Jak sobie wyrobić nawyk biegania?

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Czym jest nawyk? Nawyk to regularnie powtarzana przez nas czynność, sposób zachowania albo reagowania, który nabyliśmy w wyniku świadomych bądź nieświadomych ćwiczeń i powtórzeń. Nawyk jest ściśle powiązany z automatyzacją danego zachowania. Zachowania nawykowe mogą być zautomatyzowane tak bardzo, że często nawet nie myślimy o tym, co robimy.

Nawyk może być oczywiście oceniany pozytywnie (np. codzienne wieczorne mycie zębów, bieganie), negatywnie (np. obgryzanie paznokci, palenie papierosów) albo neutralne (np. jedzenie jogurtu widelcem). Niezależnie od naszej i społecznej oceny danego nawyku, jego mechanizmy są bardzo podobne. Wprowadzenie nowego nawyku do własnego życia trwa od 20 do 70 dni, w zależności od ilości i jakości „treningu”, a także osobistych predyspozycji.

Jak wyrobić sobie nawyk biegania?

Chcąc wyrobić sobie nawyk biegania trzeba… biegać. Nie ma żadnej drogi na skróty. Na początku najważniejsza jest częstotliwość – szybkość i dystans przyjdą z czasem, w miarę jak poprawisz formę i będziesz cieszyć się swoim bieganiem. Na początkowym etapie pomoże Ci wyspecjalizowany [training-plan-link alias=”plan-treningowy-od-zera-do-60-minut-ciaglego-biegu-10-najczestszych-pytan-zadawanych-przez-poczatkujacego-biegacza”]program[/training-plan-link] oraz technika ustalania celów SMART. Ważne, żeby utrzymać częstotliwość biegania na poziomie co najmniej trzech razy w tygodniu. Na początku Twój organizm będzie się buntował, szczególnie jeśli nie biegałeś/aś zbyt dużo wcześniej. Jednak jeśli będziesz to robić regularnie, z czasem nastąpi adaptacja fizjologiczna, a co za tym idzie znacząca poprawa formy fizycznej. Wtedy bieganie stanie się na tyle łatwe, że będziesz w stanie czerpać z niego radość i osobistą satysfakcję. A jeśli rzeczywiście zacznie Ci sprawiać to frajdę, to będziesz na tyle zaangażowany/a w bieganie, że zaczniesz biegać więcej, dalej, szybciej… Twoje kompetencje biegowe będą się zwiększać, a bieganie stanie się nawykowe. Wpadniesz w błędne, ale pozytywnie błędne, koło, które ilustruję poniżej. Zapewne poczujesz też moc endorfin, czyli naturalnego narkotyku, wytwarzanego w organizmie człowieka, który jest odpowiedzialny za stan euforii biegacza. Kto zazna mocy endorfin choć raz nie będzie mógł przestać biegać!

W przyszłym tygodniu zajmę się przeszkodami w tworzeniu nawyku biegania, a także jak je skutecznie przeskoczyć.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Jak Wy wyrobiliście sobie nawyk biegania? Czekamy na Wasze komentarze i inspirujące przemyślenia pod artykułem. Najlepsze nagrodzimy niespodziankami.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę