fbpx
Zapowiedzi imprez

34. Bieg Niepodległości już za cztery dni!

Tradycyjnie 11 listopada biegacze przystąpią do sportowej rywalizacji w patriotycznym duchu, a wspierający ich kibice wyjdą na ulice…
Bieg Niepodległości Warszawa

Tradycyjnie 11 listopada biegacze przystąpią do sportowej rywalizacji w patriotycznym duchu, a wspierający ich kibice wyjdą na ulice Warszawy, aby wspólnie świętować 106. rocznicę niepodległości  Polski. Ten bieg będzie zakończeniem tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, w skład której wchodzą: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i właśnie Bieg Niepodległości. Stołeczne biegi cieszyły się w tym roku ogromnym zainteresowaniem. Nie inaczej będzie 11 listopada, ponieważ liczba zapisanych na bieg zbliża się już do 16 tysięcy! Ostatni akord Warszawskiej Triady będzie największą imprezą biegową tego roku w naszym kraju.

Frekwencyjny hat-trick Warszawskiej Triady

Zapisy na bieg wciąż trwają, a organizatorzy informują, że zapisanych jest już niemal 16 tysięcy osób na bieg główny, 500 osób na nordic walking oraz kolejne 500 na Milę Niepodległości. Jest to znaczący wzrost względem poprzedniego roku, w którym nieco ponad 13 tysięcy biegaczy świętowało niepodległość na sportowo. Poprzednie tegoroczne biegi z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej również pokonały liczebnie ubiegłoroczne, dlatego już oficjalnie można ogłosić frekwencyjny hat-trick. Dla Fundacji „Maraton Warszawski” i Aktywnej Warszawy, współorganizatorów 34. Biegu Niepodległości, wzrost zainteresowania jest kolejnym powodem do dumy, szczególnie że coraz więcej osób łączy ze sobą promocję aktywnego trybu życia z kreowaniem postaw patriotycznych.

Bieg Niepodległości
Bieg Niepodległości

Moda na bieganie wróciła w pełni sił i wszyscy uczestnicy tego niezwykłego biegu udowadniają, że sport to nie tylko wyzwanie czy zadanie do wykonania, ale przede wszystkim święto radości, wspólnoty i bliskości. Mamy nadzieję, że ten kończący się sezon startowy przyniósł Wam mnóstwo satysfakcji, uśmiechu i niezapomnianych wspomnień! Zakończymy go naprawdę wyjątkowo! – mówi Magda Skrocka, dyrektor 34. Biegu Niepodległości.

Mieszkańcy stolicy biegają na potęgę. Szybko czy wolno – to kwestia drugorzędna. Prawie niemożliwe staje się wyjście na spacer bez zobaczenia choć jednej truchtającej osoby. Warszawianki i warszawiacy chętnie łączą się w grupy i sekcje – od tych sąsiedzkich oddolnych, po organizowane przez jednostki, takie jak Aktywna Warszawa. Ten pozytywny trend widać we wszystkich grupach wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania. Zauważany jest także przez prywatne firmy, instytucje i organizacje, które nawiązują nowe współprace i łączą siły przy organizacji akcji wspierających aktywność sportową mieszkańców stolicy.

Coraz więcej warszawiaków i warszawianek pasjonuje się bieganiem. Widzimy to nie tylko w parkach, na ulicach czy nad Wisłą, ale także na wydarzeniach sportowych, jak np. Bieg Niepodległości. Gdy organizowano go po raz pierwszy w 1989 r. zgłosiło się zaledwie 316 osób, a w tym roku 11 listopada ulicami Warszawy pobiegnie ponad 15 tys. biegaczek i biegaczy! Bardzo się cieszę, że wielu warszawiaków i warszawianek właśnie w ten sposób manifestuje swój patriotyzm i współuczestniczy w obchodach Święta Niepodległości – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Bieg Niepodległości
Bieg Niepodległości

Nie tylko ilość, ale i jakość – mocne nazwiska na starcie

Z listy startowej można wyłonić już kilka osób, które zawalczą o tegoroczny triumf. W rywalizacji pań główną kandydatką do zwycięstwa będzie Sabina Jarząbek, która w przeciągu ostatniego miesiąca obroniła tytuły mistrzyni Polski na 5 i 10 km! Wśród panów kwestia zwycięstwa może rozstrzygnąć się pomiędzy zawodnikami, którzy bezpośrednio rywalizowali ze sobą we wrześniowym 46. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim. Zarówno zwycięzca, Levente Szemerei z Węgier, jak i drugi na mecie maratonu Mateusz Kaczor, zmierzą się po raz kolejny, tym razem na dystansie zdecydowanie krótszym. Swoje uczestnictwo potwierdził także Mariusz Giżyński  – wielokrotny zwycięzca stołecznego biegu, który w 33. edycji Biegu Niepodległości finiszował jako trzeci.

Aktywności nie tylko dla biegaczy

Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników biegu i kibiców? Oto zapowiedź! 

Święto Niepodległości nie może się odbyć bez Józefa Piłsudskiego, dlatego wszyscy chętni będą mogli zapozować do zdjęć z odtwórcą postaci marszałka. Na spotkanie z historią przyjdźcie na skrzyżowanie Stawki z Jana Pawła. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” w stylizowanych strojach doprowadzi zawodników na start poszczególnych fal, a Chór Politechniki wystąpi na scenie – usłyszymy w ich wykonaniu pieśni patriotyczne. 

Bieg Niepodległości
Bieg Niepodległości

W Miasteczku Biegowym staną punkty zaprzyjaźnionych fundacji i partnerów. W tej strefie pełno będzie atrakcji dla dzieci oraz okazji, aby otrzymać gadżety w barwach narodowych. Przy trasie znajdą się natomiast punkty kibicowania. 

Przed startami tradycyjnie odbywać będą się rozgrzewki dla uczestników. Pierwszą tego dnia rozgrzewkę – dla uczestników Mili Niepodległości poprowadzi wyjątkowa biegaczka – Joanna Jóźwik, Mistrzyni Polski, 5. zawodniczka IO w Rio de Janeiro, medalistka Mistrzostw Europy i ambasadorka PKO Biegajmy razem – programu PKO Banku Polskiego, będącego sponsorem głównym biegu.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed startem 

Start i meta 34. Biegu Niepodległości tradycyjnie będzie znajdować się na Alei Jana Pawła II. Bieg na 10 km rozpocznie się dokładnie o godz. 11:11, a poprzedzi go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Zachęcamy do założenia białych lub czerwonych koszulek, ponieważ na starcie biegacze utworzą wielotysięczną narodową flagę, aby podkreślić patriotyczny i symboliczny charakter całego wydarzenia. Start będzie odbywał się falowo, a szczegóły dla poszczególnych tur zaprezentowano w Informatorze.

Wcześniej – o godzinie 10:00 wystartuje Mila Niepodległości dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat na dystansie 1918 metrów. W Biegu Niepodległości mogą wziąć udział także ci, którzy 11 listopada nie mogą być w Warszawie. Dla nich uruchomiono równolegle zapisy na wirtualną edycję wydarzenia. 

Bieg Niepodległości
Bieg Niepodległości

Numery startowe na bieg odbierać będzie można w Biurze Zawodów w Westfield Arkadia, przy ul. Jana Pawła II 82 w Warszawie. Biuro znajdować będzie się na poziomie 0, tuż przy wejściu głównym. 

Dni pracy Biura Zawodów:

  • 8 listopada 2024 (piątek) w godzinach 14:00 – 20:00
  • 9 listopada 2024 (sobota) w godzinach 10:00 – 20:00
  • 10 listopada 2024 (niedziela) w godzinach 14:00 – 20:00

Uwaga! W dniu Biegu Biuro Zawodów nie będzie czynne!

Zachęcamy do zapoznania się z Informatorem przygotowanym dla uczestników https://biegniepodleglosci.waw.pl/informator/ oraz informacjami o utrudnieniach w ruchu: https://biegniepodleglosci.waw.pl/informator-drogowy/ 

Dla najambitniejszych wciąż trwają zapisy na biegi – zarejestruj się na stronie: https://rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/ 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pobiegną dla Niepodległej!
Następny wpis
Ile kalorii spala bieganie?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu