fbpx
Porady dietetyczne

Orzechy w diecie biegacza

Orzechy są niewątpliwie jedną ze zdrowszych przekąsek, jaką możemy sobie zaserwować w ciągu dnia. Często goszczą one w dobrze zbilansowanych dietach sportowców, a wyrzekają się ich jedynie osoby...
orzechy w diecie biegacza

Orzechy są niewątpliwie jedną ze zdrowszych przekąsek, jaką możemy sobie zaserwować w ciągu dnia. Często goszczą one w dobrze zbilansowanych dietach sportowców, a wyrzekają się ich jedynie osoby będące na diecie redukującej masę ciała. Ale czy słusznie? Czy i dlaczego warto jeść orzechy?

Mamy teraz okazję, by spożywać orzechy częściej niż zazwyczaj. Mundial trwa w najlepsze, więc orzechy mogą być doskonałą przekąską podczas śledzenia rozgrywek. Jednak warto sięgać po orzechy nie tylko biernie kibicując piłkarzom przed szklanym ekranem. Jest wiele powodów, by orzechy w diecie biegacza znalazły swoje stałe miejsce. Pierwszym powodem jest bogaty zasób dobrych kwasów tłuszczowych. Większość tłuszczów obecnych w orzechach stanowią korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone. Poziom kwasów tłuszczowych nasyconych, które są zawarte w orzechach, odpowiadający za podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, jest niski. Z kolei zawarte w orzechach tłuszcze  wielonienasycone obniżają stężenie cholesterolu LDL (złego cholesterolu) i zmniejszają stężenie lipidów w surowicy krwi, a konsekwencją tego jest zwiększenie wydolności organizmu, co dla biegacza jest istotną sprawą.

Każdy rodzaj orzecha zawiera specyficzny dla siebie zestaw witamin i składników mineralnych. Powodami, by urozmaicać orzechami swoje menu jest obecność w nich następujących składników odżywczych:

  • Arginina – dzięki jej obecności orzechy wykazują działanie przeciwzapalne. Arginina to jeden z aminokwasów służących do budowy białka. Arginina jest również potrzebna do wytwarzania tlenku azotu, który bierze udział w rozkurczu naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi,
  • witamina E – antyoksydant o własnościach niwelujących wolne rodniki oraz zapobiegający uszkadzaniu przez nie komórek organizmu,
  • kwas foliowy – między innymi zapobiega wzrostowi stężenia homocysteiny we krwi. Homocysteina jest aminokwasem, jej wysokie stężenie jest uważane za jeden z czynników ryzyka chorób układu krążenia na tle miażdżycy,
  • magnez – mający ogromne znaczenie w diecie biegacza ponieważ zwiększa wydolność, przeciwdziała szybkiemu wyczerpaniu, oraz zapobiega skurczom mięśni.

Ponadto orzechy zawierają mnóstwo innych korzystnych składników, takich jak sterole roślinne, fitoestrogeny, oraz inne składniki roślinne, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia.

Orzechy, to wysokokaloryczna przekąska, doskonała dla biegacza, który np. podczas długodystansowego biegu ma wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Wówczas trudno zjeść duże ilości pożywienia, by pokryć to zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego dobrze jest zjeść coś o wysokiej gęstości energetycznej i małej objętości – orzechy sprawdzą się doskonale.

A do wyboru mamy: orzechy włoskie, laskowe, piniowe, kokosowe, pistacje, migdały, brazylijskie, macadamia, nerkowce, ziemne, cola, pekan, arachidowe… i nie wiem czy to już wszystkie udało mi się wymienić. Można podawać je na różne sposoby, np. jako dodatki do potraw na ostro, mięsnych, sałatek, jak i deserów np. ciastek, ciast i lodów. Orzechy mogą znaleźć się w menu zarówno na śniadanie, np. migdały do jogurtu naturalnego, jak i na podwieczorek do sałatki, np. orzechy włoskie z rukolą, pomidorem, serem mozzarellą, oliwkami. Należy pamiętać, że najkorzystniej dla zdrowia jest spożywanie garści mieszanki orzechów kilka razy w tygodniu najlepiej w postaci surowej, bez obróbek. Podczas podgrzewania, pieczenia i smażenia traci się część antyoksydantów.

Orzechy to źródło cennych wartości odżywczych. Dla biegacza są skarbnicą niezbędnych mikro i makroelementów, np. magnezu, węglowodanów czy błonnika. Ich spożywanie poprawia wydolność, szybko i efektywnie zaspokaja zapotrzebowanie kaloryczne. Biegacz, który włączy do swojego menu orzechy, zainwestuje w wartościowe składniki odżywcze, które podczas treningu nie będą tylko pustymi kaloriami..

Orzechy wykazują silne działanie alergizujące. U osób, u których stwierdzono alergię na jeden rodzaj orzecha, wcale to nie oznacza, że muszą rezygnować z jedzenia innych orzechów. W takim wypadku warto zrobić sobie szczegółowe testy alergiczne. Ponadto, jedząc pierwszy raz nowy rodzaj orzecha, należy zachować umiar, ponieważ reakcje alergiczne bywają groźne dla zdrowia, a nawet i życia (wstrząs anafilaktyczny).

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mistrz w każdym z nas - recenzja książki
Następny wpis
Koszulka czy bezrękawnik - nowe produkty od Nessi
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu