fbpx
Nawadnianie

Biegacz nie wielbłąd

Biegacz, nie wielbłąd. W czasie, kiedy żar z nieba się leje, a pot zalewa oczy, naczelnym problemem wszystkich sportowców staje się utrzymanie dobrego poziomu hydratacji.
biegacz nie wielblad 1

Biegacz, nie wielbłąd. W czasie, kiedy żar z nieba się leje, a pot zalewa oczy, naczelnym problemem wszystkich sportowców staje się utrzymanie dobrego poziomu hydratacji. W lato, woda i napoje izotoniczne stają na drugim miejscu piramidy żywienia sportowców, tuż za ukochanym makaronem. 

Pamiętajmy, że drogocenną wodę oraz składniki mineralne, pozwalające zachować odpowiednie nawodnienie, można czerpać również z innych, całkowicie naturalnych źródeł. Choć w pełni nie zastąpią „mineralki“, skutecznie ugaszą pragnienie, dodając od siebie kilka korzystnych dla zdrowia bonusów.

Pokonaj upał, zastępując gorące i ciężkie posiłki:

Sałatką warzywną, z dużą ilością SAŁATY. W kategorii na zawartość wody w produktach żywnościowych, pogrąża konkurentów. 96% zielonego liścia to tak naprawdę…H2O. Ponadto, sałata jest cennym źródłem potasu ważnego dla mięśni sportowców, kwasu foliowego (na który szczególnie zwracać uwagę powinny kobiety planujące wydanie na świat biegacza juniora) oraz przeciwutleniaczy (zwalczających stres oksydacyjny po intensywnym treningu). Krucha sałata z pachnącym pomidorem, soczystym ogórkiem, polane sosem vinegret z chrupiącą bagietką stanowią kuszącą alternatywę dla patelni i garnków na ogniu.

biegacz nie wielblad 2

KAWONEM. A cóż to takiego? A no polska nazwa pospolitego, słodziutkiego arbuza. Smaczny i orzeźwiający owoc, który – co zaskakujące, uprawiany jest również na terenie naszego kraju, zawiera około 91% wody. W sklepach spotkać możecie się z różnymi jego odmianami, które rozpoznać będziecie mogli po kolorze miąższu (czerwony, różowy, żółty oraz biały). Pozostała waga kawonu (ok. 9%) to czyste węglowodany – sacharoza, glukoza i fruktoza. Najlepszy w upały – schłodzony arbuz prosto z lodówki, zawiera dużą ilość witaminy A, witaminy C, błonnika oraz potasu.

biegacz nie wielblad 3

GREJPFRUTEM. Choć czasami gorzki, doskonale ugasi pragnienie pod każdą postacią – przekąski albo soku. 90% jego wagi to woda, a w 100 g zawartych jest jedynie 36 kcal. Fakt ten czyni go genialnym dostawcą składników odżywczych przy małej energetyczności (posypany cukrem staje się atrakcyjną, orzeźwiającą przekąską dla sportowców). Odmiany czerwone i różowe doceniane są również ze względu na zawartość likopenu. Chroni on przed nowotworem pęcherza moczowego, trzustki oraz szyjki macicy.

biegacz nie wielblad 4

BROKUŁAMI. To dziwne? Kto mógłby się spodziewać, że brokuły zawierają aż 89% H2O!?! Ich dobroczynne właściwości znane są już chyba wszystkim. Te zielone różyczki to źródło witaminy C, wapnia, błonnika, żelaza oraz beta – karotenu (przekształcanego później w witaminę A). Jeżeli w sklepie zamiast zielonkawego warzywa dostępne będą te o żółtawym i fioletowym zabarwieniu, nie przerażajcie się ich nieświeżością – taka ich natura, albo inaczej – odmiana.

biegacz nie wielblad 5

MLEKIEM I JOGURTAMI. Są to kolejne propozycje, utrzymujące się w czołówce pozycji żywności dostarczającej sporą ilość wody ludzkiemu organizmowi (odpowiednio 89% oraz 85%). Kości, mięśnie i wzrok również będą pod ochroną dzięki fosforowi, potasowi, witaminie A oraz witaminie D.

biegacz nie wielblad 6

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
W 80 dni do maratonu - byle dobiec - 2 i 3 treningi w tygodniu
Następny wpis
I Bieg Morskie Oko za nami!
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu