fbpx
Badania

Podstawowe badania dla biegaczy, czyli głos rozsądku w szaleństwie początku

Trenowanie biegania na poziomie amatorsko-zawodowym świadczy już o pewnym doświadczeniu. Pamiętasz pewnie swój pierwszy trening, pierwszą drobną kontuzję, rozmowy z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami…
podstawowe badania dla biegaczy czyli glos rozsadku w szalenstwie poczatku 01

Trenowanie biegania na poziomie amatorsko-zawodowym świadczy już o pewnym doświadczeniu. Pamiętasz pewnie swój pierwszy trening, pierwszą drobną kontuzję, rozmowy z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami… A pamiętasz swoje pierwsze badania profilaktyczne? Jeśli, co całkiem możliwe, nie sprawdzałeś wcześniej podstawowych parametrów swojego organizmu, to posiadając już doświadczenie w treningu, dobrnąłeś zapewne do informacji o istotności badań i miejmy nadzieję, masz już ich za sobą.

Tym razem artykuł skierowany jest do absolutnie początkujących i tych, którzy o badaniach nie pomyśleli. Witamy w elitarnym gronie biegaczy! Nie popełniajcie błędów „starszych kolegów” i poświęćcie chwilę na małe sugestie profilaktyki zdrowotnej. Dla większej czytelności i jasności tekstu, całość została ujęta w kilka „złotych rad” – zaczynamy od absolutnych podstaw. Musisz mieć jednak pełną świadomość, że obowiązek wykonywania podstawowych badań sportowych dotyczy nie tylko osób trenujących zawodowo, ale również amatorów. Jesteś „na starcie” swojej przygody z bieganiem, więc na rozgrzewkę zapoznaj się z poniższym tekstem, aby już niebawem sięgnąć po bardziej szczegółowe informacje.

  1. Podstawowy skrining 

Skrining, mówiąc najprościej, to forma określenia Twojego aktualnego stanu zdrowia. Badania nie są tylko domeną przyszłych biegaczy, każdemu zdarzyło się już odwiedzić gabinet lekarski na tego typu kontroli. Najlepszym sposobem będzie po prostu udanie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza medycyny sportowej – jeśli jest taka konieczność.

Komponenty skriningu to między innymi:

  • diagnoza obecności chorób, zwłaszcza dotyczących układu sercowo – naczyniowego, jednego z najbardziej obciążonych podczas wysiłku wytrzymałościowego – w oparciu o aktualnie zgłaszane dolegliwości, ewentualną dotychczasową historię leczenia, wywiadu rodzinnego,
  • przyjmowania jakichkolwiek leków czy używek,
  • badanie przedmiotowe wykonywane w gabinecie lekarskim, czyli m.in. badanie tętna, ciśnienia krwi, osłuchiwanie,
  • badania laboratoryjne, a wśród nich na przykład morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym, badanie ogólne moczu, odczyn opadanie krwinek (OB), stężenia cholesterolu, glikoprotein i glukozy we krwi, WHR, ewentualnie stężenia triacylogliceroli w surowicy, badanie składu ciała.

Badanie składu ciała pozwoli ocenić stosunek masy tłuszczowej do beztłuszczowej – chociaż sama waga ciała może pozostać na stałym poziomie, to poszczególne komponenty mogą się procentowo różnić. To badanie jest już dość szeroko dostępne, a jego powtarzanie pozwoli na monitorowanie zmian wynikających z podjęcia bardziej aktywnego trybu życia.

Wszystkie wyżej wymienione elementy to tylko propozycja możliwości badań, jakie może zawierać wizyta u lekarza. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inną historię leczenia, stąd indywidualne podejście do przyszłego biegacza może być inne.

  1. Biegające serce

Ocena pod względem kardiologicznym jest istotnym czynnikiem w przypadku sportowców. Ryzyko wzrostu nagłego zgonu sercowego jest podwyższone u osób aktywnych fizycznie w stosunku do populacji nietrenującej z powodu braku wykrycia schorzeń wrodzonych i genetycznych, co związane jest z arytmiami wyzwalanymi podczas aktywności fizycznej. Oprócz szerokiego podmiotowego wywiadu kardiologicznego, podstawowym badaniem jest EKG (elektrokardiografia), a w razie konieczności na przykład ECHO serca lub testy wysiłkowe. EKG jest graficznym odzwierciedleniem czynności bioelektycznej serca. To ogólnodostępne badanie powinno być wykonywane rutynowo u wszystkich osób próbujących swoich sił w sporcie. W razie podejrzenia patologii lekarz prowadzący może pogłębić diagnostykę.

  1. Zanim ruszysz, na chwilę się zatrzymaj

Podejmujesz decyzję, że zaczynasz biegać – od jutra. Masz już jakiś pomysł na treningi, buty do biegania, opracowaną trasę, którą zamierzasz pokonać. Zanim ruszysz, sam przeskanuj swój organizm. Wykonaj podstawowe rozciąganie – i zacznij się zaprzyjaźniać z tym elementem – zrób kilka ćwiczeń, sprawdź swoją wytrzymałość. Możesz też wybrać się do fizjoterapeuty, który w oparciu o wywiad  przedmiotowy i podmiotowy doradzi, na co powinieneś zwrócić uwagę i nad jakim elementem skupić się podczas treningów uzupełniających. Lepiej zapobiegać ewentualnym kontuzjom, niż je leczyć – zwłaszcza w momencie, gdy bieganie na stałe rozgości się w Twoim grafiku.

  1. Podstawowe badania dla biegaczy: Zdrowy rozsądek i czujność

Jesteś na początku swojej drogi sportowej. Twój organizm doświadczy wielu dynamicznych zmian, zauważysz podwyższenie swojej wydolności fizycznej, spadek tętna podczas wysiłku czy bardziej spokojny i miarowy oddech na biegowych trasach. Zachowaj pełną czujność, jeżeli zauważysz niepokojące objawy podczas biegu, skonsultuj to z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą. Najwięcej kontuzji sportowych ma swoje źródło w ignorowaniu subtelnych sygnałów, które wysyła nam ciało. Czasem wystarczy drobna korekta kroku biegowego i groźba późniejszych problemów znika

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

(6) Napisz komentarz

  1. td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}Robiłem w SportsLab w warszawie i od tej pory umawiam się tylko do nich, polecam!

  2. td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}Jeśli szukasz miejsca, gdzie można wykonać testy wydolnościowe, zdecydowanie polecam SportsLab – wszystko sprawnie, bez długiego oczekiwania, profesjonalnie na nowoczesnym sprzęcie.

  3. td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}Jeśli szukasz miejsca, gdzie można wykonać testy wydolnościowe, zdecydowanie polecam SportsLab – wszystko sprawnie, bez długiego oczekiwania, profesjonalnie na nowoczesnym sprzęcie.

  4. td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}Nie warto czekać, warto działać, diagnozować zapobiegać i leczyć. Spojrz na ofertę SportsLab kliniki, do której uczęszczam, w której pracują znakomici kardiologowie, polecam.

  5. td {border: 1px solid #ccc;}br {mso-data-placement:same-cell;}Polecam zrobić test wydolnościowy, kiedy chcemy sprawdzić czy robimy progress czy np. jak ja ostantio po kontuzji wracamy do formy. Takie testy w dobrej cenie można zrobić w SportsLab w Warszawie, dadza nam wyniki, które będa dowodem na nasz rozwój.

  6. Testy wydolnościowe to podstawa przed rozpoczęciem treningów do maratonów np. Polecam klinikę SportsLab w Warszawie, która komplekosowo pozwoli przygotowac się jak i zrobić testy przed okresem przygotowawczym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Test porównawczy dwóch modeli butów Merrell - Trail Glove 4 oraz Bare Access Flex
Następny wpis
5. Półmaraton Praski, czyli szybki bieg wieczorową porą
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu