fbpx
Słowniczek

Obciążenia treningowe a wyniki w bieganiu – zależność, która ma znaczenie

Odpowiednie modelowanie obciążeń treningowych, poprzez zmiany ich komponentów - objętości oraz intensywności, w kolejnych etapach procesu szkolenia sportowego decyduje o rozwoju i poziomie osiągnięć.
fotolia 138586252 subscription monthly m

Wysiłkowe – jest to wielkość pracy określonego rodzaju i intensywności, jaką wykonał zawodnik w danym ćwiczeniu, jednostce treningowej czy cyklu.

Trening sportowy należy rozważać w dwóch ujęciach:

  • węższym (fizycznym) – rozumiany jako długotrwały proces, w którym wykorzystywane są rozmaite środki i metody w celu wywołania określonych zmian w organizmie zawodnika – prowadzących do zwiększenia potencjału sił fizycznych.
  • szerszym (kompleksowym) – rozumiany jako kształtowanie odpowiednich dyspozycji psychicznych, opanowanie odpowiednich umiejętności technicznych i taktycznych.

Bezspornym faktem jest to, że trening stricte fizyczny odgrywa najważniejszą rolę w kształtowaniu określonego profilu sprawności, a przez to w poprawianiu wyników. wiąże się z tym dość powszechny pogląd, że im silniejsza stymulacja treningowa, czyli im większe obciążenie fizyczne, tym większy efekt. Zapomina się przy tym, że obciążenie treningowe składa się z dwóch komponentów – objętości i intensywności.

Byłoby uproszczeniem przyjąć, że – im większa będzie objętość (kilometraż) wykonywanej przez zawodnika pracy treningowej, i równocześnie im bardziej będzie ona intensywna, tym bardziej wzrośnie jego poziom przygotowania startowego i uzyska lepszy wynik sportowy. Relacje pomiędzy tymi komponentami powinny się zmieniać zależnie od etapu szkolenia, stopnia wytrenowania zawodnika oraz fazy treningu (okresu w cyklu rocznym). Niezmiernie ważne jest pamiętanie, że proces rozwoju sportowego rozkłada się na szereg etapów, których cele nie są jednakowe. I tak w etapie wstępnego szkolenia, przygotowującym do etapu mistrzowskiego, głównym zadaniem jest stworzenie jak najsolidniejszej podstawy psychofizycznej. Natomiast celem etapu maksymalnych osiągnięć jest – poprzez pełne wykorzystanie obciążeń treningowych – maksymalne rozwinięcie możliwości funkcjonalnych zawodnika. Co w języku trenerskim, w praktyce, kryje się pod pojęciem pełnego wykorzystania obciążeń? “Gdzie leży”, ile wynosi i dla kogo maksymalny pułap obciążenia fizycznego? Jest to niezwykle ważna sprawa, albowiem jego przekroczenie oznacza nie tylko brak pozytywnego wpływu treningu na wzrost dyspozycji wydolnościowych zawodnika, ale także komplikacje związane z przeciążeniem i – jeśli jest ono trwałe – przetrenowaniem.

Maksymalny pułap obciążenia treningowego (fizycznego)

Wielu badaczy uważa, iż taką maksymalną wartość można określić, ale wyłącznie w stosunku do objętości obciążenia treningowego. Jednak do tej pory nie wiemy – jakie jej wartości należy przyjąć za maksymalne dla treningu w sportach wytrzymałościowych w etapie szkolenia mistrzowskiego. Praktyka dostarcza licznych przykładów, wskazujących na istotne różnice zależności pomiędzy objętością obciążeń treningowych a poziomem osiąganych wyników. Daniels zauważył, że niektórzy maratończycy będący u szczytu kariery rocznie przebiegają od 6000-9000 kilometrów, a ich dyspozycja startowa i poziom wyników – są zbliżone. Barszowski i Kosendiak podobne różnice objętości obciążeń zauważyli u triathlonistów. Costill i inni uważają, że gdy objętość obciążenia zawodnika osiągnie maksymalny pułap, dalszą poprawę jego dyspozycji fizycznych można uzyskać jedynie poprzez zwiększenie intensywności pracy.

Analizując różne programy szkolenia można łatwo spostrzec, iż intensyfikacja obciążeń treningowych jest różna i zależy często od koncepcji treningu. Sama zasada nie jest kwestionowana, gdyż wiele badań wskazuje, że to właśnie intensyfikacja treningu jest, w pewnym okresie, głównym czynnikiem powodującym wzrost dyspozycji fizycznych zawodnika.

Prędkości startowe

Wielu trenerów, a także naukowców, odnosząc się do sprawy stosowania w treningu prędkości startowych wskazuje, że w tych warunkach zwiększa się, prawdopodobieństwo przetrenowania zawodnika. Powszechnym jest sąd, że trening z użyciem prędkości startowej może przynieść korzyść tylko tym, którzy posiadają odpowiednio ukształtowaną bazę tlenową.

Intensyfikacja obciążeń treningowych warunkuje skuteczność treningu, ale nadal brakuje wskaźników odnośnie do proporcji komponentów obciążenia treningowego oraz tempa jego wzrostu, które zapewniałyby osiągnięcie najwyższych efektów. W grę wchodzi tutaj wiele czynników, a wśród nich przede wszystkim indywidualna zdolność organizmu zawodnika do odnowy po treningu, o wysokiej intensywności.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Ocena obciążeń treningowych i ich oddziaływania
Następny wpis
Obciążenie treningowe

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu