Biegowy savoir vivre – czyli jak zachować się na trasie

Bieganie powoli staje się dominującym sportem w kraju. Na ścieżkach spotykamy coraz więcej biegaczy. Powiększająca się społeczność biegowa sprawia, że coraz bardziej musimy zwracać uwagę na pewne zasady, które pozwalają na komfortowe bieganie. Na trasie jest wiele osób, których bezpieczeństwo zależy również od nas. Na zawodach biegowych spotykamy takie tłumy, jakich nie ma nawet na koncertach. Tym bardziej ważne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa i dobrego wychowania. Aby nie uprzykrzać życia innym i samemu czerpać z biegania wiele przyjemności, poznaj jakie zasady obowiązują w tym świecie. Przestrzeganie ich pozwoli ci nie tylko zwiększyć komfort na treningach, ale przede wszystkim mianuje cię na biegacza z klasą!

Z kulturą na treningach

Przywitaj się. To jedna z najmilszych rzeczy, jaka spotyka nas na treningu. Biegacze mają we krwi witanie się i machanie do innych biegaczy. W ten sposób się z nimi solidaryzują i ich pozdrawiają. Jeśli więc ktoś do ciebie machnie, nie odwracaj głowy, tylko odwzajemnij gest. To nie jest oznaka podrywu, nachalnego towarzystwa czy zwracania na siebie uwagi. To czysta uprzejmość. Jedynym wyjątkiem jest miejsce, gdzie możemy spotkać naprawdę wielu biegaczy. Wtedy ciężko trenować, jeśli co chwilę musimy machać i się uśmiechać. W takich miejscach zachowaj umiar i uszanuj, jeśli ktoś nie odpowiada na twoje pozdrowienia. Być może robił to kilkadziesiąt razy w ciągu ostatnich 30 minut.

Uważaj na innych. Bieganie jest sportem, któremu możemy się oddać dosłownie wszędzie. Wystarczy założyć buty i biec przed siebie. Pod warunkiem, że przestrzegamy zasad  bezpieczeństwa. Samowolka biegaczy czesto może być przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Nie biegaj środkiem ulicy, nie zmieniaj nagle kierunków, nie wybiegaj szybko z zakrętów. Jeśli biegasz po ścieżce rowerowej, pamiętaj, by uszanować ruch rowerzystów. Biegnij poboczem, a w lesie wyznaczonymi trasami.

Nie śmieć! Biegacze wbrew pozorom, w trakcie treningu (szczególnie długich wybiegań) mogą wygenerować pokaźną ilość śmieci. Papiery po żelach, plastikowe butelki po napojach, plastry, to wszystko “produkuje” biegacz. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj tego na trasie. Jeśli nie ma koszy na śmieci, po prostu włóż papierek do kieszeni i wypatruj śmietnika. Nasze bieganie nie może szkodzić środowisku.

Nie przeszkadzaj innym. Biegacze zazwyczaj mają opinię osób towarzyskich i otwartych na kontakty społeczne. Uśmiechają się, machają i biegają z grupami, dlatego łatwo z nimi nawiązać rozmowę. Ta opinia nie obejmuje jednak treningów, szczególnie tych trudnych i wymagających. Biegacze często są skupieni na wysiłku i mają konkretny plan do zrealizowania. Nie przeszkadzaj innym, nie zagaduj, nie dołączaj się do biegania. Każdy ma inny powód dla którego biega. Jedni chcą się zrelaksować w samotności, inni wspólnie pobiegać. Tych drugich spotkasz w klubach sportowych. Jeśli ktoś biega samotnie i w dodatku ma słuchawki na uszach, najprawdopodobniej nie szuka towarzystwa. Uszanuj to.

Sklep TreningBiegacza.pl

Kupując u nas, wspierasz rozwój serwisu!

Savoir vivre na zawodach

Kiedy mamy do czynienia z imprezami masowymi, a takimi niewątpliwie są zawody biegowe, zachowanie kultury osobistej i pewnych zasad staje się jeszcze ważniejsze. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innymi uczestnikowm biegów, należy przestrzegać wszystkich zasad ustalonych przez organizatorów. Są również umowne zasady zachowania się kulturalnego biegacza. Na zawodach przede wszystkim:

Czytaj regulamin. Zanim staniesz na linii startu, dokładnie przeczytaj warunki uczestnictwa określone w regulaminie. Upewnij się czy można startować z wózkiem, gdzie są punkty odżywcze, jaki jest profil trasy itp. Poznaj strefy czasowe, miejsce odbioru pakietów startowych, miejsce depozytu. Te wszystkie szczegóły pomogą ci nie tylko lepiej zorganizować start, ale również unikniesz niepotrzebnego stania w kolejkach.

Zajmij swoją strefę czasową. Stanie w nieodpowiedniej strefie czasowej to najpopularniejsze przewinienie startujących biegaczy. Niektórym wydaje się, że jak staną z przodu, to szybciej pobiegną, inni myślą, że w innej strefie będzie mniejszy tłum. Tłumaczeń jest milion, odpowiedź jedna – każdy powinien stanąć w swojej strefie czasowej! W przeciwnym razie zaszkodzisz sobie i innym. Nie tylko będziesz przeszkadzać wszystkim wokół, ale także narazisz się na zbyt szybki lub wolny start. Coraz więcej biegów ulicznych zapobiega takim praktykom stosując kary czasowe. Pamiętaj o tym!

Nie zmieniaj nagle miejsca. Jest to szczególnie ważne na początku trasy, gdyż wtedy panuje największy ścisk. Nie zmieniaj nagle swojego położenia, nie przeskakuj i nie zatrzymuj się na środku trasy. Na zawodach jesteś częścią całej grupy. Weź również pod uwagę komfort ogólny. Nie narażaj siebie i innych na kolizję. Jeśli musisz zmienić miejsce, zasygnalizuj to ręką i upewnij się, że na nikogo nie wpadniesz. Jeśli chcesz się zatrzymać, zrób to na poboczu.

Nie zatrzymuj się na mecie. Brzmi śmiesznie prawda? Niestety to równie częsty błąd. Wielu biegaczy zatrzymuje się tuż po przekroczeniu lini mety, tamując tym samym drogę innym kończącym bieg. W konsekwencji na mecie powstaje duży ruch i finiszowanie staje się niemożliwe, nie mówiąc już nawet o dużym ryzyku kolizji. Przetruchtaj więc kilka metrów w bezpieczne miejsce i dopiero tam odetchnij.

Szanuj innych zawodników. To oczywista zasada, nie tylko w trakcie zawodów. Warto jednak ją sobie przypomnieć. Na trasie nie naśmiewaj się z innych, nie prowokuj, nie przeklinaj, nie zachowuj się głośno. Przed startem nie przepychaj się do depozytu, toalety czy biura zawodów. Organizatorzy najczęściej proszą, aby w trakcie zawodów nie biec ze słuchawkami na uszach. Uszanuj ich prośbę. Uchroni cię to od nagłych kolizji. Jeśli nie lubisz biegać bez muzyki, a tłum cię rozprasza, załóż jedną słuchawkę, aby drugim uchem słuchać, co się dzieje na trasie.

Wszystkie zasady powinni na stale przyswoić sobie biegacze, zarówno ci, którzy tylko rekreacyjnie biegają, jak i ci, którzy startują w zawodach. Biegacze mają wiele przywilejów, są jednak i obowiązki. Bycie dobrze wychowanym na trasie umili nie tylko nasz trening, ale i wszystkich, których mijamy. Prawdziwy biegacz, to biegacz z klasą.