Joanna Jóźwik: „Chcę pomóc pasjonatom biegania polepszać wyniki poprzez zaszczepienie mojej energii i podejścia do biegania”

Rozmawiamy z Joanną Jóźwik, naszą czołową biegaczką na 800m. Pomimo kontuzji, która wykluczyła zawodniczkę z tegorocznych startów, lekkoatletka nie zwalnia tempa i rozwija swój pomysł obozów biegowych we współpracy z biurem podróży Venga Sport & Travel.

Przede wszystkim zacznijmy od pytania o Twoje zdrowie, bo to chyba najbardziej interesuje czytelników. Jak przebiega rehabilitacja i kiedy planujesz pierwszy start?

Asia Jóźwik: Całe szczęście proces rehabilitacji biodra już dobiegł końca. Była to dla mnie najcięższa kontuzja jaką miałam do tej pory i wiąże się to oczywiście z kontynuacją ćwiczeń wzmacniających w okresie przygotowań do sezonu. Pierwsze starty, jeśli oczywiście kontuzja się nie odezwie, przewiduję w najbliższym sezonie halowym.

Czy uważasz, że bieganie jest odpowiednią formą aktywności fizycznej dla każdego?

Asia Jóźwik: Bieganie jest najbardziej naturalnym ruchem dla człowieka – zaraz po chodzeniu. Przy dobrej technice oraz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych może stać się idealną formą aktywności fizycznej. Według mnie bieganie jest dobre dla ciała, ale również dla duszy.

Pytam, ponieważ wiem, że organizujesz swoje autorskie obozy biegowe w Bukowinie Tatrzańskiej, powiedz w kilku słowach, jaka jest idea tych wyjazdów i do kogo są one skierowane?

Asia Jóźwik: Obozy, które postanowiłam zorganizować, są skierowane do wszystkich osób, które biegają i chcą robić to bardziej efektywnie i nie łapać przy tym kontuzji. Trening biegowy to nie tylko bieganie – jako zawodowa lekkoatletka pragnę przekazać swoje doświadczenie osobom, które ruszają się dla własnej satysfakcji – aby zadowolenie miały jeszcze większe. Ideą obozu jest przekazać jak najwięcej wiedzy, inspiracji i motywacji.

Jaki był powód, dla którego zdecydowałaś się na organizację obozów biegowych?

Asia Jóźwik: Jako profesjonalna zawodniczka wiem, ile trzeba włożyć pracy w to, aby biegać poprawnie technicznie oraz osiągać coraz to lepsze rezultaty. Uważam, że zaszczepienie mojej energii i podejścia do biegania pomoże pasjonatom tego sportu polepszyć swoje wyniki. Wielu biegaczy nie stosuje żadnych treningów uzupełniających. Wynika to oczywiście z różnych przyczyn – braku czasu, wiedzy, czy najzwyczajniej podejścia na zasadzie „nie chce się”. Może to skutkować brakiem poprawy wyników lub gorzej – kontuzją, która potrafi wyeliminować z dalszych treningów. Zaburzenie ciągłości treningowej może prowadzić do następujących następstw: demotywacji, zniechęcenia i dodatkowych, dużych kosztów związanych z rehabilitacją.

Co może zyskać uczestnik wyjazdu trenując z Tobą? Kto oprócz ciebie będzie prowadził treningi?

Asia Jóźwik: Każdy uczestnik może liczyć na indywidualne podejście. Treningi będą dostosowane do zaawansowania oraz dystansu, na jakim głównie startuje. Oprócz elementów biegowych m.in. zabawa biegowa, siła biegowa, interwały, rozbieganie, będą przeprowadzane codziennie zajęcia uzupełniające, które mają na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej, techniki biegowej oraz naukę poprawnego wykonywania ćwiczeń siłowych, funkcjonalnych, wzmacniających oraz rozciągających.

Wszystko będzie odbywać się pod moim okiem, trenera pomocniczego, trenera przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuty.

Dlaczego wybrałaś ośrodek w polskich górach?

Asia Jóźwik: Ośrodek jest położony w przepięknej lokalizacji z widokiem na panoramę Tatr, co może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie uczestników obozu. Ukształtowanie terenu pomoże w przeprowadzeniu ciekawych i zróżnicowanych treningów.

Ponadto kompleks jest idealnie przystosowany do organizacji obozu sportowego – posiada salę sportową, basen, jacuzzi oraz sauny, z których można dowolnie korzystać po ciężkich treningach.

Czym wyróżnia się Twój obóz na tle innych ofert zgrupowań biegowych?

Asia Jóźwik: Na rynku nie ma oferty obozu biegowego z zawodowym biegaczem. Idąc dalej – oprócz treningów biegowych otrzymamy również zajęcia funkcjonalne, wzmacniające itp. Jest to wzbogacona oferta zwykłego obozu biegowego. Mieszkamy w komfortowym ośrodku, mamy pełne i zdrowe wyżywienie, basen, sauny, nowoczesne boiska i świetną kadrę trenerską.

Dodatkowo będą prowadzone wieczorne wykłady i spotkania ze mną, fizjoterapeutą oraz „małą niespodzianką”.

Pierwszy obóz rozpoczyna się już w połowie września, czy masz już zaplanowane kolejne turnusy?

Asia Jóźwik: Pierwszy turnus odbywa się w dniach 16 – 23 września. Kolejny termin to 14 – 21 października. Jeśli chodzi o 2019 r. to wstępnie zaplanowana jest edycja wiosenna. Zachęcam do śledzenia informacji pojawiających się na moich social media oraz na stronie Venga Sport & Travel. Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału, zapisy jeszcze trwają!

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo zdrowia, szybkości oraz dużej frekwencji na obozach.

Asia Jóźwik: Dziękuję i mam nadzieję, że do zobaczenia już 16 września! 

Osoby zainteresowane rezerwacją miejsc na obozie biegowym organizowanym przez Joannę Jóźwik we współpracy z Venga Sport & Travel zapraszamy do kontaktu z Magdaleną Broniewicz pod adresem magda@venga.travel. Oferta obozów znajduje się na stronie www.venga.travel