fbpx
Poradnia biegacza

Jak trenować po częściowym zerwaniu ścięgna Achillesa? – Poradnia Biegacza

Odpowiadamy na pytanie czytelnika ([email protected]): Miałem na pół zerwane ścięgno Achillesa, od operacji minęło 11 miesięcy, po 6 zacząłem ćwiczyć, ale do tej pory noga nie jest wystarczająco silna.
poradnia biegacza jak trenowac po czesciowym zerwaniu sciegna achillesa

Odpowiadamy na pytanie czytelnika ( oczr…@yahoo.pl).

Miałem na pół zerwane ścięgno Achillesa, od operacji minęło 11 miesięcy, po 6 zacząłem ćwiczyć, ale do tej pory noga nie jest wystarczająco silna, abym mógł biegać i chodzić w pełni sił. Jak trenować po tym urazie?

Trening na twardym, nie pochłaniającym energii podłożu (tartan, asfalt) prowadzi do mikrourazów ścięgna, jego zapalenia i częściowego lub całkowitego przerwania.

Urwanie ścięgna Achillesa może być częściowe lub całkowite. W przypadku urwania całkowitego postawienie diagnozy jest łatwe. W przypadku częściowego urazu objawy nie są charakterystyczne: ból, obrzęk i różnego stopnia utrata funkcji i mogą symulować objawy ostrego zapalenia. Objaw Thompsona jest często ujemny, ruchomość nieznacznie ograniczona. W przypadku braku typowych objawów urwania ścięgna Achillesa pomocne staje się badanie USG, w którym możemy potwierdzić i ocenić stopień uszkodzenia.

Wskazanie do pierwotnego leczenia operacyjnego stanowią:

  • uszkodzenia częściowe ścięgna powyżej 25% przekroju w USG,
  • przewlekłe (ponad 6 m-cy),
  • brak odpowiedzi naprawczej na iniekcje komórek szpiku,
  • dotyczące pacjentów o wysokich oczekiwaniach wobec sprawności kończyny: sportowcy wyczynowi, trenerzy dyscyplin sportowych, artyści cyrkowi, aktorzy, tancerze, itp.

Leczenie:

  • w przypadku urwania całkowitego w grę wchodzi tylko operacyjne zeszycie ścięgna.

Cel operacji:

Celem leczenia operacyjnego uszkodzeń ścięgna jest przywrócenie w możliwie najkrótszym czasie pełnej sprawności kończyny i odtworzenie właściwej długości i wytrzymałości ścięgna Achillesa. Optymalne możliwości w tym zakresie daje operacyjne zespolenie ścięgna wytrzymałe mechanicznie najlepiej pod kontrolą wzroku.

Następnie unieruchamiamy kończynę w gipsie udowym, w zgięciu w stawie kolanowym i podeszwowym zgięciu stopy na 4 tyg., a następnie zakładamy gips podudziowy w neutralnym ustawieniu stopy na następne 2 tyg. Lub specjalne zaopatrzenie ortopedyczne w postaci „buta” (nazwy specjalnie nie podaję). Po tym okresie wdrażamy wczesną rehabilitację.

Na prawidłowy proces gojenia ścięgna składają się następujące fazy:

  • Faza zapalna trwająca umownie ok. 6 dni,  kiedy do miejsca uszkodzenia wędrują fibroblasty.
  • Faza proliferencyjna, w której fibroblasty zaczynają produkować kolagen, mukopolisacharydy i glikoproteiny, które naprawiają zniszczoną tkankę tkanką włóknistą. Z fibroblastów jest uwalniany tropokolagen, który tworzy nowe włókna kolagenowe.
  • Faza dojrzewania trwająca do ok. 12 tygodnia. Jest to okres ciągłego re-modelowania włókien kolagenowych podlegających przebudowie w odpowiedzi na fizjologiczne obciążenia działające równolegle do długiej osi ścięgna.

W przypadku częściowego urwania ścięgna (potwierdzonego badaniem USG) prowadzimy leczenie zachowawcze w opatrunku gipsowym udowym w podeszwowym zgięciu stopy przez 6 tyg., a następnie wdrażamy fizykoterapię pomocniczą ale główna rola spoczywa na rehabilitacji i osteopatii. Najważniejsze jest wczesne wdrożenie ćwiczeń oczywiście tylko wtedy, gdy są one odpowiednie a do tego potrzebni są specjaliści, którzy ocenią stan Twojej nogi i będą mogli na bieżąco zmieniać ćwiczenia. Wczesne usprawnianie, obejmujące szybkie uruchomienie ścięgna co chroni przed wytworzeniem się zrostów z okolicznymi tkankami, zmniejsza zaniki mięśni łydki oraz przyspiesza modelowanie się blizny łącznotkankowej. Włókna kolagenowe pod wpływem przyłożonego napięcia układają się równolegle do długiej osi ścięgna i produkują włókna łączące (cross-links), odtwarzając prawidłową strukturę ścięgna i przywracają jego właściwą wytrzymałość. Nie wiem czemu napisałeś, że dopiero po 6 mies. zacząłeś ćwiczyć?! Nie wiem jak to rozumieć ale gdybym to ja Cię usprawniał to po 6 miesiącach prawdopodobnie rozpoczynalibyśmy bieganie!

Nie da się zdalnie poprowadzić rehabilitacji. Zawsze trzeba zobaczyć, dotknąć i zrobić testy funkcjonalne. Po operacjach rekonstrukcji zerwanego ścięgna musimy uwzględniać fizjologiczny czas konieczny do przebudowy i tak prowadzić ćwiczenia by odpowiednio modelować procesem gojenia, by układ włókien kolagenowych w ranie był jak najbardziej korzystny dla przenoszenia sił. Niestety w wielu klinikach nadal stosuje się po operacjach gips długi (powyżej kolana) przez 4 tygodnie i jeszcze 2 tygodnie gips poniżej kolana. 6 tygodniowe unieruchomienie poza ewidentnym ograniczeniem mobilności i obniżenia jakości życia pacjenta znacząco wydłuża czas powrotu do zdrowia. Średnia długość rehabilitacji wynosi 15 tygodni dla pacjentów usprawnianych bez gipsu i 20 tygodni dla pacjentów z unieruchomieniem. Rehabilitacja musi zawierać wszystkie konieczne elementy, tak by pacjent mógł wrócić do aktywności sprzed urazu i by wiedział jak ustrzec się przed kolejnymi incydentami.

Schorzenia ścięgna Achillesa należą do częstych schorzeń u sportowców, szczególnie rekreacyjnych. Wymagają one szybkiego leczenia, gdyż zaniedbane prowadzą do trwałych zmian i upośledzenie wydolności stawu skokowego oraz osłabienie m. brzuchatego łydki. U sportowców powodują wyraźne ograniczenie możliwości treningu i nie leczone mogą być przyczyną rezygnacji z aktywności sportowej.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
„Warto jest biegać, ale warto jest również kibicować”
Następny wpis
Problemy żołądkowo-jelitowe a bieganie. Dietetyczne sposoby na uniknięcie katastrofy
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu