jesiennymi maratonami. Impreza odbywa się od 2014 roku, z przerwą w czasie pandemii (w latach 2014-2017 jako BMW Półmaraton Praski, w latach 2018-2019 sponsorem tytularnym była polska marka sportowa 4F).

Rekordy dla każdego

Już siódmy raz tysiące osób będą mogły zmierzyć się z szybką i płaską trasą, wiodącą głównymi arteriami stołecznej Pragi Południe. Warszawa o zachodzie słońca, rześki letni wieczór, obniżająca się temperatura i szybka trasa to warunki idealne do biegu. Trasa sprzyjająca ustanawianiu rekordów życiowych to tradycja tej imprezy.

W tym roku o godz. 20.30 z błoni PGE Narodowego biegacze ruszą na długi i prosty Wał Miedzeszyński – idealny, aby w dobrym tempie pokonywać kolejne kilometry. Dalej ulice stołecznego Gocławia, okolice jeziorka Balaton, a ostatnie kilometry to urokliwa Saska Kępa i meta na błoniach stadionu PGE Narodowego, gdzie będzie także miasteczko biegowe. To dla uczestników gwarancja wygodnego dojazdu komunikacją miejską i po prostu wielki komfort uczestnictwa w biegu.

Błonia stadionu to olbrzymia przestrzeń z łatwością mieszcząca tysiące biegaczy, możliwość zrobienia rozgrzewki tu lub w Parku Skaryszewskim znajdującym się po drugiej stronie al. Zielenieckiej (500 m od startu).

W miasteczku biegowym wszystko znajdzie się w zasięgu wzroku – start, meta, depozyty, toalety, prysznice, grawer. A do tego atrakcje dla kibiców i znajomych na czele z food trackami, które zapewnią różnorodne przekąski, idealne na sobotni letni wieczór.

adidas Runners Piątka Praska – sportowa zabawa dla każdego

Kolejny raz Półmaratonowi Praskiemu towarzyszyć będzie Piątka Praska, rozgrywana w tym roku we współpracy z społecznością adidas Runners. Dla jednych 5 km będzie dobrym testem szybkości, dla innych początkiem biegowej przygody. Tu królować będzie uśmiech i zabawa.

Pamiątkowe medale

W tegorocznym projekcie organizatorzy postawili na klasyczną okrągłą formę. W ponadczasowy kształt wpletli ażury, które nadają temu cennemu krążkowi optycznej lekkości. Pionowe linie częściowo wypełnione niebieską farbą w dwóch odcieniach, mają nadać medalowi dynamizmu i nawiązać do symboliki imprezy. Medal adidas Runners Piątki Praskiej również jest owalny, ale z częścią mocno podkreślającą dystans 5 km. Lekki, z zawadiacką nutą, bo taki będzie też ten bieg. Pełny radości z biegania! W obu projektach przewidziano miejsce na wygrawerowanie wyniku.

Medal Nocnego adidas Półmaratonu Praskiego.
Medal Nocnego adidas Półmaratonu Praskiego.

Trening w adidas Runners

Oficjalne treningi przygotowawcze realizuje adidas Runners – społeczność biegowa, która funkcjonuje w Warszawie już od 2017 roku. Każdy, bez względu na poziom sportowy czy wiek, może dołączyć i skorzystać z ogólnodostępnych zajęć. Trzon stanowią codzienne treningi sportowe, prowadzone przez zespół 13 profesjonalnych trenerek i trenerów. Wybór zajęć jest bardzo szeroki – od typowo biegowych treningów, dedykowanych zarówno doświadczonym biegaczom, jak i zupełnym nowicjuszom, poprzez całą gamę treningów technicznych i uzupełniających, aż po zajęcia z jogi i tańca. Udział w treningu jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji w aplikacji adidas Running.  

Zapisy do udziału w półmaratonie i biegu na 5 km odbywają się przez stronę Półmaratonpraski.pl. O cenie pakietu startowego decyduje kolejność zgłoszeń… i preferencje biegaczy. Ci, którzy będą chcieli wzbogacić pakiet o koszulkę techniczną adidas z biegowej kolekcji.

7. Nocny adidas Półmaraton Praski już 3 września
7. Nocny adidas Półmaraton Praski pobiegnie już 3 września

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Saucony Kinvara 13 - test butów
Następny wpis
Bridgestone Sztafeta Maratońska - ruszyły zapisy!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu