🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Recenzje

Książka „Jak zacząć biegać?” na 10 urodziny TreningBiegacza.pl

Tak, to już dekada. Sami nie wiemy, kiedy ten czas minął. Tyle się zmieniło, tyle się nauczyliśmy. Tyle rzeczy do zrobienia nadal jeszcze przed nami. To jednak nie zmartwienie, bo martwić moglibyśmy się jeśli brakowałoby nam pomysłów. Tych jednak jest pod dostatkiem.
dsc 0144p

Tak, to już dekada. Sami nie wiemy, kiedy ten czas minął. Tyle się zmieniło, tyle się nauczyliśmy. Tyle rzeczy do zrobienia nadal jeszcze przed nami. To jednak nie zmartwienie, bo martwić moglibyśmy się jeśli brakowałoby nam pomysłów. Tych jednak jest pod dostatkiem.

Książka na dziesiąte urodziny – dlaczego nie?

Od wielu, wielu lat, dosyć regularnie otrzymujemy do was pytania – jak zacząć biegać? Pomimo ogromnej wiedzy zawartej w portalu, pomimo dziesiątek artykułów traktujących o bieganiu, niektórzy z Was potrzebują bardziej zwartej formy. Podanej w przystępny i łatwy do skonsumowania sposób – w jednym miejscu, w jednym „pakiecie”, tak by zawsze mieć tę wiedzę pod ręką. Polacy, mimo przygniatających statystyk dotyczących czytelnictwa – albo to może tylko biegacze tak mają (wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli się mylę) – lubią czytać książki. To cieszy! Stąd też pomysł, aby to nasze kochane bieganie – pasję, która pochłania nas w codzienności bez reszty, podać w takiej właśnie formie. W forme książki, która po przeczytaniu znajdzie czołowe miejsce w Twojej biegowej biblioteczce. Tak, byś zawsze mógł do niej powrócić – bowiem wiedza zawarta w naszym poradniku, przyda się nie tylko początkujacym biegaczom, ale także wtedy, kiedy odczujesz potrzebę odświeżenia pewnych wiadomości czy też przypomnienia sobie co nieco tym: jak prowadzić trening, jak biegac bezpiecznie, co „zarzucić” na talerz po treningu, a przede wszystkim – do woli korzystać z rozpisek treningowych, o które wzbogaciliśmy nasz książkowy materiał.

poradnik-5

To jednak nie wszystkostaramy się słuchać, bacznie zwracamy uwagę na Wasze komentarze i uwagi dotyczące reklam pojawiających się w portalu i fanpage Trening Biegacza. To drugi ważny czynnik, który był katalizatorem zmian i powstania książki. Nie chcemy robić czegoś, co jest sprzeczne z oczekiwaniami naszych czytelników.

Miało być o książce… No i teraz będzie jedynie o niej właśnie.

Co odróżnia naszą książkę od typowej książki kupionej w sklepie?

poradnik-2

Cech wspólnych z książkami jakie znajdziesz na sklepowych półkach popularnych księgarni, znalazłbym co najmniej kilka: zbliżony pułap cenowy oraz objętościowy, formuła książki.

A co odróżnia? Myślę, że podejście.

Typowa książka po przeczytaniu trafia na półkę, gdzie zbiera swoje gramy kurzu. Nasza, oprócz tego, że można z nią pracować (ma wbudowany dzienniczek treningowy, który pomaga w ukończeniu planów treningowych zawartych w książce), dodatkowo daje korzyść, której nie znajdziesz nigdzie indziej. Co takiego?

dsc-0132p

Przejrzystość, czytelność i sczegółowa ekspozycja treści – nie zgubisz tego, co najważniejsze. Czyli wszystko to co powinieneś zapamiętać, ale też i dużo łatwiej będzie Ci powrócić do danego wątku w przypadku takiej potrzeby. Zadbaliśmy o to byś mógł korzystać z tej książki wyrywkowo – w zależności, jaką wiedzą (z którego działu), będziesz chciał się w danej chwili podeprzeć.

W książce na końcu każdego rozdziału podajemy link do artykułów uzupełniających dane zagadnienie. W materiałach dodatkowych bazy wiedzy, uzyskasz szybki dostęp do tych artykułów, bez potrzeby wpisywania linku za każdym razem, jak tylko będziesz chciał przeczytać któryś z artykułów uzupełniających.

Czy możemy Cię czymś jeszcze zaskoczyć?

Mamy i specjalną niespodziankę.

Książka zakłada, że początkujący biegacz dzięki załączonym planom treningowym pokona 70 minut biegiem. Ale po kontakcie z nami otrzyma czwartą część planu, której nie ma ani w książce, ani na stronie.

​A oto przykłady grafik użytych w książce:

poradnik-3

poradnik-4

Chcesz ją kupić? Wbijaj się do naszego sklepu. Znajdziesz tu również nieco naszych „gadżetów” – warto z nami biegać!

poradnik-6

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Chamy biegają wśród nas - smutna prawda o biegaczach
Następny wpis
BIEGNIESZ? POMAGASZ. Charytatywny Bieg dla Antka - bo dobro powraca!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.