Bieganie a płaskostopie. Jakie buty wybrać? – Poradnia Biegacza

Krzysztof Adamowicz z actimedica.pl i Mateusz Jasiński odpowiadają na pytanie Gulii.

Chciałabym się dowiedzieć, jakie buty są najodpowiedniejsze na płaskostopie, do twardych nawierzchni? Czy model butów Asics Gel 1160 będzie odpowiedni? Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie – odczuwam ból w kostce od kilku tygodni. Biegam mimo to, ból jest raz silniejszy, a nieraz prawie niewyczuwalny, mimo to nie zanika. Czym to może być spowodowane?

Temat płaskostopia nie jest bardzo złożonym problemem. Nie wiem czy myślisz, że masz płaskostopie, czy też jest ono stwierdzoną u Ciebie wadą postawy? Często zbyt lekceważąco podchodzimy do problemów w obrębie naszych stóp. Skupiamy się na nich dopiero, gdy mamy biegać. Sprzedawcy zarzucają nas w sklepie informacjami, na temat wkładek w butach, które miałyby nam skorygować to, czy tamto. Każda stopa jest inna i każde zaburzenie jest odmienne. Nie możemy postawić znaku równości przy dwóch płaskostopiach. Dlaczego? Stopa jest tylko pewną częścią jakiegoś łańcucha biomechanicznego. Idąc tą myślą, wydrążenie stopy jest tylko wypadkową oddziaływania na nią łańcuchów mięśniowych. Na ukształtowanie tych taśm mięśniowych wpływają nasze nawyki, aktywność fizyczna oraz nasza genetyka. Jeśli chcesz mieć dobrą wkładkę w swoim Asics’ie to kup but z neutralną wkładką, którą możesz wyjąć po to by zastąpić ją np. wkładką termoplastyczną Formthotics, o której przeczytasz poniżej (uprzedzamy, że nie jesteśmy związani z tą marką i nie mamy jakichkolwiek korzyści z rekomendacji tego produktu). Generalnie na twoją przypadłość zalecane są buty z kategorii stabilizujących. Zachęcamy również do zapoznania się z wyczerpującym artykułem na naszym portalu o doborze butów do biegania.

Bieganie w formie rekreacyjnej tj. nie częściej niż pięć razy w tygodniu (mniej więcej) z pewnością nie wpłynie na pogłębienie Twojej wady. Warto uzupełniać swój trening biegowy ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, które wzmocnią Twoje mięśnie stopy. Przykładem jednego z nich jest klasyczne ćwiczenie chwytania palcami stóp woreczka z grochem, i najlepsze – bieganie boso po bezpiecznej nawierzchni (trawnik). Niestety to drugie obecnie nie jest możliwe i musimy wstrzymać się z nim do lata.

Twój ból w kostce może mieć różne podłoże. Prawdopodobnie Twój problem może mieć charakter przeciążeniowy, związany ze zbyt eksploatującym treningiem i nieodpowiednią regeneracją. Jak wiemy, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego rozsądnym w tym wypadku będzie zrobienie przerwy w treningach na minimum 2-3 dni.

Formthotics – co to jest?

Formthotics to modelowana termicznie wkładka, która może być robiona indywidualnie na każdą stopę pacjenta. Zrobienie jej to sprawa minut. Tak wykonana wkładka tworzy jedność stopy z butem. Formthotics zostało odkryte w Nowej Zelandii. Wkładki te produkowane są z CFC – PIANKI POLIETYLENOWEJ, która jest :

  • wodoodporna,
  • bardzo lekka,
  • absorbująca wstrząsy
  • antybakteryjna
  • i antygrzybiczna, co gwarantuje higieniczne utrzymanie stopy. Wkładka daje się w każdej fazie leczenia przemodelować, co daje zarówno pacjentowi jak i lekarzowi pełną możliwość kontroli i dopasowywania wkładki w zależności od potrzeby.

Kiedy?

Formthotics jest biochemicznie skonstruowany do podpierania naturalnego kształtu stopy, pomaga korygować i kontrolować problemy stopy. Wkładka stabilizuje twoją stopę i pomaga innym komponentom (stosowanym w leczeniu dolegliwości bólowych kończyny dolnej) być bardziej efektywnym oraz bardziej skutecznym w działaniu.

Dlaczego?

Formthotics jest elastyczną i efektywną metodą leczenia problemów podudzi, uda i całej kończyny dolnej, takiej jak:

  • ciasnota przedziału przedniego,
  • dolegliwości bólowe pięty, kolana,
  • uszkodzenia ścięgna achillesa.

Prezentowane wkładki uzyskały międzynarodową reputację i są używane przez wielu profesjonalistów w czołowych klinikach świata w takich specjalnościach jak: pediatria, fizykoterapia, chiropraktyka, osteopatia i wielu prywatnych praktykach na całym świecie.

Problem: twarde i płaskie podłoże.

Dzisiejsze twarde podłoża, z którymi spotyka się stopa na co dzień, powodują kombinowane działanie siły na stopy polegające na jej spłaszczeniu i skręcaniu. Naturalne kontury naszej stopy nie są zdolne do dystrybucji ciężaru ciała tak więc oddziaływanie, które powstaje w czasie zetknięcia stopy z podłożem jest transferowane przez całą drogę na kończynę i daje duży nacisk na stawy.

Rozwiązanie problemu

Formthotics to biochemicznie zaprojektowana i skonstruowana wkładka, która naturalnie kształtuje stopę i wspomaga jej boczne powierzchnie. Jest ona efektywna w leczeniu dolegliwości bólowych kończyny dolnej i stopy.

Proces modelowania wkładki

Wkładka Formthotics nie jest wstępnie modelowana. Proces tworzenia wkładki jest sprawą kilku minut. Wkładka umieszczona w bucie musi być podgrzana do -odpowiedniej temperatury na specjalnej maszynie. Po tej krótkiej procedurze but wraz z podgrzaną wkładką zakładany jest na stopę i następuje proces formatowania do naturalnego kształtu stopy. Następnie jest ona docinana i dopasowywana dokładnie do obuwia. Istnieje możliwość zastosowania dodatkowych elementów likwidujących problem różnicy długości kończyn.

Rodzaje wkładek FORMTHOTICS

Wkładka CZERWONA

Zastosowanie w sporcie amatorskim i wyczynowym, uprawianym w halach i na twardym podłożu oraz w znacznych deformacjach stopy i niestabilnościach dolnego stawu skokowego.

Wkładka NIEBIESKA i DUAL DENSITY

Zastosowanie w leczeniu dzieci i młodzieży, w leczeniu wad chodu, niestabilności dolnego stawu skokowego. Aktywność sportowa – biegi, gry zespołowe. Leczenie dolegliwości bólowych stawu skokowego, zespoły przedniego przedziału, chondromalacja rzepki związana z zaburzeniem osi kończyny i trakcji rzepki, zapalenie kaletki maziowej pod krętarzem większym, dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego, dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

Wkładka ZIELONA GOLF I LOW VOLUME

Codzienny użytek w obuwiu wyjściowym, sport amatorski.

Wkładka RÓŻOWA – MIĘKKA

Stopa cukrzycowa, ludzie starsi, stopa reumatyczna, żylaki podudzia, stopa drażliwa .