fbpx
News & Technologie

Forma Cichockiej idzie w górę!

W pierwszy dzień lipca odbył się kolejny mityng w ramach Diamentowej Ligi. Tym razem miejscem zawodów był stadion w Paryżu. Organizatorzy postarali się i mocno obsadzili bieg na dystansie 1500 metrów kobiet, w którym wystartowała Polka - Angelika Cichocka.
forma cichockiej idzie w gore

W pierwszy dzień lipca odbył się kolejny mityng w ramach Diamentowej Ligi. Tym razem miejscem zawodów był stadion w Paryżu. Organizatorzy postarali się i mocno obsadzili bieg na dystansie 1500 metrów kobiet, w którym wystartowała Polka – Angelika Cichocka. Na liście startowej nie zabrakło również dwóch medalistek ostatnich mistrzostw świata.

Do tej pory najlepszym wynikiem w historii biegów na 1500 m Cichockiej było 4:01.84, ustanowione 8. czerwca br. w Rzymie. Wcześniej równie szybko Angelika nie biegała, bo jej najlepszy wynik to 4:03.26 z 2015 roku… ze stolicy Włoch. Biorąc pod uwagę czerwcowy bieg w Rzymie i sobotni w Paryżu można dojść do wniosku, że forma naszej mistrzynie idzie mocno w górę i jeżeli nic złego się nie stanie (puk puk, odpukać), to szczyt formy musi przyjść w Londynie.

Wróćmy jednak do wyścigu na mityngu Diamond League w Paryżu. Angelika od początku ustawiła się w końcówce stawki, pierwsze przekroczenie linii mety pokonała jako ostatnia, tracąc dobre 5 metrów do poprzedzającej ją zawodniczki. Piekielne tempo od startu narzuciły czarnoskóre zawodniczki – pełniąca rolę „zająca” Halimah Nakayi z Ugandy, brązowa medalistka MŚ z 2015 roku – Sifan Hassan (Holandia) i Faith Kipyegon z Kenii – srebrna medalistka tych samych mistrzostw, przebiegły 400 metrów w 01:00.95! Na dwa okrążenia przed końcem Cichocka przesunęła się trochę do przodu, wyprzedzając trzy rywalki, a czołówka nadal nie zwalniała uzyskując 02:05.70 po 800 metrach. Polka przez cały czas utrzymywała swoje równe tempo, dzięki czemu na okrążenie przed końcem była już 8., a tuż przed nią biegła zwarta grupa czterech zawodniczek. Liderująca trójka znajdowała się dobre 10-20 metrów dalej. Na przedostatniej prostej Hassan z Kipyegon włączyły jeszcze wyższy bieg, uciekając Etiopce Gudaf Tsegay, Polka tuż przed ostatnim wirażem była piąta. Ostatecznie wygrała Hassan przed Kipyegon i Tsegay, Cichocka na ostatnich metrach stoczyła jeszcze zwycięską walkę o 4. pozycję z Rababe Arafi.

Czas naszej mistrzyni Europy z Amsterdamu z zeszłego roku to 04:01.61, co jest jej nowym rekordem życiowym! W poczynaniach Angeliki widać stały progres, między czasem z 2009 roku 04:12.31 a sobotnim wynikiem z Paryża jest ponad 10 sekund różnicy, a wciąż widać rezerwy. Czy możemy zatem się spodziewać złamania bariery 4 minut? Jeżeli tak, to w sierpniu jest najlepszy moment. Przypomnijmy, że rekord Polski kobiet na dystansie 1500 metrów należy od 28. lipca 2000 roku do innej blondwłosej biegaczki – Lidii Chojeckiej.

Sobotni wynik Cichockiej jest 5. w polskich tabelach historycznych. Równie dobry wynik na stadionie w Paryżu, niemal równo rok temu uzyskała inna nasza biegaczka Zosia Ennaoui, ustanawiając swój rekord życiowy – 4:01.00. Co ciekawe, obie Polki ze swoimi „życiówkami” zajęłyby pierwsze miejsca na poprzednich mistrzostwach świata w Pekinie, ale jak dobrze wiemy, na takich imprezach biega się na miejsca, a nie czas.

W ramach przypomnienia na mistrzostwach globu w 2015 roku Cichocka w przeciwieństwie do Ennaoui zdołała awansować do finału, ale niestety tam nie odegrała znaczącej roli. Polka była 8., a tuż za nią finiszowała Marokanka, z którą walczyła również w sobotę w Paryżu o 4. miejsce – Rababe Arafi. Tytułu mistrzyni świata w Londynie bronić będzie rekordzistka na 1500 m (3:50.07) – Genzebe Dibaba, która powinna być gotowa na ataki Kipyegon (srebro w Pekinie; RŻ: 3:56.41) i Hassan (brąz; 3:56.05).

Przed Angeliką Cichocką najważniejsza impreza sezonu, w której może się zapisać w historii polskiej lekkoatletyki. Do tej pory najwyżej sklasyfikowaną Polką w finale mistrzostw świata na dystansie 1500 metrów była oczywiście Lidia Chojecka. 21-krotna mistrzyni Polski na MŚ w 2001 roku w Edmonton zajęła 5. miejsce, podwójne zwycięstwo odniosły wtedy Rumunki – niesamowita Gabriela Szabo przed Violetą Szekely.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Swimrun po raz pierwszy w Polsce!
Następny wpis
Energia Squeezy obecna na górskich imprezach!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu