Mój terapeuta – buty do biegania

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Bieganie staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Widok biegacza w środku zimy, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem nikogo już nie dziwi. W ostatnich latach można było zauważyć intensywny wzrost tej aktywności fizycznej. Osoby decydują się na bieganie ze względu na chęć zgubienia zbędnych kilogramów, poprawę kondycji fizycznej czy z powodów zdrowotnych. Ale bieganie to nie tylko korzyści fizyczne, tutaj dużą rolę odgrywa również przemiana psychiczna. Każdy, kto od dłuższego czasu biega regularnie, potwierdzi, że sport ten zmienił jego sposób patrzenia na świat, poglądy, zainteresowania, a nawet stosunek do ludzi. Są również osoby, które cierpiały na różne poważne zaburzenia i choroby, takie jak: depresja, alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, bezsenność, zaburzenia odżywiania czy nadmierną agresję, a bieganie pomogło im uporać się z tymi problemami.

Co jest więc takiego niezwykłego w tym rodzaju aktywności fizycznej i dlaczego buty do biegania mogą czasem zastąpić terapeutę? Każde zaburzenie ma swoją specyficzną etiologię. Wymaga także innych sposobów leczenia. W głębokiej depresji potrzebne są lekarstwa, w uzależnieniach odwyk, a w zaburzeniach odżwiania terapeutyczna praca nad akceptacją swojej osoby. Jednak niezależnie od rodzaju problemu psychicznego czy ukierunkowanej terapii, bieganie jest czymś, co pomaga w każdym zaburzeniu. Bardzo często zapobiega również chorobom. Staje się swoistym terapeutą, a buty do biegania to lekarstwo na wiele problemów psychicznych.

Dlaczego bieganie pomaga w depresji?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, trzeba dokładnie wiedzieć, czym jest depresja. To zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się długotrwałym obniżeniem nastroju, nieuzasadnionym zmęczeniem, apatią i niechęcią do życia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cierpi na nią 10% społeczeństwa. W depresji zaburzone zostaje wydzielanie neuroprzekaźników, głównie serotoniny oraz noradrenaliny – to one odpowiedzialne są za zły nastrój. Bieganie natomiast jest idealnym sposobem na zwiększenie produkcji tych neuroprzekaźników. Organizm wytwarza serotoninę podczas długotrwałego treningu. Z tego powodu najczęściej po długim bieganiu czujemy tzw. „Euforię biegacza”. Noradrenalina jest natomiast uwalniana wraz z adrenaliną podczas intensywnych treningów. Odpowiada za pobudzenie organizmu. Naturalne wzmaganie produkcji tych substancji niewątpliwie pomaga w leczeniu depresji.

Dodatkowo bieganie wywołuje szereg czynników, które są niezbędne w pokonaniu tego zaburzenia.  Dzięki bieganiu częściej wychodzimy z domu i spędzamy czas na świeżym powietrzu. Poznajemy także nowe osoby i wchodzimy w nowe towarzystwo. Małe sukcesy poprawiają naszą pewność siebie. Spadek wagi i lepsza kondycja fizyczna sprawiają, że czujemy się atrakcyjniejsi w oczach płci przeciwnej. Regularność treningów uczy nas determinacji i walki ze swoimi słabościami. Jednym słowem – oprócz biochemicznych korzyści w naszym mózgu, kształtujemy również zdrowe nawyki!

Problemy ze snem, a bieganie

Wiele osób cierpi na bezsenność i różnego typu zaburzenia snu. Często problem ten spowodowany jest nadmiernym stresem, który powoduje napięcie organizmu. Każdy doskonale wie, że wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie stresu. Dzięki bieganiu pozbawiamy się napięcia psychicznego. Najbardziej relaksująco działają długie i spokojne biegi. Możemy wówczas nie tylko odpocząć fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Porządkujemy myśli, rozwiązujemy problemy i nabieramy dystansu do życia. To wszystko wpływa pozytwynie na nasz spokój psychiczny i tym samym ułatwia zasypianie. 

Jeśli ktoś chce uleczyć swoje problemy ze snem, spowodowane stresującym trybem życia, bieganie będzie idealnym terapeutą. Wolne i długie treningi w ciągu dnia pomagają nie tylko pozbyć się złych emocji, ale również dotleniają organizm. Dzięki temu sen ma lepszą jakość i szybciej będziemy czuli się wypoczęci.

Musimy jednak pamiętać, że bieganie może przynieść również odwrotny efekt, czyli kłopoty z zasypianiem. Dzieje się tak w przypadku, kiedy biegamy zbyt późno i zbyt intensywnie. Wtedy, zamiast relaksu, będziemy pobudzeni i długo nie zmrużymy oczu. Aby pozbyć się bezsenności spowodowanej napięciem i stresem, trzeba biegać rano lub w ciągu dnia, żeby niepotrzebnie nie pobudzać swojego organizmu przed snem.

Czy bieganie pomaga pozbyć się uzależnień?

W inernecie można przeczytać coraz więcej historii osób, które dzięki bieganiu leczą swój alkoholizm lub przestały brać narkotyki. Opisują bieganie jako substytut uzależnienia. Są pewni, że dzięki niemu zaczęły nowe życie. Bieganie rzeczywiście pozwala odmienić rzeczywistość, głównie poprzez zmianę nastawienia do siebie i świata oraz ukształtowanie zdrowych nawyków.

Każde uzależnienie ma swoje głębokie podłoże. Jedni zaczęli pić z rozpaczy, nadmiaru stresu lub z powodu zwykłej nudy. Są też tacy, którzy nie potrafią być asertywni i wpadli w złe towarzystwo. Bieganie buduje pewność siebie i poczucie wpływu na swoje zachowanie. Regularny trening kształtuje charakter, uczy samodyscypliny i pozwala przezwyciężać kryzysy. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na leczenie uzależnień. Dodatkowo pozwala zniwelować napięcie i uporczywe myśli przy odstawieniu używek, czyli w najtrudniejszym momencie odwyku.

Bieganie ma działanie terapeutyczne w wielu chorobach. Buduje silny charakter, niezbędny do pokonania depresji czy uzależnień. Działa jak terapia wspomagająca. Wysiłek fizyczny pomaga spojrzeć na wiele problemów z dystansu. Przede wszystkim podnosi poczucie własnej wartości i pokazuje nam, że wszystko zależy od własnej determinacji. Bardzo często borykamy się z codziennymi problemami. Bieganie może nam pomóc uporać się z nimi. Musimy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach niezbędna jest konsultacja lekarska i farmakoterapia. Buty treningowe możemy traktować jako dodatkową formę terapii, która niewątpliwie przyniesie nam wiele korzyści i przyśpieszy powrót do zdrowia, a w łagodnych zaburzeniach może nawet zastąpić terapeutę i samoistnie wyleczyć problem.