fbpx
Recenzje

Biegi przełajowe. Trening metodą Gallowaya – recenzja książki

Od czegoś trzeba zacząć. A najlepiej od podstaw. Okazuje się, że solidne, merytoryczne fundamenty wiedzy ( w absolutnie każdej, ważnej dla nas dziedzinie życia ), są podstawą sukcesu naszych planów..
biegi przelajowe trening metoda gallowaya recenzja ksiazki01

Od czegoś trzeba zacząć. A najlepiej od podstaw. Okazuje się, że solidne, merytoryczne fundamenty wiedzy ( w absolutnie każdej, ważnej dla nas dziedzinie życia ), są podstawą sukcesu naszych planów. Kolejny raz przekonałam się co do słuszności powyższego stwierdzenia, po przeczytaniu książki Jeffa Gallowaya pt. „ Biegi przełajowe. Trening metodą Gallowaya”.

Postać Gallowaya i jego dokonania w świecie sportu są powszechnie znane. Jednak uważam, że dla dzieciaków, które trudno namówić do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, to właśnie fragment życiorysu o trudnych początkach może być inspirujący.

„ Moje pierwsze biegi w terenie nie sprawiały mi zbyt wiele przyjemności. Byłem leniwym trzynastolatkiem z nadwagą i kompletnie nie miałem kondycji. (…)W mojej nowej szkole wymagano, aby każdy uczeń był zapisany do jakiejś sekcji sportowej i codziennie po lekcjach trenował wybraną dyscyplinę. Mój leniwy styl życia został wywrócony do góry nogami i wcale mi się to nie spodobało.”

Po przeczytaniu tego fragmentu poczułam, że oto nie będę miała do czynienia z dydaktyczną i nudną lekturą człowieka, który „wcześniej zaczął biegać niż chodzić”. Galloway prosto, bez prawienia o wyższości biegania nad innymi sportami, wkłada nam do głowy „ prawdy oczywiste”.

Autor powoli wprowadza nas w świat biegów przełajowych. Pisze o antropologicznych aspektach biegania – wnioski nasunęły się następujące: zaczęliśmy biegać, by uciec ( wtedy coś by nas zjadło ), oraz by dogonić  (wtedy my mogliśmy coś zjeść). Zaznajamia nas ze słowniczkiem terminologii związanej z bieganiem w terenie. Niby te pojęcia są takie oczywiste, a jednak miło się to czyta. Spokojnie, krok po kroku, przygotowuje nas i doradza w doborze obuwia i ubrań.

Tak sobie myślę, że książka ta może sprowadzić na ziemię niejednego „mistrza”. Gdy nagle ten uświadomi sobie, jak mało uwagi przywiązywał do tej pory do kwestii bezpieczeństwa. Galloway wielokrotnie wspomina o zachowaniu zasad, które uważa za bardzo ważne, by móc bezpiecznie i zdrowo oddawać się swojej pasji.

Bardzo dużo miejsca autor poświęca kwestii urazów i kontuzji. Widać, że zna ten „ból „. Stara się udzielić rady, ale wszędzie zaznacza, że we wszelkich medycznych kwestiach należy zasięgnąć porady lekarza, któremu zależy na tym, żebyś kontynuował treningi. 

Widzę, że zapędzam się, by streścić wszystkie rozdziały, aby zachęcić was do przeczytania. Nie to było moim zamiarem. Jednakże…. Muszę jeszcze napisać kilka słów o programie treningu mentalnego. Jest on opisany w 27 rozdziale książki i może, a nawet musi, być wdrożony w nasze życie pozasportowe. Idea, według której, by móc odnieść sukces w sporcie, należy trenować nie tylko ciało, ale i umysł – uważam za klucz do zwycięstwa. Myślę, że właśnie ten rozdział powinien być na początku książki.

Zachęcam gorąco do zapoznania się z tą pozycją na rynku wydawniczym. Pomoże wam zbudować solidne podstawy waszej aktywności sportowej w terenie.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pacemaker - czyli pomocnik na trasie
Następny wpis
Biegowy savoir vivre – czyli jak zachować się na trasie

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu