Spójrzmy prawdzie w oczy – osoby posiadające idealną dla siebie masę ciała, mogą biegać szybciej i co najważniejsze redukują ryzyko kontuzji. Im mniej zbędnych kilogramów dźwigasz, tym niej obciążasz układ stawowo-kostny. Fizyka!
By spalać kalorie, a co za tym idzie spalać tkankę tłuszczową, trzeba wykonywać ćwiczenia. Oczywiście nie możemy zapominać o zachowaniu ujemnego bilansu energetycznego. Ćwiczenie, ćwiczeniu nierówne… Przy niektórych ćwiczeniach kalorie są spalane szybciej. Nawet sposób, w jaki wykonuje się określone ćwiczenie potrafi wpłynąć na ilość spalanych kalorii. Spójrzmy na trzy proste, (chociaż niekoniecznie łatwe) drogi do szybszego zrzucania zbędnych kilogramów.
Zwiększanie intensywności
Zbyt wielu biegaczy idzie na tak zwaną łatwiznę i każdego dnia biega w tym samym tempie. Wykonywanie codziennie tego samego rodzaju treningu, przyzwyczaja organizm do pewnych bodźców, co hamuje bądź znacznie ogranicza możliwości poprawiania się. Czyli nie dość, że nie budujemy kondycji tak szybko jak moglibyśmy, to również ilość spalanych kalorii nie jest maksymalna. Jedną z możliwości zwiększenia ilości spalanych kalorii podczas biegu lub bezpośrednio po nim, jest po prostu szybszy bieg… Tak, to bardzo prosta metoda, ale tak często niedoceniana!
Chociażby dlatego, nie bójmy się włączać interwałów do naszego planu treningowego. Trening After Burn będzie świetnym urozmaiceniem treningu i pozwoli szybciej spalić kalorię.
Bieganie nie jest jedynym sposobem zintensyfikowania treningu. Trening z obciążeniem lub wykonywanie ćwiczeń siłowych przyśpiesza metabolizm. Dzięki temu nie tylko szybciej spala się więcej kalorii, ale też buduje siłę, co może być bardzo przydatne przy bieganiu dłuższych dystansów.
Zwiększanie czasu trwania treningu
Czas treningu, czyli to długo on trwa, ma wpływ na to jak wiele kalorii możemy spalić. Niby wszyscy to wiedzą, ale wielu biegaczy nie biega wystarczająco długo każdego tygodnia. Nie tylko tracą oni w ten sposób najlepszy mechanizm do wypracowania kondycji i szybkości, ale też pozbawiają siebie możliwości do spalenia kolejnych gramów zbędnego tłuszczyku…
W organizmie osoby trenującej zachodzi wiele zmian. Zmiany te dotyczą m.in tego, w jaki sposób nasz organizm korzysta z paliwa, jakiego mu dostarczamy. Bieganie na wysokim zmęczeniu, tak jak na ostatniej prostej długiego biegu, zwiększa ekonomiczność biegania i ilość spalanych kalorii po jego zakończeniu.
Częstsze treningi
Zwiększenie częstotliwości treningów to ostatni element, który pomaga spalić więcej kalorii. Nikt nie zabrania biegać częściej niż raz dziennie. Warto spróbować treningów 8 do 10 razy w tygodniu jeśli ma się tylko taką możliwość. Oczywiście nie muszą to być długie treningi.
Dla każdego idealna częstotliwość oczywiście będzie różna. Jednak wielu z nas potrafi utknąć na 3-4 treningach w tygodniu. Jeśli tylko masz okazję do wygospodarowania dodatkowego dnia na bieganie w tygodniu, będzie to miało zdecydowanie pozytywny wpływ na możliwość szybszego spalenia kalorii. Warto również pomyśleć o alternatywnych aktywnościach fizycznych, bo przecież nie samym bieganiem człowiek żyje…
Należy jednak zachować względne bezpieczeństwo przy zwiększaniu częstotliwości treningu. Niezależnie od tego czy zwiększamy czas trwania bądź liczbę jednostek treningowych w tygodniu, powinniśmy pamiętać o zasadzie 10%. Czyli, zwiększamy lub jeśli wymaga tego sytuacja również zmniejszamy, parametry treningu, tylko o około 10%. Kiedy zaczniecie wprowadzać w życie wyżej wspomniane rady, jak zrzucić szybciej wagę podczas treningu, zobaczycie zdecydowany progres w traceniu zbędnych kilogramów niż miało to miejsce podczas dotychczasowych treningów.
Każdy biegacz ma inną idealną wagę, a osiągnięcie jej sprawia, że każdego dnia można biegać szybciej. No i kto wie, może niektórym pomoże też osiągnąć niemożliwe.