fbpx
10 powodow dla ktorych warto biec 06

Dlaczego warto biegać? 10 powodów, dla których warto biec

Moda na bieganie trwa już kilka lat i z szumem weszła do Polski. Polacy wprost zakochali się w tej formie aktywności. Można to łatwo zaobserwować w parkach i na stadionach. Widok truchtającej …

Moda na bieganie trwa już kilka lat i z szumem weszła do Polski. Polacy wprost zakochali się w tej formie aktywności. Można to łatwo zaobserwować w parkach i na stadionach. Widok truchtającej osoby nie robi już na nikim żadnego wrażenia. Nawet jeśli jest to wczesny ranek, a za oknem pada deszcz. Przyzwyczailiśmy się do takich widoków. Moda zazwyczaj szybko przemija, ale bieganie nie kwalifikuje się do tej kategorii. Można wręcz stwierdzić, że im dłużej trwa to szaleństwo, tym więcej osób chce biegać. Jak z taką prędkością ludzie będą zarażać się tą pasją to za kilka lat co druga osoba będzie biegaczem.

Co więc jest takiego fenomenalnego w bieganiu, że coraz więcej osób wychodzi na biegowe ścieżki? Jak to możliwe, że pomimo przesytu informacji i widoku osób trenujących ta aktywność wciąż zyskuje nowych wielbicieli? Jakie są największe zalety biegania…?

Oto jedne z wielu powodów, dla których coraz więcej osób biega

  1. Bieganie jest proste – to jedna z najmniej skomplikowanych czynności. Jest to naturalny ruch naszego ciała. Nasi przodkowie biegali nieustannie zdobywając pożywienie i uciekając przed drapieżnikami. Żeby zacząć trenować nie trzeba nic, oprócz dobrych chęci. Nie ma obowiązku zaopatrywania się w specjalistyczne sprzęty, niepotrzebny jest karnet na siłownię, nie musimy jechać na specjalną bieżnię. Wystarczy włożyć dobre buty i biec przed siebie. Po ulicy, po lesie, bulwarze. Gdziekolwiek nogi poniosą.
  2. Bieganie jest zdrowe – każdy wie, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ruch jest potrzebny, jeśli chcemy cieszyć się dobrą sprawnością do późnych lat. Bieganie jest idealnym sposobem, by utrzymać właściwą kondycję. Wystarczy trenować 30 minut 3 razy w tygodniu, aby cieszyć się zdrowiem i tryskać energią.
  3. Bieganie poprawia humor  i pozwala radzić sobie ze stresem – endorfiny to naturalne substancje, które wydzielane są pod wpływem długotrwałego wysiłku fizycznego. Są one odpowiedzialne za uczucie szczęścia, pewności siebie i ogromnej energii do działania. Potocznie ten stan nazywa się “euforią biegacza” i jest porównywany do tego samego uczucia, jaki można osiągnąć po zażyciu narkotyków. Bieganie jest więc naturalną używką do poprawiania humoru. Dzięki regularnemu treningowi czujemy się szczęśliwsi! Życie pędzi coraz szybciej, a my jesteśmy pod coraz większą presją. W dzisiejszym świecie trudno unikać sytuacji stresujących, gdyż są one na każdym kroku. Jedyną możliwością, by nie pozwolić stresowi zniszczyć naszego zdrowia to nauczyć sobie z nim radzić. Bieganie jest idalnym sposobem na rozładowanie napięć i stresów. Długie leśne wybieganie działa bardziej odprężająco, niż niejedna pigułka.
  4. Bieganie pozwala schudnąć – podobno mamy prawdziwą epidemię otyłości. Jest to tylko dodatkowy argument dlaczego bieganie powinno być jeszcze bardziej rozpowszechniane. Jogging jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dodając do trenignów odpowiednią dietę zyskujemy gwarancję idealnej sylwetki. Bieganie pięknie rzeźbi ciało i wzmacnia mięśnie, a biegacze to jedni z najbardziej atrakcyjnych sportowców.
  5. Bieganie jest modne – prawie każdy z nas ma naturalną potrzebę bycia lubianym i podziwianym. Bieganie daje do tego świetną podstawę. Biegacze są postrzegani jako bardziej uśmiechnięci, otwarci na otoczenie i serdeczniejsi niż reszta społeczeństwa. Sport ten stał się bardzo popularny i wiele osób biega, bo chce podążać za trendami. I nic w tym złego! Bieganie kształtuje bardzo pozytywne nawyki – stajesz się lepiej zorganizowany, a czas przestaje Ci przeciekać przez palce – uczysz się dobrze rozplanowywać treningi, a tym samym swoją codzienność. Dzięki tej modzie coraz więcej osób pragnie w podobny sposób spędzać swój wolny czas, jak i przynależeć do większej grupy – wzmacniając i rozszerzając swoje relacje.
  6. Bieganie otwiera na ludzi – samotność biegacza jest stwierdzeniem trochę przewrotnym. Owszem, w trakcie biegu jesteśmy sami i często można się wyciszyć, ale bieganie to przede wszystkim furtka  do zupełnie nowej grupy społecznej. Biegacze to wyjątkowo otwarci ludzie. Można się o tym przekonać na zawodach, zorganizowanych grupowych treningach czy forach internetowych.
  7. Bieganie pomaga zwiedzać świat – prawie każde większe miasto organizuje biegi uliczne i inne imprezy biegowe. Jest to ogromny plus, gdyż dzięki temu możemy jeździć po świecie biorąc udział w sportowych eventach. Udział w zagranicznym maratonie to idealna okazja do poznania tamtejszej kultury i zasymilowania się z miejscowym społeczeństwem. Warto wybrać się również do mniejszych miast i wsi, na mało oblegane zawody.
  8. Bieganie zwalcza nudę – jest wiele osób, które po powrocie z pracy, bądź w weekendy nie mają co ze sobą zrobić. Jeśli kogoś zainteresuje ta aktywność na pewno nigdy się nie będzie nudził. Najwięksi pasjonaci poświęcają każdą wolną chwilę na trening, a słowo “nuda” już dawno nie istnieje w ich codzienności. Jeśli dodatkowo dodamy różne formy aktywności, takie jak: długie wybiegania, interwały, zabawa biegowa, bądź tempówki, to bieganie będzie bardzo interesującą formą spędzania wolnego czasu
  9. Bieganie kształtuje charakter – sportowcy to silni ludzie. Mowa tu nie tylko o sile fizycznej ale przede wszystkim o mocnym charakterze. Bieganie wystawia na próbę wiele razy – podczas długich wybiegań, kiedy za oknem pada deszcz lub gdy nie mamy ochoty wstawać wcześniej na trening. Ktoś kto pokona te wszystkie słabości z pewnością nie będzie sobie pobłażał na co dzień.
  10. Bieganie pozwala poznać siebie – setki kilometrów spędzonych na trasie owocuje bardziej, niż nam się wydaje. Oprócz kondycji fizycznej i silnego charakteru zyskujemy coś jeszcze – większą samoświadomość. Odnosi się ona do kwesti fizycznych oraz psychicznych. Dzięki bieganiu poznajemy swoje ciało, wiemy jak rozpoznać zmęczenie od zniechęcenia, znamy swoje granice i tym samym potrafimy lepiej o siebie zadbać. W kwestii psychicznej bieganie daje nam możliwość przebywania samemu ze sobą. Poznajemy dzieki temu nasze myśli, które w natłoku codziennych spraw często zostają zagłuszone.

Powodów dla których warto biegać jest wiele. Każdy z nas ma na pewno swoje. Najpiękniejsze w bieganiu jest to, że daje nam nieograniczone korzyści. O tym ile wyniesiemy z treningów decydujemy my sami. Wielu z nas nie widzi, jak bardzo ten sport odmienia ich życie. Nigdy nie jest tak, że zyskujemy tylko w jednym aspekcie np. utrata wagi. Za jedną korzyścią pociągane są następne, dlatego podsumowując powody dla których biegamy jedno jest pewne – biegamy, bo to odmienia nasze całe życie! 

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
vegetables 14r8a2

Kalkulator kalorii - przejmij kontrolę nad swoją dietą i naucz się zdrowych nawyków.

Następne
jak czesto biegac oto jest pytamie 08

Jak często biegać? Kompendium wiedzy biegacza.

Powiązane artykuły

TreningBiegacza.pl PREMIUM

Zapisz się do największej w Polsce zaangażowanej społeczności biegaczy, bądź na bieżąco i osiągaj swoje cele szybciej niż inni!

TreningBiegacza.pl PREMIUM
Więcej o TreningBiegacza.pl PREMIUM