Życie człowieka, od samego poczęcia, polega na spełnianiu jego potrzeb. Jesteśmy szczęśliwi lub zadowoleni wtedy, kiedy nasze potrzeby są zaspokojone, a smutni lub rozgniewani, jeśli tak nie jest. Chociaż wszyscy ludzie mają podobne potrzeby, objawiają się one w różnej intensywności.
Metoda komunikacji bez przemocy (ang. Non-violent communication) Marshalla Rosenberga pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać język potrzeb, aby świętować i opłakiwać wydarzenia w naszym życiu. Zastanówmy się zatem, jakie Twoje potrzeby może spełniać bieganie. Poniżej proponuję ich kilkanaście i jednocześnie zapraszam Cię do dialogu. Opowiedz mi, jakie jeszcze potrzeby zaspokaja w Tobie bieganie?
Potrzeba harmonii
Wstajesz wcześnie rano i wyruszasz biegać razem ze słońcem. Obcujesz z przyrodą. Pragniesz być z nią w zgodzie. Poruszasz się po piaszczystych plażach, dzikich lasach, niedostępnych górskich szlakach. Jednocześnie dbasz o zrównoważony rozwój swojego ciała. Ważna jest dla Ciebie harmonia wewnętrzna i zewnętrza. Osiągasz ją właśnie podczas biegu.
Potrzeba przynależności
Trenujesz wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jeździcie razem na imprezy biegowe po Polsce i świecie. Być może macie jakieś drużynowe koszulki startowe. Albo jesteś częścią zespołu, który biegnie w jakimś szczytnym celu, tak jak drużyna dawców szpiku. Natomiast jeśli jesteś sam w obcym mieście, zawsze możesz zidentyfikować się z biegaczami, których spotkasz na swojej drodze. To może być tylko pozdrowienie, kiedy się wymijacie. Chociaż kto wie, może nawiąże się z tego jakaś głębsza znajomość?
Potrzeba bycia dostrzeżonym
Ciężko trenujesz, startujesz w różnych zawodach. Ciągle dzielisz się swoimi poczynaniami z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi oraz na mediach społecznościowych. Jest dla ciebie ważne, aby wszyscy dostrzegli w tobie biegacza – osobę aktywną fizycznie. A może po prostu chcesz pokazać, że ciągle pracujesz nad sobą, robisz postępy i realizujesz swoją pasję?
Potrzeba szacunku i uznania
Być może pochodzisz ze sportowej rodziny albo środowiska, które wymaga od Ciebie większej aktywności fizycznej. Bieganie jest dla Ciebie sposobem na to, aby zyskać szacunek i uznanie samego siebie oraz Twojego najbliższego otoczenia. To wcale nie muszą być ciągle poprawiane życiówki, ale też ciężka, systematyczna praca nad jakimś ważnym dla Ciebie celem.
Potrzeba troski o siebie
Trening biegowy może być też formą odreagowania i rozluźnienia po ciężkim dniu w pracy. Możesz go też postrzegać jako konieczny element w utrzymaniu dobrej kondycji, zdrowia i sylwetki. To właśnie bieganie zapewnia Ci poczucie dbałości o własne ciało i umysł.
Potrzeba zaufania
Zaufanie w stosunku do samego siebie – własnego ciała i możliwości – to potrzeba, którą również możesz zaspokajać treningiem biegacza. Kiedy jest naprawdę ciężko, na przykład podczas zawodów, doskonale wiesz, na jak wiele Cię stać.
Potrzeba integralności i autentyczności
Jeśli jesteś osobą, dla której aktywność fizyczna jest czymś ważnym, bieganie i aktywny tryb życia może być naturalnym źródłem zaspokajania potrzeby życia w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Jesteś w ten sposób autentyczny dla siebie, innych i całego otoczenia.
Potrzeba energii i witalności
Bieganie odmładza, dodaje energii i pozwala zachować witalność. Jeśli jesteś o tym przekonany, nie biegasz przez przypadek. Na każdym treningu i zawodach zaspokajasz swoje potrzeby!
Potrzeba przestrzeni
Kiedy biegasz, otwiera się przed Tobą przestrzeń. Możesz oddychać świeżym powietrzem, pełną piersią. To właśnie kochasz w bieganiu. Świat wydaje się olbrzymi, a Ty jesteś jego integralną częścią.
Potrzeba ekspresji
Możesz się też wyrażać przez bieganie. To, w jaki sposób się ubierasz, jak się zachowujesz, o czym rozmawiasz, jakich masz znajomych… to wszystko są dla Ciebie źródła ekspresji, które zaspokaja bieganie.
Potrzeba efektów i postępu
Stawianie sobie coraz to wyższych celów charakteryzuje wielu biegaczy. Po przebiegnięciu swoich pierwszych pięciu kilometrów, już myślą i planują jakby tu pokonać maraton? A jak już przebiegniesz pierwszy maraton, to chcesz pobić swoją życiówkę! Chodzi Ci tutaj o ciągły rozwój i poczucie parcia do przodu.
Potrzeba wyższego celu
Jednak bieganie może oznaczać cel wyższy niż Twoje osobiste osiągnięcia i postępy. Dlatego niektórzy biegają dla organizacji charytatywnych i zbierają w ten sposób dla nich pieniądze. Może Ty też idziesz tą ścieżką?
Potrzeba planu (porządku i struktury)
Choćby się waliło i paliło o 18.00 (punkt!) wybiegasz na trening. Nie interesuje Cię czy są pozmywane naczynia, odrobione zadanie, czy mecz polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Idziesz i już. Treningi biegowe są na stałe wpisane to Twojego kalendarza i w pewnym sensie wyznaczają Ci rytm czasu.
Potrzeba przygody i wyzwania
Bieganie jest dla Ciebie wielką przygodą. Swoje treningi i starty traktujesz z tym właśnie nastawieniem. Odkrywasz w ten sposób swoją okolicę. Wydeptujesz swoje ścieżki, ale ciągle szukasz nowych. Jeździsz na imprezy biegowe po całej Polsce i świecie. Dzięki bieganiu masz poczucie, że możesz sprostać rzucanym przez siebie wyzwaniom.
Potrzeba lekkości
Spełniasz potrzebę lekkości, kiedy suniesz lekki jak piórko zaplanowaną trasą. Nikt i nic Cię nie może zatrzymać. Jesteś jak w transie, w swoim żywiole!
Potrzeba zabawy
Przy całej tej otoczce współzawodnictwa wcale nie zapominasz o tym, że bieganie to ma być przede wszystkim dużo funu, czyli dobrej zabawy. Oczywiście, cieszysz się, kiedy kończysz zawody z dobrym rezultatem, ale co sprawia Ci jeszcze większą radość, to na przykład fantastyczna atmosfera i oprawa biegu. Widzisz jak biegacze uśmiechają się po skończonych zawodach. Bawisz się razem z nimi i integrujesz z biegową społecznością.
Potrzeba pasji
Wreszcie bieganie dla wielu ludzi jest po prostu pasją. Stylem życia, bycia. Wszystkim. Biegają, żeby spełnić tę palącą potrzebę życia w zgodzie ze sobą, w duchu pasji.
A u Ciebie, jakie potrzeby spełnia bieganie?