fbpx
Zapowiedzi imprez

8. Bieg po Oddech już wkrótce! 

8. Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) już wkrótce! Rezerwujcie czas na 3…
CleanShot 2023 08 23 at 20.00.50

8. Bieg po Oddech organizowany przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) już wkrótce! Rezerwujcie czas na 3 września 2023 w Zakopanem.

Już po raz 8 na zakończenie wakacji Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą zaprasza do udziału w biegu charytatywnym, z którego całkowity dochód wesprze podopiecznych Towarzystwa.

  • W tym roku nasze wydarzenie pragniemy zadedykować pamięci Kacpra Tekielego, wieloletniego Ambasadora Biegu po Oddech, który zginął realizując swoje górskie marzenia – mówi Paweł Smoliński, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą i biegacz ultra. – Dramatyczna wiadomość o śmierci Kacpra dotarła do nas krótko po zakończeniu zdjęć do filmu promującego Bieg, w którym Justyna Kowalczyk-Tekieli mówiła o tym, że całe życie musiała stawiać czoła wyzwaniom. 
  • Idea biegu pozostaje niezmienna. – dodaje Magdalena Czerwińska-Wyraz – Zbieramy środki na pomoc chorym na mukowiscydozę. Pochodzą one zarówno z wpisowego wnoszonego przez biegaczy, którzy staną na linii startu, w Zakopanem czy wirtualnie, ale też od Sponsorów. Pozyskanie środki pozwolą m.in na zatrudnienie psychologa, który będzie do dyspozycji chorych i ich rodzin oraz doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Co roku, razem z innymi uczestnikami stajemy na starcie Biegu po Oddech w Zakopanem, żeby wspólnie wspierać osoby chore na mukowiscydozę, a także promować sport i aktywny, zdrowy tryb życia  – mówi Mariusz Klepacz, Członek Zarządu Santander Consumer Banku. Już od początku kwietnia, ponad 200 pracowników i pracowniczek naszego banku wzięło udział w wirtualnej formule biegu – cieszymy się, że razem możemy być częścią tej wyjątkowej inicjatywy i zaangażować się czynnie w ratowanie życia innych ludzi – to jest dla nas najważniejsze – dodaje.

Tegoroczna edycja biegu, w dniu 3 września,  rozpocznie się o godzinie 10.00. Tradycyjnie można przebiec lub przejść 5-kilometrową trasę ulicami Zakopanego! Na każdego uczestnika czekają zaprojektowane specjalnie na bieg techniczne koszulki Attiq i wyjątkowe medale, a po biegu w Zakopanem poczęstunek, a także charytatywny piknik rodzinny, w nim zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin.

Dla wszystkich, którzy nie mogą 3 września przybyć do Zakopanego organizatorzy proponują wirtualną formułę biegu, która świetnie się sprawdziła w ubiegłych latach. Miedzy 1 kwietnia a 31 sierpnia 2023 można pobiec w dowolnym miejscu na świecie. Uczestnik sam decyduje gdzie i kiedy pobiegnie 5 km, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę. Ciekawą opcją jest zachęcenie swoich najbliższych, przyjaciół, sąsiadów, a także lokalnych biegaczy, by dołączyli do wirtualnej edycji Biegu po Oddech. 

Im więcej nas będzie, tym większą pomoc otrzymają podopieczni Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Zapisy online na www.bieg.oddychaj.pl.

2023 07 25 plakat a3
8. Bieg po Oddech już wkrótce!  9

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. W wyniku defektu genetycznego organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia w wielu narządach, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jeszcze do niedawna jedyną szansą na przedłużenie życia był przeszczep płuc. Obecnie są już terapie, które działają na przyczynę choroby, a nie tylko łagodzą jej objawy. To leki, które zmniejszają liczbę zaostrzeń, poprawiają parametry funkcjonowania płuc, a w rezultacie wydłużają życie. Ten przełom w leczeniu dostępny jest tylko dla części chorych, z konkretnymi mutacjami. W Polsce na mukowiscydozę choruje blisko 2000 osób. 

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Od 35 lat niesie wszechstronną pomoc i wsparcie osobom chorym i ich rodzinom.

Justyna Kowalczyk-Tekieli od wielu lat aktywnie wspiera działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Jej pomoc to zarówno – w miarę możliwości czasowych – bezpośredni kontakt z chorymi, poświęcanie prywatnego czasu na odwiedziny, rozmowę i dodanie otuchy pacjentom w trakcie leczenia, jak i bardzo wymierne wsparcie finansowe działalności Towarzystwa. 

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów, który obejmuje kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty na zakup towarów i usług, karty kredytowe i lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe. Więcej na www.santanderconsumer.pl.

Nosalowy Dwór Resort & Spa to lider wśród hotelowych obiektów Podhala. Czterogwiazdkowy rodzinny resort w wyjątkowy sposób łączy zakopiańskie elementy z eleganckim stylem najlepszych alpejskich kurortów. Doskonała lokalizacja, basen, luksusowe NABE SPA, restauracje, lobby bary, wyjątkowa oferta dla dzieci, bogata infrastruktura, zaplecze konferencyjne, doskonała lokalizacja – to wszystko, by zadbać o komfort gości. 

Fundacja Inter Cars została powołana w maju 2021 roku, w ramach realizacji założeń strategii zrównoważonego rozwoju firmy Inter Cars S.A. Naszą misją jest wspieranie rozwoju dostępnej, bezpiecznej oraz odpowiedzialnej mobilności, dla ludzi i klimatu. W ramach obszarów naszej działalności dbamy o rozwój kompetencji przyszłości, promujemy troskę o środowisko naturalne, działamy w obszarze ochrony zdrowia, odpowiadając na problemy społeczne związane z mobilnością, a także wspieramy działania służące poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od lutego 2022 r. realizujemy program Inter Cars – Solidarni z Ukrainą.

Vertex to globalna firma biotechnologiczna, która inwestuje w innowacje naukowe w celu tworzenia przełomowych leków dla osób cierpiących na poważne choroby. Firma już posiada w swoim portfolio wiele zatwierdzonych leków, które leczą podstawową przyczynę mukowiscydozy – rzadkiej, zagrażającej życiu choroby genetycznej – oraz prowadzi kilka programów klinicznych i badawczych w zakresie tej choroby. Oprócz doświadczenia w zakresie leczenia mukowiscydozy, Vertex ma bogate doświadczenie kliniczne w zakresie badania małych cząsteczek, mRNA, terapii komórkowych i genetycznych (w tym edycji genów) w innych poważnych chorobach. Może poszczycić się dogłębną wiedzę na temat biologii człowieka oraz leczenia takich chorób, jak anemia sierpowata, talasemia beta, choroba nerek spowodowana przez gen APOL1, ostre i neuropatyczne bóle, cukrzyca typu 1 oraz niedobór alfa-1 antytrypsyny.

Vertex został założony w 1989 roku w Cambridge w stanie Massachusetts. Jego główna siedziba znajduje się obecnie w Dzielnicy Innowacji w Bostonie, a siedziba międzynarodowa w Londynie. Ponadto firma posiada placówki badawcze i rozwojowe oraz biura handlowe w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Ameryce Łacińskiej. Vertex regularnie jest uznawany za jedno z najlepszych miejsc pracy w branży, m.in. przez 13 kolejnych lat wymieniany był na liście najlepszych pracodawców magazynu Science oraz na liście Najlepszych Firm do Pracy według rankingu Fortune 100. Najbardziej aktualne informacje o firmie i jej innowacjach można znaleźć na www.vrtx.com.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niespełna 3 tygodnie dzielną nas od wyjątkowego 12. Półmaratonu Dwóch Mostów
Następny wpis
Zły trening? Cztery powody, dla których był dobry
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu