fbpx
Recenzje

Propozycje na rynku wydawniczym – dla biegaczy

Zapraszamy do zapoznanią się z kilkoma propozycjami na rynku wydawniczym. Mamy nadzieję, że ta oferta skierowana do biegaczy będzie nie tylko źródłem cennych informacji ale też inspiracją.
propozycje na rynku wydawniczym dla biegaczy05

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma propozycjami na rynku wydawniczym. Mamy nadzieję, że ta oferta skierowana do biegaczy będzie nie tylko źródłem cennych informacji ale też inspiracją. 

Optymalna dieta dla biegaczy. Jedz zdrowo i biegnij po sukces 

propozycje-na-rynku-wydawniczym-dla-biegaczy01

Tegoroczna nowość o tematyce biegowej wydawnictwa Helion (marka Septem). To poradnik napisany przez dwójkę wybitnych profesjonalistów: Jeffa Gallowaya, znakomitego biegacza, członka kadry olimpijskiej USA, oraz Nancy Clark, kreatywną dietetyczkę, zawodowo zajmującą się odżywianiem sportowców.

„Chcemy zaoszczędzić Ci zagmatwanych, sprzecznych i błędnych informacji na temat diety biegaczy. Prezentowana przez nas wiedza jest oparta na badaniach i na sposobach, które sprawdziły się w przypadku dziesiątek tysięcy zawodników…” –  Jeff Galloway

W tej publikacji biegacze znajdą mnóstwo informacji na temat optymalnej diety. Dowiedzą się, co jeść, a czego unikać, jak stworzyć swój dzienny bilans kaloryczny i dlaczego tak trudno pozbyć się tłuszczu. Nauczą się odczytywać potrzeby swojego organizmu i dostarczać mu właściwych składników.  Publikacja dostępna jest na stronie wydawcy również w wersji elektronicznej. Książka pod patronatem: portali BiegamBoLubie.pl TreningBiegacza.pl i PolskaBiega.pl oraz Magazynu Bieganie.

  • Co powinni jeść biegacze?
  • Odpowiedni poziom cukru we krwi = motywacja
  • Składniki odżywcze potrzebne do regeneracji i odbudowy
  • Zdrowe zalecenia żywieniowe
  • Śniadanie — posiłek mistrzów
  • Spalanie i Twój arsenał do walki z tłuszczem
  • Plan odżywiania — posiłek za posiłkiem
  • Odżywianie i mity na temat treningu
  • Metoda marszobiegu Gallowaya
  • Kluczowe koncepcje i przepisy Nancy Clark
  • Rozwiązywanie problemów treningowych
  • Zapobieganie kontuzjom

Link do książki tutaj

Paul Tergat. Biegaj z mistrzem

propozycje-na-rynku-wydawniczym-dla-biegaczy02

Nakładem wydawnictwa Helion w marce Septem ukazała się książka Jürga Wirza pt. Paul Tergat. Biegaj z mistrzem. To opowieść o kenijskim lekkoatlecie, dwukrotnym srebrnym medaliście olimpijskim i wicemistrzu świata.

Paul Tergat dorastał w biedzie, w kenijskiej wiosce wraz z szesnaściorgiem rodzeństwa. Miał talent i niezwykłego ducha walki. Dzięki pasji i wytrwałości osiągnął ogromny sukces. Dziś jest sławnym sportowcem, wielokrotnym mistrzem i rekordzistą świata na różnych dystansach.To kenijski lekkoatleta, dwukrotny srebrny medalista olimpijski oraz wicemistrz świata w biegu na dystansie 10 000 m. Odnosi sukcesy także w półmaratonach i biegach przełajowych. W 2003 roku ustanowił rekord świata podczas maratonu w Berlinie. Książka Paul Tergat. Biegaj z mistrzem to nie tylko opowieści o jego sekretach, zwycięstwach i porażkach, inspirujące historie o jego rodzinie i działalności charytatywnej, to również poradnik dla osób pragnących bić swoje rekordy i tych, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z bieganiem.

Czytelnicy dowiedzą się z tej publikacji m.in. jak zacząć od zera i po 12 tygodniach biegać 30 minut bez przerwy, jak wygląda dzień Paula Tergata. Znajdą tu porady dla początkujących i wskazówki dotyczące pierwszych zawodów. Dowiedzą się, czym różnią się przygotowania do maratonu od przygotowań do półmaratonu czy biegu przełajowego, a także poznają mądre sposoby zwiększania wytrzymałości organizmu, wskazówki dotyczące diety, snu oraz plany treningowe Paula Tergata. Książka dostępna jest na stronie wydawcy również w wersji ebook. Publikacja pod patronatem: portali TreningBiegacza.pl, PolskaBiega.pl oraz Magazynu Bieganie.

Link do książki tutaj

Wbiec na szczyt

propozycje-na-rynku-wydawniczym-dla-biegaczy03

Kilka tysięcy lat temu każdy człowiek musiał błyskawicznie opanować umiejętność szybkiego biegania — o ile chciał przeżyć w świecie, w którym jedzenie ucieka, a groźne drapieżniki atakują znienacka. Dziś biegamy głównie dla zdrowia i przyjemności, ale ta czynność, zakodowana w naszych genach, nadal jest jedną z podstawowych, pierwotnych potrzeb. Jeśli i Ty odkryłeś w sobie gen biegania, znasz wartość pokonywania własnych słabości i chcesz bić swoje rekordy, koniecznie przeczytaj książkę jednego z najsłynniejszych trenerów biegaczy średnio i długodystansowych.

Nakładem wydawnictwa Helion w marce Septem ukazała się książka Arthura Lydiarda pt. “Wbiec na szczyt”. Podczas gdy wychowankowie Arthura Lydiarda zdobywali wiele medali olimpijskich, on sam zajmował się nie tylko bieganiem wyczynowym, ale również promowaniem codziennego joggingu. Niezależnie od tego, czy chcesz zdobywać trofea, czy też bezpiecznie i bez kontuzji biegać każdego dnia, znajdziesz w książce “Wbiec na szczyt” coś dla siebie! Dowiesz się jak dbać o ogólną kondycję, udoskonalać technikę biegania i stworzyć plan treningów. Zrozumiesz, do czego potrzebne Ci są rozgrzewka i schłodzenie organizmu po biegu. Odkryjesz, jak wiele zależy od właściwego odżywiania się i wyboru obuwia. A jeśli jesteś trenerem albo masz trenera, na pewno zainteresują Cię kwestie relacji w takim teamie. Książka pod patronatem: portali TreningBiegacza.pl PolskaBiega.pl oraz Magazynu Bieganie.

  • Co zrobić, aby zacząć biegać, i jak zadbać o technikę biegania
  • Droga do pełnego wykorzystania posiadanego potencjału
  • Podstawy pracy z młodymi sportowcami i rozwijanie sprawności fizycznej
  • Jak zabrać się do tworzenia planu treningowego
  • Kontuzje, rozgrzewka i schłodzenie
  • Mity i przesądy
  • Relacje pomiędzy sportowcem a trenerem
  • Odżywianie, tłuszcze, witaminy i minerały
  • Trening drużynowy, ocena treningu i terminologia treningowa
  • Obuwie i stopy
  • Wartość dobrego przygotowania

Link do książki tutaj

Biegi Przełajowe. Trening metodą Gallowaya

propozycje-na-rynku-wydawniczym-dla-biegaczy04

„Gdy przemierzasz szlak wiodący przez las, pustynię lub park, wchodzisz w zupełnie inny stan umysłu. Czujesz pod sobą grunt, masz kontakt z roślinnością i doświadczasz zmian wysokości oraz najróżniejszych zapachów i odgłosów. Poziom aktywności ciała i umysłu jest wyższy, abyś był przygotowany na niespodzianki. Jesteś zakorzeniony w chwili obecnej i poruszając się do przodu nawiązujesz nieustanną interakcję z otaczającym Cię życiem”. – Jeff Galloway

Kilka dni temu nakładem wydawnictwa Helion (w marce Septem) ukazała się najnowsza publikacja poświęcona w całości biegom w terenie. Biegi Przełajowe. Trening metodą Gallowaya to książka przeznaczona dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć biegać w terenie i szukają wskazówek dotyczących odpowiedniego ubioru i wyposażenia, chcących poszerzyć swoją wiedzę o taktykach, strategiach, planach i sposobach rozsądnego biegania.

Osoby bardziej zaawansowane biegowo, również znajdą tu coś dla siebie. Publikacja została podzielona na 30 rozdziałów, w których czytelnik znajdzie informacje o tym jakie trasy wybierać i w jaki sposób biegać. Jeff Galloway nie pominął także planów treningowych, które pozwolą przygotować się zarówno do krótkich dystansów, ale i nakreślą zarys treningu ultramaratończyka. Autor pomaga radzić sobie z oszacowaniem własnych sił i przełamywaniem granic wytrzymałości. Odkrywa przed nami proste sposoby zapobiegania kontuzjom i radzi jak skutecznie je leczyć. Wszyscy, którzy szukają wskazówek o odżywaniu, suplementach czy cukrze w naszym organizmie również znajdą tu ciekawe informacje.

Jeff Galloway — członek drużyny USA na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Jest autorem bestsellerów na temat biegania, felietonistą „Runner’s World”, a także mówcą motywacyjnym. Przeprowadza ponad dwieście warsztatów biegowych i sprawnościowych rocznie. Ukończył ponad sto maratonów i każdego roku pomaga w realizacji celów tysiącom początkujących i rekreacyjnych biegaczy oraz wielu ambitnym maratończykom.

Link do ksiązki tutaj

Przeczytaj, zastosuj i… biegnij!

  • Korzyści płynące z biegania w terenie
  • Dobieranie butów, ubioru i ekwipunku
  • Wybór właściwej trasy i rozsądny plan
  • Metoda marszobiegu Gallowaya
  • Sposób biegania i wyznaczanie celu
  • Trening terenowy, trening wzniesień, trening 5 km i 10 km
  • Program treningowy do półmaratonu, maratonu i ultramaratonu
  • Kontuzje: zapobieganie, leczenie i porady doświadczonego biegacza
  • Programy treningu mentalnego
  • Dieta biegacza terenowego

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
20. Jubileuszowy Międzynarodowy Bieg Uliczny w Jaworznie - 15km
Następny wpis
Wywiad z Grzegorzem Leszkiem

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu