fbpx
Porady dietetyczne

Biegam i tyję! Dlaczego?

W badaniach “Zwyczaje biegaczy w Polsce” (2015) jako główną motywację do biegania wskazywano “pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję” (87% ankietowanych) oraz “pozytywny wpływ tego sportu na sylwetkę” (47% ankietowanych).
biegam i tyje dlaczego 01

W badaniach “Zwyczaje biegaczy w Polsce” (2015) jako główną motywację do biegania wskazywano “pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję” (87% ankietowanych) oraz “pozytywny wpływ tego sportu na sylwetkę” (47% ankietowanych). Co jednak zrobić, gdy regularne wykonywanie treningów wcale nie powoduje spadków masy ciała a wręcz przeciwnie, przyczynia się do jej wzrostu?

Złe oszacowanie wydatków energetycznych oraz zapotrzebowania energetycznego

Pierwszym powodem, który z pozoru może wydawać się banalny, jest złe oszacowanie wydatków energetycznych związanych z uprawianym sportem. Mówiąc bardziej przystępnie, jest to sytuacja, w której wydaje nam się, że jeśli trenujemy dużo, to możemy również dużo (i jeszcze więcej) zjeść. Ilość spalonych kalorii jest przeceniana i najczęściej matematycznie dodawana do puli regularnego całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Tym sposobem, w przypadku gdy nie trenujemy codziennie lub uprawiamy różne dyscypliny sportu, otrzymujemy błędny pogląd na temat tego, ile możemy faktycznie zjeść. Poprawnie byłoby uśrednić ilość spalanych wraz ze sportem kalorii np. w ciągu całego tygodnia i podzielić przez ilość branych pod uwagę dni kalendarzowych. To pozwoli uświadomić jakie faktycznie jest nasze dodatkowe wydatkowanie związane z treningami. Warto dodać, że zegarki i aplikacje podają nam orientacyjną liczbę spalonych kalorii, a my sami często źle obliczamy kaloryczną wartość posiłku. Możemy więc nieświadomie jeść zbyt wiele, sądząc, że mieścimy się w wyznaczonej normie.

Zbyt duże spożycie kalorii wieczorem

Oprócz liczby spożywanych kalorii bardzo ważną kwestią jest ich odpowiedni rozkład w ciągu dnia. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami żywieniowymi poprawny rozkład energetyczny zakłada około 70% energii spożytej w I części dnia (do mniej więcej godziny 14:00-15:00) a pozostałą ilość (około 30%) należy uzupełnić w godzinach popołudniowych oraz wieczorem.

W większości biegacze wychodzą na trening właśnie wieczorem, ale nie przykładają wagi do tego, że czas po treningu nie jest już dobrą porą na doładowanie dużej liczby kalorii lub nadrabianie niezjedzonych wcześniejszych posiłków. Nierzadko po treningu i zakończeniu zadań całego dnia biegacze dają sobie przyzwolenie na podwójną potreningową kolację, dietetyczne wpadki (fast foody, dania wysokoprzetworzone) oraz włączanie alkoholu. To wiąże się z zaburzeniem rekomendowanego rozkładu kalorii i może przyczyniać się odkładania nadwyżki energetycznej pod postacią tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji powodować nadwagę i otyłość, pomimo regularnej aktywności fizycznej.

Cel? Schudnąć! Musisz jeść mniej!

Niepodważalne jest stwierdzenie, że w procesie redukcyjnym około 70% wpływu na sukces ma stosowana dieta, a w około 30% przyczynia się do tego aktywność fizyczna. Bieganie może działać wspomagająco na odchudzanie, ale samo bieganie bez celowych zmian w diecie może nie wystarczyć, żeby schudnąć.

Jak już wiadomo w jaki sposób poprawnie oszacować swoje wydatki energetyczne, które wpływają na całodzienne zapotrzebowanie energetyczne, warto byłoby uzmysłowić sobie, że żeby schudnąć musimy jeść poniżej wyliczonej całkowitej puli kalorii do wykorzystania. Przyjmowanie liczby kalorii zgodnej z zapotrzebowaniem będzie przyczyniać się do stabilizacji masy ciała, natomiast nadwyżka energetyczna wywoła nadbudowę masy ciała.

Przykład:

Całkowite zapotrzebowanie energetyczne (CPM) wynosi około 2500 kcal (po uwzględnieniu indywidualnych parametrów, takich jak: płeć, wiek, aktualna masa ciala, wzrost, aktywność fizyczną oraz tryb pracy):

  • odjęcie każdego dnia od zapotrzebowania 500 kcal, czyli dieta 2000 kcal spowoduje prognozowany spadek tkanki tłuszczowej poziomie około 0,5 kg na tydzień
  • zejście o 1000 kcal w dół, czyli dieta 1500 kcal pozwoli na zrzucanie z sukcesem około 1 kg na tydzień

Joggerzy redukują skuteczniej niż wytrenowani biegacze

Biegacze, którzy zaczynają swoją przygodę, z reguły nie mają większych problemów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Proces ten u nich przychodzi zupełnie naturalnie, natomiast u wytrenowanych osób trzeba zawalczyć o każdy kilogram w dół. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, że mało wytrenowane osoby biegają w tzw. pierwszym zakresie, czyli poniżej “progu tlenowego” (mniej więcej do momentu złapania zadyszki), a jak wiemy trening w tym zakresie umożliwia lepsze przemiany tłuszczowe i efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Co więcej  biegacze, którzy zaczynają biegać, zazwyczaj nie posiadają sporej wiedzy żywieniowej i tym samym jeszcze nie wiedzą jak właściwie poprowadzić sobie codzienną dietę. Korzystają najczęściej ze starych przyzwyczajeń żywieniowych (porcje, produkty), które z nowym czynnikiem jakim są regularne treningi powodują, że po prostu niekontrolowanie chudną.

Alarm! Zły stan zdrowia

Jednym z powodów może być również niewłaściwy stan zdrowia biegacza. Jeśli pomimo eliminacji powyższych błędów oraz stosowania przemyślanej diety bez przejadania się biegacz odnotowuje odbijanie kilogramów w górę, to warto jest się zainteresować wnikliwie tymi obserwacjami. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do odrębnego artykułu poświęconego tej tematyce:

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Podbiegi - Twoja siła biegowa
Następny wpis
10. PKO Silesia Marathon - to będzie wyjątkowa edycja!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu