Pozostałe

Talent to delikatne określenie – Jacko Gill, lekkoatletyczny fenomen

To bez wątpienia jeden z największych talentów ostatnich lat, nie tylko w pchnięciu kulą ale i w historii lekkoatletyki w ogóle.
talent to delikatne okreslenie jacko gill lekkoatletyczny fenomen 01 01

To bez wątpienia jeden z największych talentów ostatnich lat, nie tylko w pchnięciu kulą ale i w historii lekkoatletyki w ogóle. Fachowcy łapią się za głowę ze zdumienia a najlepsi na świecie kulomioci nie mają wątpliwości kto niebawem wejdzie na lekkoatletyczny parnas. Jacko Gill w Nowej Zelandii powoli staje się sportowym idolem… I wcale nas to nie dziwi.

Ikona pływania, Michael Phelps, wyróżnia się na tle innych zawodników ponadprzeciętnymi predyspozycjami – dosyć krótkie nogi, długi tułów, długie i smukłe mięśnie co sprawia, że są bardzo opływowe. Jednymi słowy urodzony pływak, człowiek ryba. To samo można powiedzieć o niespełna siedemnastoletnim Jacko z Nowej Zelandii, z tą różnicą, że Jacko jest uosobieniem ponadprzeciętnej siły. Natura obdarzyła go aż nadto… Ten bezczelnie zmierzający po sukces Nowozelandczyk wyróżnia się nie tylko imponującą siłą, ale i znakomitą szybkością i koordynacją (próbkę jego możliwości, możecie zobaczyć na filmiku poniżej. Wydaje mi się, że nie jeden sprinter na dobrym poziomie w Polsce, dostałby od Jacko sromotne lanie). O połączeniu tych trzech cech marzy każdy kulomiot. Jeśli kariera Jacko będzie rozwijać się jak dotychczas, to bez cienia wątpliwości to on w niedalekiej przyszłości zmiecie z kronik sportowych wszelkie rekordy w pchnięciu kulą. Słowa słowami… wątpliwości rozwiewa filmik z jego przeciętnego dnia treningowego.

[vimeo]30942307[/vimeo]

Predyspozycje Jacko przestają dziwić, kiedy spojrzymy na jego rodziców – ojciec był mistrzem Zelandii w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, matka uprawiała rzut dyskiem, świetnie radząc sobie na arenie krajowej.

Jacko  marcu 2010 zdobył dwa złote medale (w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą) mistrzostw Australii i Oceanii juniorów młodszych. Podczas mistrzostw świata juniorów w Moncton (w lipcu 2010) w konkursie pchnięcia kulą 15-letni Gill pokonał starszych rywali, zdobywając złoty medal i wynikiem 20,76 co dało mu najlepszy wynik w sezonie wśród juniorów oraz został najmłodszym w historii mistrzem globu juniorów. Wywalczył srebrny medal igrzysk olimpijskich młodzieży w Singapurze w sierpniu 2010. Ma na koncie medale juniorskich mistrzostw Nowej Zelandii, jest aktualnym rekordzistą kraju w pchnięciu kulą w kategorii juniorów i juniorów młodszych.

W kwietniu 2011 – uzyskał wynik 20,01 i stał się najmłodszym w historii lekkoatletą, który osiągnął rezultat powyżej 20 metrów kulą seniorską, rezultat ten jest także seniorskim rekordem Nowej Zelandii.

Talent? Nie… To świetnie zapowiadający się fenomen. Miejmy nadzieję, że to nie będzie jeden z tych, który po serii sukcesów w młodszych kategoriach wiekowych, przepadnie na zawsze w odmęcie brutalnej, sportowej rzeczywistości…

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mike Wardian - biegacz maszyna
Następny wpis
Piwny biegacz

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.