fbpx
Pozostałe

Biegowy savoir vivre – czyli jak zachować się na trasie

Bieganie powoli staje się dominującym sportem w kraju. Na ścieżkach spotykamy coraz więcej biegaczy. Powiększająca się społeczność biegowa sprawia, że coraz bardziej musimy zwracać uwagę na pewne...
savoir vivre biegacza czyli jak zachowac sie na trasie01

Bieganie powoli staje się dominującym sportem w kraju. Na ścieżkach spotykamy coraz więcej biegaczy. Powiększająca się społeczność biegowa sprawia, że coraz bardziej musimy zwracać uwagę na pewne zasady, które pozwalają na komfortowe bieganie. Na trasie jest wiele osób, których bezpieczeństwo zależy również od nas. Na zawodach biegowych spotykamy takie tłumy, jakich nie ma nawet na koncertach. Tym bardziej ważne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa i dobrego wychowania. Aby nie uprzykrzać życia innym i samemu czerpać z biegania wiele przyjemności, poznaj jakie zasady obowiązują w tym świecie. Przestrzeganie ich pozwoli ci nie tylko zwiększyć komfort na treningach, ale przede wszystkim mianuje cię na biegacza z klasą!

Z kulturą na treningach

Przywitaj się. To jedna z najmilszych rzeczy, jaka spotyka nas na treningu. Biegacze mają we krwi witanie się i machanie do innych biegaczy. W ten sposób się z nimi solidaryzują i ich pozdrawiają. Jeśli więc ktoś do ciebie machnie, nie odwracaj głowy, tylko odwzajemnij gest. To nie jest oznaka podrywu, nachalnego towarzystwa czy zwracania na siebie uwagi. To czysta uprzejmość. Jedynym wyjątkiem jest miejsce, gdzie możemy spotkać naprawdę wielu biegaczy. Wtedy ciężko trenować, jeśli co chwilę musimy machać i się uśmiechać. W takich miejscach zachowaj umiar i uszanuj, jeśli ktoś nie odpowiada na twoje pozdrowienia. Być może robił to kilkadziesiąt razy w ciągu ostatnich 30 minut.

Uważaj na innych. Bieganie jest sportem, któremu możemy się oddać dosłownie wszędzie. Wystarczy założyć buty i biec przed siebie. Pod warunkiem, że przestrzegamy zasad  bezpieczeństwa. Samowolka biegaczy czesto może być przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Nie biegaj środkiem ulicy, nie zmieniaj nagle kierunków, nie wybiegaj szybko z zakrętów. Jeśli biegasz po ścieżce rowerowej, pamiętaj, by uszanować ruch rowerzystów. Biegnij poboczem, a w lesie wyznaczonymi trasami.

Nie śmieć! Biegacze wbrew pozorom, w trakcie treningu (szczególnie długich wybiegań) mogą wygenerować pokaźną ilość śmieci. Papiery po żelach, plastikowe butelki po napojach, plastry, to wszystko „produkuje” biegacz. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj tego na trasie. Jeśli nie ma koszy na śmieci, po prostu włóż papierek do kieszeni i wypatruj śmietnika. Nasze bieganie nie może szkodzić środowisku.

Nie przeszkadzaj innym. Biegacze zazwyczaj mają opinię osób towarzyskich i otwartych na kontakty społeczne. Uśmiechają się, machają i biegają z grupami, dlatego łatwo z nimi nawiązać rozmowę. Ta opinia nie obejmuje jednak treningów, szczególnie tych trudnych i wymagających. Biegacze często są skupieni na wysiłku i mają konkretny plan do zrealizowania. Nie przeszkadzaj innym, nie zagaduj, nie dołączaj się do biegania. Każdy ma inny powód dla którego biega. Jedni chcą się zrelaksować w samotności, inni wspólnie pobiegać. Tych drugich spotkasz w klubach sportowych. Jeśli ktoś biega samotnie i w dodatku ma słuchawki na uszach, najprawdopodobniej nie szuka towarzystwa. Uszanuj to.

Savoir vivre na zawodach

Kiedy mamy do czynienia z imprezami masowymi, a takimi niewątpliwie są zawody biegowe, zachowanie kultury osobistej i pewnych zasad staje się jeszcze ważniejsze. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innymi uczestnikowm biegów, należy przestrzegać wszystkich zasad ustalonych przez organizatorów. Są również umowne zasady zachowania się kulturalnego biegacza. Na zawodach przede wszystkim:

Czytaj regulamin. Zanim staniesz na linii startu, dokładnie przeczytaj warunki uczestnictwa określone w regulaminie. Upewnij się czy można startować z wózkiem, gdzie są punkty odżywcze, jaki jest profil trasy itp. Poznaj strefy czasowe, miejsce odbioru pakietów startowych, miejsce depozytu. Te wszystkie szczegóły pomogą ci nie tylko lepiej zorganizować start, ale również unikniesz niepotrzebnego stania w kolejkach.

Zajmij swoją strefę czasową. Stanie w nieodpowiedniej strefie czasowej to najpopularniejsze przewinienie startujących biegaczy. Niektórym wydaje się, że jak staną z przodu, to szybciej pobiegną, inni myślą, że w innej strefie będzie mniejszy tłum. Tłumaczeń jest milion, odpowiedź jedna – każdy powinien stanąć w swojej strefie czasowej! W przeciwnym razie zaszkodzisz sobie i innym. Nie tylko będziesz przeszkadzać wszystkim wokół, ale także narazisz się na zbyt szybki lub wolny start. Coraz więcej biegów ulicznych zapobiega takim praktykom stosując kary czasowe. Pamiętaj o tym!

Nie zmieniaj nagle miejsca. Jest to szczególnie ważne na początku trasy, gdyż wtedy panuje największy ścisk. Nie zmieniaj nagle swojego położenia, nie przeskakuj i nie zatrzymuj się na środku trasy. Na zawodach jesteś częścią całej grupy. Weź również pod uwagę komfort ogólny. Nie narażaj siebie i innych na kolizję. Jeśli musisz zmienić miejsce, zasygnalizuj to ręką i upewnij się, że na nikogo nie wpadniesz. Jeśli chcesz się zatrzymać, zrób to na poboczu.

Nie zatrzymuj się na mecie. Brzmi śmiesznie prawda? Niestety to równie częsty błąd. Wielu biegaczy zatrzymuje się tuż po przekroczeniu lini mety, tamując tym samym drogę innym kończącym bieg. W konsekwencji na mecie powstaje duży ruch i finiszowanie staje się niemożliwe, nie mówiąc już nawet o dużym ryzyku kolizji. Przetruchtaj więc kilka metrów w bezpieczne miejsce i dopiero tam odetchnij.

Szanuj innych zawodników. To oczywista zasada, nie tylko w trakcie zawodów. Warto jednak ją sobie przypomnieć. Na trasie nie naśmiewaj się z innych, nie prowokuj, nie przeklinaj, nie zachowuj się głośno. Przed startem nie przepychaj się do depozytu, toalety czy biura zawodów. Organizatorzy najczęściej proszą, aby w trakcie zawodów nie biec ze słuchawkami na uszach. Uszanuj ich prośbę. Uchroni cię to od nagłych kolizji. Jeśli nie lubisz biegać bez muzyki, a tłum cię rozprasza, załóż jedną słuchawkę, aby drugim uchem słuchać, co się dzieje na trasie.

Wszystkie zasady powinni na stale przyswoić sobie biegacze, zarówno ci, którzy tylko rekreacyjnie biegają, jak i ci, którzy startują w zawodach. Biegacze mają wiele przywilejów, są jednak i obowiązki. Bycie dobrze wychowanym na trasie umili nie tylko nasz trening, ale i wszystkich, których mijamy. Prawdziwy biegacz, to biegacz z klasą.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegi przełajowe. Trening metodą Gallowaya – recenzja książki
Następny wpis
TechnoGym MyRun - test bieżni

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu