🏃Zacznij mądrze biegać🏃‍♀️ -20% z kodem "WIOSNA20". Do końca promocji:
00 d
00 h
00 m
Wywiady

Joanna Jóźwik: „Chcę pomóc pasjonatom biegania polepszać wyniki poprzez zaszczepienie mojej energii i podejścia do biegania”

Rozmawiamy z Joanną Jóźwik, naszą czołową biegaczką na 800m. Pomimo kontuzji, która wykluczyła zawodniczkę z tegorocznych startów, lekkoatletka nie zwalnia tempa i rozwija swój pomysł obozów biegowych we współpracy z biurem podróży Venga Sport & Travel.
joanna jozwik chce pomoc pasjonatom biegania polepszac wyniki poprzez zaszczepienie mojej energii i podejscia do biegania 01

Rozmawiamy z Joanną Jóźwik, naszą czołową biegaczką na 800m. Pomimo kontuzji, która wykluczyła zawodniczkę z tegorocznych startów, lekkoatletka nie zwalnia tempa i rozwija swój pomysł obozów biegowych we współpracy z biurem podróży Venga Sport & Travel.

Przede wszystkim zacznijmy od pytania o Twoje zdrowie, bo to chyba najbardziej interesuje czytelników. Jak przebiega rehabilitacja i kiedy planujesz pierwszy start?

Asia Jóźwik: Całe szczęście proces rehabilitacji biodra już dobiegł końca. Była to dla mnie najcięższa kontuzja jaką miałam do tej pory i wiąże się to oczywiście z kontynuacją ćwiczeń wzmacniających w okresie przygotowań do sezonu. Pierwsze starty, jeśli oczywiście kontuzja się nie odezwie, przewiduję w najbliższym sezonie halowym.

Czy uważasz, że bieganie jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla każdego?

Asia Jóźwik: Bieganie jest najbardziej naturalnym ruchem dla człowieka – zaraz po chodzeniu. Przy dobrej technice oraz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych może stać się idealną formą aktywności fizycznej. Według mnie bieganie jest dobre dla ciała, ale również dla duszy.

Pytam, ponieważ wiem, że organizujesz swoje autorskie obozy biegowe w Bukowinie Tatrzańskiej, powiedz w kilku słowach, jaka jest idea tych wyjazdów i do kogo są one skierowane?

Asia Jóźwik: Obozy, które postanowiłam zorganizować, są skierowane do wszystkich osób, które biegają i chcą robić to bardziej efektywnie i nie łapać przy tym kontuzji. Trening biegowy to nie tylko bieganie – jako zawodowa lekkoatletka pragnę przekazać swoje doświadczenie osobom, które ruszają się dla własnej satysfakcji – aby zadowolenie miały jeszcze większe. Ideą obozu jest przekazać jak najwięcej wiedzy, inspiracji i motywacji.

Jaki był powód, dla którego zdecydowałaś się na organizację obozów biegowych?

Asia Jóźwik: Jako profesjonalna zawodniczka wiem, ile trzeba włożyć pracy w to, aby biegać poprawnie technicznie oraz osiągać coraz to lepsze rezultaty. Uważam, że zaszczepienie mojej energii i podejścia do biegania pomoże pasjonatom tego sportu polepszyć swoje wyniki. Wielu biegaczy nie stosuje żadnych treningów uzupełniających. Wynika to oczywiście z różnych przyczyn – braku czasu, wiedzy, czy najzwyczajniej podejścia na zasadzie „nie chce się”. Może to skutkować brakiem poprawy wyników lub gorzej – kontuzją, która potrafi wyeliminować z dalszych treningów. Zaburzenie ciągłości treningowej może prowadzić do następujących następstw: demotywacji, zniechęcenia i dodatkowych, dużych kosztów związanych z rehabilitacją.

Co może zyskać uczestnik wyjazdu trenując z Tobą? Kto oprócz ciebie będzie prowadził treningi?

Asia Jóźwik: Każdy uczestnik może liczyć na indywidualne podejście. Treningi będą dostosowane do zaawansowania oraz dystansu, na jakim głównie startuje. Oprócz elementów biegowych m.in. zabawa biegowa, siła biegowa, interwały, rozbieganie, będą przeprowadzane codziennie zajęcia uzupełniające, które mają na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej, techniki biegowej oraz naukę poprawnego wykonywania ćwiczeń siłowych, funkcjonalnych, wzmacniających oraz rozciągających.

Wszystko będzie odbywać się pod moim okiem, trenera pomocniczego, trenera przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuty.

Dlaczego wybrałaś ośrodek w polskich górach?

Asia Jóźwik: Ośrodek jest położony w przepięknej lokalizacji z widokiem na panoramę Tatr, co może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie uczestników obozu. Ukształtowanie terenu pomoże w przeprowadzeniu ciekawych i zróżnicowanych treningów.

Ponadto kompleks jest idealnie przystosowany do organizacji obozu sportowego – posiada salę sportową, basen, jacuzzi oraz sauny, z których można dowolnie korzystać po ciężkich treningach.

Czym wyróżnia się Twój obóz na tle innych ofert zgrupowań biegowych?

Asia Jóźwik: Na rynku nie ma oferty obozu biegowego z zawodowym biegaczem. Idąc dalej – oprócz treningów biegowych otrzymamy również zajęcia funkcjonalne, wzmacniające itp. Jest to wzbogacona oferta zwykłego obozu biegowego. Mieszkamy w komfortowym ośrodku, mamy pełne i zdrowe wyżywienie, basen, sauny, nowoczesne boiska i świetną kadrę trenerską.

Dodatkowo będą prowadzone wieczorne wykłady i spotkania ze mną, fizjoterapeutą oraz „małą niespodzianką”.

Pierwszy obóz rozpoczyna się już w połowie września, czy masz już zaplanowane kolejne turnusy?

Asia Jóźwik: Pierwszy turnus odbywa się w dniach 16 – 23 września. Kolejny termin to 14 – 21 października. Jeśli chodzi o 2019 r. to wstępnie zaplanowana jest edycja wiosenna. Zachęcam do śledzenia informacji pojawiających się na moich social media oraz na stronie Venga Sport & Travel. Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału, zapisy jeszcze trwają!

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia, szybkości oraz dużej frekwencji na obozach.

Asia Jóźwik: Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia już 16 września! 

Osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na obozie biegowym organizowanym przez Joannę Jóźwik we współpracy z Venga Sport & Travel zapraszamy do kontaktu z Magdaleną Broniewicz pod adresem [email protected]. Oferta obozów znajduje się na stronie www.venga.travel

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Pobiegną po okulary dla podopiecznych domów dziecka
Następny wpis
Ostatni tydzień zapisów na premierowy Królewski Półmaraton
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Rozwiń
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    Rozwiń
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Rozwiń
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.