fbpx
Zapowiedzi imprez

Pobiegną dla Niepodległej!

11 listopada – rocznica odzyskania niepodległości, to święto nas wszystkich. Różnorodność, podobna do tej, którą dostrzegamy w społeczeństwie,…
image processing20241024 9

11 listopada – rocznica odzyskania niepodległości, to święto nas wszystkich. Różnorodność, podobna do tej, którą dostrzegamy w społeczeństwie, ma również odzwierciedlenie podczas obchodów tej największej narodowej uroczystości. Sentymentalnie, oficjalnie, ale też radośnie, swobodnie i wesoło – tak współcześnie świętują Polacy. Niektórzy robią to też biegając. 9 i 10 listopada dla Niepodległej pobiegną w Lublinie i Łodzi w ramach cyklu CITY TRAIL.

„Biegi niepodległościowe” to zjawisko, które opanowało cały kraj. Niemal w każdym dużym mieście, ale też wielu mniejszych miejscowościach, coraz większa liczba osób, chce na sportowo dać wyraz swojego patriotyzmu. Wiele okolicznościowych biegów listopadowych wyprzedaje się na pniu i nie jest już w stanie przyjąć większej liczby uczestników.

image processing20241024 9 tdpdk0
CITY TRAIL Bieg Niepodległości w Lublinie odbędzie się nad Zalewem Zemborzyckim (fot. Piotr Oleszak)

Polacy nie są wyjątkiem

Nie tylko nad Wisłą biega się jednak z patriotycznych pobudek. Osobom interesującym się historią powszechną oraz bieganiem z pewnością w pierwszej kolejności na myśl przychodzi tu Maraton Bostoński. Najstarszy i zarazem jeden z największych maratonów świata, należący do cyklu World Marathon Majors, rozgrywany jest corocznie w święto Patriots’ Day.

Jest to dzień, podczas którego mieszkańcy sześciu stanów USA, upamiętniają bitwy pod Lexington, Concord i Menotomy, będące inauguracją wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Święto przypada co roku w trzeci poniedziałek kwietnia, a jego obchody obejmują inscenizacje bitew i właśnie maraton bostoński.

Tradycja związana z Dniem Patriotów jako terminem maratonu sięga jego pierwszej edycji, czyli 1897 roku i była kultywowana nawet w latach przypadających na wojny światowe. Jedynie z powodu pandemii COVID-19 maraton został odwołany (2020 r.), a edycja 2021 przełożona na październik.

Dlaczego akurat biegacze?

Zastanawiać może fakt, dlaczego to akurat biegi, pośród aktywności sportowych stały się tak częstym polem do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Powodów może być kilka.

Łódzki CITY TRAIL Bieg Niepodległości wystartuje w Parku Baden-Powella (fot. Karolina Krawczyk)
Łódzki CITY TRAIL Bieg Niepodległości wystartuje w Parku Baden-Powella (fot. Karolina Krawczyk)

Po pierwsze, to właśnie biegi osiągają skalę imprez masowych i chociaż zazwyczaj mają one swoje limity uczestników, to te są liczone w setkach lub tysiącach. Popularne w Polsce sporty, takie jak gry zespołowe, nie pozwalają na czynne uczestnictwo takiej liczbie osób w jednym wydarzeniu, jak ma to miejsce właśnie w przypadku zawodów biegowych.

Drugim powodem może być fakt, że to właśnie biegacze są grupą społeczną, która lubi nadawać swojej pasji „wyższy cel”. Chęć dodania do aktywności pierwiastka misji, widać po licznych inicjatywach charytatywnych, jakie podejmują biegacze. Epickie wyczyny biegowe wielu śmiałków mają często za cel zbieranie środków na szczytne cele i trzeba przyznać, że skuteczność tego typu akcji jest bardzo budująca i niejednokrotnie potwierdza naszą wyjątkową społeczną wrażliwość.

Nie tylko biegi uliczne

Jedną z propozycji startu w ramach uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości może być bieg trailowy w ramach CITY TRAIL – na dystansie 5 km. 9 listopada w Lublinie i 10 listopada Łodzi odbędą się wyjątkowe biegi, w ramach dobrze znanego biegaczom cyklu. W tych dniach zawody będą miały również dodatkową klasyfikację, nagrody dla trzech najszybszych pań i trzech najszybszych panów oraz pamiątkowe medale. 

Niepodległościowe wydarzenia będą miały specjalną oprawę, która pozwoli stworzyć podniosłą atmosferę. W tym celu starty odbędą się wyjątkowo o 11:11, a poprzedzi je hymn, który popłynie z głośników. Przed dorosłymi będą biegać dzieci i młodzież – na dystansach od 200 m do 1 km.

image processing20241024 9 49mry3
Pobiegną dla Niepodległej! 13

Rejestracja trwa

Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport Powszechny”. Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Gdańsk, Miasto Olsztyn, Miasto Bydgoszcz, Miasto Szczecin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
22. Cracovia Maraton: zapisy rozpoczęte!
Następny wpis
34. Bieg Niepodległości już za cztery dni!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu