fbpx
Poradnia biegacza

Powrót do biegania – niestabilność stawu kolanowego – Poradnia Biegacza

Ekspert treningbiegacza.pl Krzysztof Adamowicz z klinki Nowoczesnej Rehabilitacji Actimedica.pl odpowiada na pytanie Kasi, która boryka się z problemem związanym ze stawem kolanowym.
powrot do biegania niestabilnosc stawu kolanowego poradnia biegacza

Ekspert treningbiegacza.pl Krzysztof Adamowicz z klinki Nowoczesnej Rehabilitacji Actimedica.pl odpowiada na pytanie Kasi, która boryka się z problemem związanym ze stawem kolanowym.

Opis problemu i pytanie czytelniczki treningbiegacza.pl

Bardzo lubię (lubiłam) biegać, niestety pół roku temu temu miałam wypadek samochodowy, w którym doznałam uszkodzenia kolana – za chwilę przedstawię wynik badania rezonansem. W tej chwili nie ma obrzęku i wody, kolano pobolewa rzadko – kiedy więcej chodzę (na obcasach) lub sprzątam kilka godzin. Przeszłam miesięczną rehabilitację w listopadzie-grudniu, po której sprawność znacznie się poprawiła i nie mam problemu z chodzeniem/podbiegnięciem do autobusu. Jednak chciałabym wrócić do biegania (biegałam ok. 5 km trzy razy w tygodniu), i tutaj rodzą się pytanie: czy mogłabym spróbować znowu biegać?

Wynik badania rezonansem (z informacji negatywnych):  

  • niewielkie naderwanie wiązadła przedniego,
  • niewielkie uszkodzenie (1 stopnia) warstwy głębokiej więzadła pobocznego,
  • uszkodzenie troczki rzepki od strony bocznej 2/3 stopnia i przyśrodkowej 1 stopnia,
  • cienka szczelina pęknięcia w przy torebkowej części łękotki przyśrodkowej nie dochodząca do powierzchni stawowej,
  • nierówne zarysy chrząstki rzepki – cechy chondromalacji,
  • Kolano jest w tej chwili nie powiększone, nie opuchnięte.

Odpowiedź eksperta – Actimedica.pl – Krzysztof Adamowicz

Uszkodzenia, których doznałaś w wyniku wypadku samochodowego spowodowało powstanie niestabilności stawu kolanowego. Zerwanie częściowe lub całkowite więzadła krzyżowego przedniego (WKP) jest związane najczęściej z konkretnym urazem bezpośrednim lub skrętnym. Trudno przecenić funkcję jaką pełni ta struktura. WKP odpowiada w bardzo dużym stopniu za stabilność i prawidłowe funkcjonowanie kolana. Zapobiega ono wysuwaniu się goleni do przodu względem kości udowej, ogranicza rotację goleni, oraz stabilizuje kolano w płaszczyźnie czołowej. Zapewnia wreszcie warunki do prawidłowego funkcjonowania łąkotek oraz chrząstek. Nieprawidłowo funkcjonujący staw zaczyna zużywać się w przyśpieszonym tempie. Nawet normalne funkcjonowanie, które wiąże się przeciętnie z wykonaniem ok. 1,5 mln kroków rocznie (nie mówiąc już o uprawianiu sportu), doprowadza do całkowitego zniszczenia kolana i konieczności stosowania protez już w ciągu kilkunastu lat. Początkowo pojawiają się nawracające wysięki do stawu kolanowego, “uciekanie” kolana oraz zaniki mięśniowe.

Uszkodzeniu ulegają łąkotki i chrząstka na powierzchniach stawowych doprowadzając do blokowania kolana i rozwinięcia masywnych zmian zwyrodnieniowych. Rozpoznanie uszkodzenia łąkotek jest dosyć łatwe. Po przebytym urazie przede wszystkim pojawia się ból po stronie bocznej lub przyśrodkowej kolana na wysokości szpary stawowej. Nasila się on w czasie wysiłku lub bezpośrednio po nim. Pacjenci często zauważają ograniczenie zakresu ruchomości kolana w postaci deficytu wyprostu lub zgięcia. W takim wypadku mówi się o “zablokowaniu” kolana. W stawie może pojawić się nadmierna ilość płynu, co jest powodem “spuchnięcia” kolana. Dodatkowymi objawami mogą być przeróżne trzaski, przeskakiwania w kolanie, a nawet uczucie jego niestabilności. Wykonane dokładnie badanie lekarskie jest kluczowym etapem w rozpoznaniu patologii. W przypadku wątpliwości można oczywiście sięgnąć po badania dodatkowe takie jak USG czy badanie rezonansu magnetycznego. Badania te są również w stanie uściślić nasze rozpoznanie, gdyż potrafią określić typ uszkodzenia łąkotki.

Nie wiem jaki czas minął między urazem a cytowanym przez Ciebie wynikiem MRI i jak przebiegał Twój proces rehabilitacji. Dla dobrego wyleczenia więzadła pobocznego piszczelowego stosuje się ortezę na staw kolanowy z regulowanym kątem zgięcia, tak by przez pierwsze dwa tygodnie od urazu ograniczyć możliwość pełnego wyprostu w kolanie. Więzadła poboczne stabilizują staw kolanowy w płaszczyźnie bocznej tzn. zabezpieczają go przed nadmiernym koślawieniem (przyśrodkowe) lub szpotawieniem (boczne). Ich moment maksymalnego napięcia występuje w pełnym wyproście oraz w dużym zgięciu i w związku z tym korzystnie jest na ortezie ustawić około 20 stopni zgięcia i tak ją zablokować. Po 2 tygodniach od urazu ustawia się na wyproście 0 stopni i zwiększa się zakres zgięcia. Ważne jest wczesne wprowadzenie ćwiczeń równoważnych dla poprawy czucia głębokiego, które zaburzone jest przy uszkodzeniach więzadeł kolana. Ćwiczenia stabilizacyjne na zmiennym podłożu, z elementami napięć koncentrycznych i ekscentrycznych, przywrócą Ci uczucie stabilności w kolanie. Ważne jest by Twój wynik MRI skonsultować z dobrym ortopedą i fizjoterapeutą, którzy powinni zbadać czy staw jest stabilny!

Jeśli więzadło poboczne nie było chronione odpowiednio w trakcie rehabilitacji, to mogło dojść do jego wygojenia na wydłużeniu, czyli będzie mogło dawać objawy niestabilności w płaszczyźnie bocznej (czołowej). Więzadła poboczne piszczelowe goją się w 6 tygodni, natomiast więzadło krzyżowe przednie nie ma możliwości pełnego wygojenia przy urazie całkowitym. W Twoim przypadku, przy częściowym urazie ACL może okazać się, że nie będzie zaburzało to funkcji stawu. Niepokoją mnie te powtarzające się obrzęki w stawie. Często przytorebkowe uszkodzenia łąkotek są w stanie wygoić się ale nie jest to sztywną regułą i właśnie temu trzeba przyjrzeć się jeszcze raz. Tak czy inaczej powinnaś chodzić na fizjoterapię, która powinna odbudować Ci bezbolesny zakres ruchu i propriocepcję. Reedukacja mięśniowa zabezpieczy staw kolanowy przed przeciążeniami i ochroni staw rzepkowo-udowy przed nadmierną kompresją. Poprawa biomechaniki kolana ochroni miękkie struktury tj. gęsią stopkę ścięgnistą i ciało Hoffa przed działaniem nadmiernych sił.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Każda biegaczka ma coś z Amazonki!
Następny wpis
Przeskoczyć przeszkody przy tworzeniu nawyku biegania!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu