fbpx
Zapowiedzi imprez

Ostatni tydzień zapisów na premierowy Królewski Półmaraton

Już 9 września wystartuje II Królewski Festiwal Biegowy Warszawa – Wilanów. Tym razem to już nie tylko bieg na 5 i 10 km, ale także półmaraton! Co przygotowali organizatorzy dla amatorów biegowych zmagań?
ostatni tydzien zapisow na premierowy krolewski polmaraton 02

Już 9 września wystartuje II Królewski Festiwal Biegowy Warszawa – Wilanów. Tym razem to już nie tylko bieg na 5 i 10 km, ale także półmaraton! Co przygotowali organizatorzy dla amatorów biegowych zmagań?

Ubiegłoroczny sukces Królewskiego Festiwalu Biegowego w Wilanowie sprawił, że organizatorzy – Urząd Dzielnicy Wilanów, Centrum Sportu Wilanów oraz DEM’a Promotion Polska, postanowili podnieść poprzeczkę nieco wyżej. Tym razem oprócz biegów na 5 i 10 km odbędzie się także pierwszy w historii Wilanowa PÓŁMARATON. 

Zaczniemy od Półmaratonu

9 września biegowe zmagania rozpoczną się od najdłuższego biegu. Zawodnicy staną na linii mety o godz. 8:00. Czeka na nich atestowana trasa o długości 21,97 km, która będzie prowadziła 10-km pętlą. Startujemy na ścieżce rowerowej na wysokości sklepu Nike For Pro.

Trasa: Biegniemy nią do wlotu ulicy Karuzela (skręcamy w prawo tuż przed ogrodzeniem budowy Południowej Obwodnicy Warszawy). Dobiegamy do skrzyżowania z ul. Wiedeńską i kierujemy się w lewo. Z ulicy Wiedeńskiej skręcamy w lewo w ul. Pałacową, która posiada nawierzchnię brukowaną. Ulicą Pałacową dobiegamy z powrotem na ścieżkę rowerową prowadzącą w kierunku Konstancina. Ścieżką dobiegamy do ul. Korbońskiego, łączącej Wilanów z Ursynowem. Ulicą Korbońskiego biegniemy do punktu nawrotu umiejscowionego w okolicy wysokości ul. Gąsek. Tutaj też umiejscowiony będzie punkt z posiłkiem regeneracyjnym oraz punkt z wodą sponsorowaną przez Partnera Strategicznego – Żywiec Zdrój. Wracamy drugim pasem tej samej nitki do skrzyżowania z ul. Łukasza Drewny. Wbiegamy na skrajny lewy pas ul. Drewny i biegniemy cały czas prosto, aż do wlotu ul. Klimczaka, w rejon strefy Start/Meta. Skręcamy z ul. Przyczółkowej w lewo w ul. Klimczaka, a następnie w lewo na ścieżkę rowerową w kierunku mety.

Czas na 10 kilometrów

Kolejne zmagania rozpoczną się już o godz. 11:30. Na starcie staną zawodnicy pragnący się zmierzyć na dystansie 10 km. Bieg odbędzie się po pętli:

Trasa: Start umiejscowiony będzie na ścieżce rowerowej na wysokości sklepu Nike For Pro. Ścieżką rowerową trasa poprowadzi do wlotu ulicy Karuzela. Na skrzyżowaniu z ulicą Wiedeńską biegacze skierują się w lewo. Następnie Z ulicy Wiedeńskiej skręcają w ul. Pałacową, która posiada nawierzchnię brukowaną. Ulicą Pałacową dobiegną z powrotem do ścieżki rowerowej prowadzącej w kierunku Konstancina. Biegacze dobiegają do ul. Korbońskiego, łączącej Wilanów z Ursynowem. Ulicą Korbońskiego biegniemy do punktu nawrotu ok. 500 metrów prawym skrajnym pasem nitki prowadzącej z Wilanowa na Ursynów. Tutaj też znajdzie się punkt nawodnienia oraz międzyczas. Wracamy drugim pasem tej samej nitki do skrzyżowania z ul. Łukasza Drewny. Wbiegamy na skrajny lewy pas ul. Drewny i biegniemy cały czas prosto, aż do wlotu ul. Klimczaka, w rejon strefy Start/Meta. Skręcamy z ul. Przyczółkowej w lewo w ul. Klimczaka, a następnie w lewo na ścieżkę rowerową w kierunku mety.

Przybij piatkę

Jako ostatni spośród biegów dla dorosłych, o godz. 13:30, wystartuje ten na dystansie 5 km.

Trasa: Startujemy na ul. Przyczółkowej, na wysokości sklepu Nike For Pro, na skrajnym prawym pasie prowadzącym z Wilanowa do Konstancina. Skręcamy z ul. Przyczółkowej w lewo w ul. Klimczaka, a następnie w lewo na ścieżkę rowerową. Biegniemy ścieżką rowerowa do wlotu ulicy Karuzela (skręcamy w prawo tuż przed ogrodzeniem budowy Południowej Obwodnicy Warszawy). Dobiegamy do skrzyżowania z ul. Wiedeńską i kierujemy się w lewo. Z ulicy Wiedeńskiej skręcamy w lewo w ul. Pałacową, która posiada nawierzchnię brukowaną.Ulicą Pałacową dobiegamy do skrzyżowania z ul. Przyczółkową. Wbiegamy na skrajny lewy pas ul. Przyczółkowej – patrząc od strony, po której poruszają się zawodnicy – i biegniemy cały czas prosto, aż do wlotu ul. Klimczaka, w rejon strefy Start/Meta. Skręcamy z ul. Przyczółkowej w lewo w ul. Klimczaka, a następnie w lewo na ścieżkę rowerową w kierunku mety.

We wszystkich biegach na całej trasie – poza wspomnianą ulicą Pałacową – mamy do czynienia z podłożem asfaltowym oraz betonowym. Każda z tras posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Za prawidłowe nawodnienie biegaczy odpowiada Partner Strategiczny – firma Żywiec Zdrój. Tym razem Organizatorzy nagrodzą aż 144 miejsca! Na zwycięzców będą czekały nagrody ufundowane przez Partnerów Strategicznych – firmę Bakalland, Sklep Biegacza oraz BP Zośka i BP Wiktoria oraz Partnerów m.in. Uzdrowisko Konstancin, Nike For Pro, Perfetti Van Melle Polska, Thera Polska, Go Sport i Ortoreh.

Trasy dla najmłodszych

Nie należy zapominać także o zmaganiach dla najmłodszych zawodników. Zmierzą się oni w dwóch grupach wiekowych: 5-8 lat oraz 9-13 na odcinkach odpowiednio: 350 oraz 650 m. Każdy z zawodników otrzyma pakiet startowy oraz medal na mecie biegu. Ponadto 3 najszybsze dziewczynki oraz 3 najszybszych chłopców w każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone w trakcie celebracji na scenie głównej. Biegi dla dzieci wystartują ok. godz. 14:45.

Na najmłodszych zawodników czekać będą także atrakcje – malowanie buziek, wata cukrowa a także dmuchane zabawki. Wszystkie atrakcje dla zawodników i kibiców dostępne będą na terenach zielonych Royal Wilanów oraz na plaży Wilanów, gdzie zorganizowane zostaną wieczorne koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej – wszystko to bowiem w ramach Dni Wilanowa. W miasteczku biegacza czekać będą strefy relaksu, strefy cateringowe z posiłkiem regeneracyjnym, a także strefy zabaw dla dzieci. Dostępne będą również stoiska Sponsorów i Partnerów wydarzenia, a także zaangażowanych w imprezę Wystawców. Nad całością wydarzenia będą czuwały też służby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne.

To już ostatnie chwile, by zapisać się na wyjątkową imprezę biegową. Atrakcje dla całej rodziny, biegowe zmagania oraz wspaniałe nagrody czekają na Ciebie! Już w najbliższym czasie możecie poszukiwać kodów rabatowych!

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Joanna Jóźwik: „Chcę pomóc pasjonatom biegania polepszać wyniki poprzez zaszczepienie mojej energii i podejścia do biegania”
Następny wpis
Test Suunto 9 Baro - test multisportowego zegarka
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu „przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule „Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Krok 1/5 - BIEGACZ
      Opowiedz jakie masz cele a powiemy Ci jak długo pożyjesz...

      Chcesz wiedzieć, jak Twoje bieganie wpływa na długość Twojego życia? Odpowiedz na kilka pytań, a odkryjesz, ile lat możesz zyskać dzięki swoim nawykom biegowym! Rozpocznij quiz teraz!

      Krok 1/5 - BIEGACZ

      Jak długo biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Jak często biegasz?

      wybierz opcje poniżej

      Bieganie jest najprostszym sposobem na ruch

      Pamiętaj jednak, że jak większość sportów bieganie bez odpowiedniego planu i przygotowania może prowadzić do znięchęcenia i kontuzji.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu