fbpx
Motywacja

Co daje nam bieganie? Różni biegacze – różne potrzeby

Życie człowieka, od samego poczęcia, polega na spełnianiu jego potrzeb. Jesteśmy szczęśliwi lub zadowoleni wtedy, kiedy nasze potrzeby są zaspokojone, a smutni lub rozgniewani, jeśli tak nie jest.
co daje nam bieganie rozni biegacze rozne potrzeby 001

Życie człowieka, od samego poczęcia, polega na spełnianiu jego potrzeb. Jesteśmy szczęśliwi lub zadowoleni wtedy, kiedy nasze potrzeby są zaspokojone, a smutni lub rozgniewani, jeśli tak nie jest. Chociaż wszyscy ludzie mają podobne potrzeby, objawiają się one w różnej intensywności.

Metoda komunikacji bez przemocy (ang. Non-violent communication) Marshalla Rosenberga pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać język potrzeb, aby świętować i opłakiwać wydarzenia w naszym życiu. Zastanówmy się zatem, jakie Twoje potrzeby może spełniać bieganie. Poniżej proponuję ich kilkanaście i jednocześnie zapraszam Cię do dialogu. Opowiedz mi, jakie jeszcze potrzeby zaspokaja w Tobie bieganie?

Potrzeba harmonii

Wstajesz wcześnie rano i wyruszasz biegać razem ze słońcem. Obcujesz z przyrodą. Pragniesz być z nią w zgodzie. Poruszasz się po piaszczystych plażach, dzikich lasach, niedostępnych górskich szlakach. Jednocześnie dbasz o zrównoważony rozwój swojego ciała. Ważna jest dla Ciebie harmonia wewnętrzna i zewnętrza. Osiągasz ją właśnie podczas biegu.

Potrzeba przynależności

Trenujesz wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Jeździcie razem na imprezy biegowe po Polsce i świecie. Być może macie jakieś drużynowe koszulki startowe. Albo jesteś częścią zespołu, który biegnie w jakimś szczytnym celu, tak jak drużyna dawców szpiku. Natomiast jeśli jesteś sam w obcym mieście, zawsze możesz zidentyfikować się z biegaczami, których spotkasz na swojej drodze. To może być tylko pozdrowienie, kiedy się wymijacie. Chociaż kto wie, może nawiąże się z tego jakaś głębsza znajomość?

Potrzeba bycia dostrzeżonym

Ciężko trenujesz, startujesz w różnych zawodach. Ciągle dzielisz się swoimi poczynaniami z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi oraz na mediach społecznościowych. Jest dla ciebie ważne, aby wszyscy dostrzegli w tobie biegacza – osobę aktywną fizycznie. A może po prostu chcesz pokazać, że ciągle pracujesz nad sobą, robisz postępy i realizujesz swoją pasję?

Potrzeba szacunku i uznania

Być może pochodzisz ze sportowej rodziny albo środowiska, które wymaga od Ciebie większej aktywności fizycznej. Bieganie jest dla Ciebie sposobem na to, aby zyskać szacunek i uznanie samego siebie oraz Twojego najbliższego otoczenia. To wcale nie muszą być ciągle poprawiane życiówki, ale też ciężka, systematyczna praca nad jakimś ważnym dla Ciebie celem.

Potrzeba troski o siebie

Trening biegowy może być też formą odreagowania i rozluźnienia po ciężkim dniu w pracy. Możesz go też postrzegać jako konieczny element w utrzymaniu dobrej kondycji, zdrowia i sylwetki. To właśnie bieganie zapewnia Ci poczucie dbałości o własne ciało i umysł.

Potrzeba zaufania

Zaufanie w stosunku do samego siebie – własnego ciała i możliwości – to potrzeba, którą również możesz zaspokajać treningiem biegacza. Kiedy jest naprawdę ciężko, na przykład podczas zawodów, doskonale wiesz, na jak wiele Cię stać.

Potrzeba integralności i autentyczności

Jeśli jesteś osobą, dla której aktywność fizyczna jest czymś ważnym, bieganie i aktywny tryb życia może być naturalnym źródłem zaspokajania potrzeby życia w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Jesteś w ten sposób autentyczny dla siebie, innych i całego otoczenia.

Potrzeba energii i witalności

Bieganie odmładza, dodaje energii i pozwala zachować witalność. Jeśli jesteś o tym przekonany, nie biegasz przez przypadek. Na każdym treningu i zawodach zaspokajasz swoje potrzeby!

Potrzeba przestrzeni

Kiedy biegasz, otwiera się przed Tobą przestrzeń. Możesz oddychać świeżym powietrzem, pełną piersią. To właśnie kochasz w bieganiu. Świat wydaje się olbrzymi, a Ty jesteś jego integralną częścią.

Potrzeba ekspresji

Możesz się też wyrażać przez bieganie. To, w jaki sposób się ubierasz, jak się zachowujesz, o czym rozmawiasz, jakich masz znajomych… to wszystko są dla Ciebie źródła ekspresji, które zaspokaja bieganie.

Potrzeba efektów i postępu

Stawianie sobie coraz to wyższych celów charakteryzuje wielu biegaczy. Po przebiegnięciu swoich pierwszych pięciu kilometrów, już myślą i planują jakby tu pokonać maraton? A jak już przebiegniesz pierwszy maraton, to chcesz pobić swoją życiówkę! Chodzi Ci tutaj o ciągły rozwój i poczucie parcia do przodu.

Potrzeba wyższego celu

Jednak bieganie może oznaczać cel wyższy niż Twoje osobiste osiągnięcia i postępy. Dlatego niektórzy biegają dla organizacji charytatywnych i zbierają w ten sposób dla nich pieniądze. Może Ty też idziesz tą ścieżką?

Potrzeba planu (porządku i struktury)

Choćby się waliło i paliło o 18.00 (punkt!) wybiegasz na trening. Nie interesuje Cię czy są pozmywane naczynia, odrobione zadanie, czy mecz polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Idziesz i już. Treningi biegowe są na stałe wpisane to Twojego kalendarza i w pewnym sensie wyznaczają Ci rytm czasu.

Potrzeba przygody i wyzwania

Bieganie jest dla Ciebie wielką przygodą. Swoje treningi i starty traktujesz z tym właśnie nastawieniem. Odkrywasz w ten sposób swoją okolicę. Wydeptujesz swoje ścieżki, ale ciągle szukasz nowych. Jeździsz na imprezy biegowe po całej Polsce i świecie. Dzięki bieganiu masz poczucie, że możesz sprostać rzucanym przez siebie wyzwaniom.

Potrzeba lekkości

Spełniasz potrzebę lekkości, kiedy suniesz lekki jak piórko zaplanowaną trasą. Nikt i nic Cię nie może zatrzymać. Jesteś jak w transie, w swoim żywiole!

Potrzeba zabawy     

Przy całej tej otoczce współzawodnictwa wcale nie zapominasz o tym, że bieganie to ma być przede wszystkim dużo funu, czyli dobrej zabawy. Oczywiście, cieszysz się, kiedy kończysz zawody z dobrym rezultatem, ale co sprawia Ci jeszcze większą radość, to na przykład fantastyczna atmosfera i oprawa biegu. Widzisz jak biegacze uśmiechają się po skończonych zawodach. Bawisz się razem z nimi i integrujesz z biegową społecznością.

Potrzeba pasji

Wreszcie bieganie dla wielu ludzi jest po prostu pasją. Stylem życia, bycia. Wszystkim. Biegają, żeby spełnić tę palącą potrzebę życia w zgodzie ze sobą, w duchu pasji.

A u Ciebie, jakie potrzeby spełnia bieganie?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Biegaj z Climawarm: temperatura w dół, forma w górę!
Następny wpis
Biegaj zdrowo - recenzja książki
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu