fbpx
Zapowiedzi imprez

Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego – w hołdzie bohaterom

Jeszcze do 18.09. możecie zapisać się na Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego im. Jerzego Róży „Kaktus”. To trzecia edycja biegu, który jest wspaniałą lekcją historii, a jednocześnie nie lada wyzwaniem dla biegaczy. Wspólnie spotkajmy się na Kopcu Powstania Warszawskiego, by oddać cześć i hołd Bohaterom Powstania.
bieg na kopiec powstania warszawskiego w holdzie bohaterom 02

Jeszcze do 18.09. możecie zapisać się na Bieg na Kopiec Powstania Warszawskiego im. Jerzego Róży „Kaktus”. To trzecia edycja biegu, który jest wspaniałą lekcją historii, a jednocześnie nie lada wyzwaniem dla biegaczy. Wspólnie spotkajmy się na Kopcu Powstania Warszawskiego, by oddać cześć i hołd Bohaterom Powstania.

Bieg – pod hasłem „Oni przelewali krew, my przelewamy tylko pot” – odbędzie się w Warszawie 22 września br. w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jego formuła polega na maksymalnie 63-krotnym pokonaniu odcinka biegnącego od podnóża kopca na szczyt schodów, następnie obiegając go zalesioną ścieżką w kierunku startu lub mety, które zlokalizowane są u podnóża kopca. Trasa ma charakter ok. 750-metrowej pętli, a że względu na swój nieco ekstremalny charakter stanowi nie lada wyzwanie. Zawodnicy mają dowolność w wyborze dystansu (ilości pętli), jaki zamierzają pokonać. Co ciekawe, to pierwsze tego typu wydarzenie sportowe na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Zawody nie przewidują klasyfikacji ani zwycięzców. Każdy zawodnik naszego biegu pamięci, niezależnie od przebytego dystansu, traktowany jest jak triumfator. Warto podkreślić, że ci, którzy zdołają zaliczyć 63 pętle pokonają dystans większy od maratonu! Bieg ten ma być szczególnym wyrazem hołdu wobec tragicznego wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie. 74 lata temu powstańcy przelewali krew, my 22 września 2018 r. przelejemy pot pokonując własne bariery, biegnąc w wolnej Polsce na szczyt Kopca Powstania Warszawskiego usypanego w latach 1946–50 z gruzów stolicy.

bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-w-holdzie-bohaterom-01

Poprzednie edycje biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego odbiły się szerokim echem w środowisku biegaczy, zbierając mnóstwo pozytywnych opinii. W zeszłym roku mogliśmy podziwiać niezwykły hart ducha jednego z uczestników, Marcina Sroczyńskiego, który w trudnych, górzystych warunkach miejscowego kopca przebiegł symboliczne 63… kilometry.

Weteranka Powstania Warszawskiego, druhna Daniela Trębska Ogińska ps. Pszczoła, mimo zaawansowanego wieku zbliżającego się do 100 lat, czekała na zawodnika od godziny 15:00, by osobiście wręczyć mu medal oraz zaprosić go na spotkanie z weteranami Powstania Warszawskiego z IV Obwodu Armii Krajowej (Ochota).

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. weterani Powstania Warszawskiego z Obwodów Ochota oraz Mokotów. W biegu osobiście wziął udział żołnierz wyklęty, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii
Krajowej Warszawa-Wschód, porucznik Jerzy Nowicki. Od ubiegłego roku impreza nabrała charakteru międzynarodowego – zainteresowani mogą pobiec w dowolnym miejscu na świecie, w dowolnym czasie, na symbolicznym dystansie minimum 1944 metrów. W ten sposób hołd Bohaterom oddali mieszkańcy m.in. Europy czy USA. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc weteranom Powstania Warszawskiego z IV Obwodu Armii Krajowej (Ochota).

bieg-na-kopiec-powstania-warszawskiego-w-holdzie-bohaterom-03

Bieg na Kopiec PW odbywa się corocznie pod Patronatem Honorowym Burmistrza Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawa, p. Bogdana Olesińskiego. Organizatorem wydarzenia jest DEM’a Promotion Polska. Ambasadorem III Biegu na Kopiec Powstania Warszawskiego jest Patrycja Bereznowska – złota medalistka Mistrzostw Świata w biegu 24-godzinnym oraz tegoroczna złota medalistka Mistrzostw Świata w biegu 48- godzinnym.

Zapisy wciaz trwają. Mamy dla was kody rabatowe na 15% zniżkę na zapisy:

  • zhp8c2ex
  • fydcpefp
  • zqb9bugq
  • byh7hxt9
  • 79792bx7
  • 22af6fww
  • wxwxi5ej
  • smg3b328
  • 3x8szuqq
  • mqxixi6i
  • 7s8gmcr7
  • qzysrpqi
  • cn43ajim
  • 37wpfszd
  • cxjp24kh
  • sa2bqhjs
  • xekxpubg
  • ryxyhm3j
  • bd238dbq
  • e4sub4ez
  • 9qmnbpws
  • eihmwbyx
  • epqcssty
  • kcin7nd6
  • 6rj777qb
  • gyp4zdr6
  • s89crs24
  • wbhtqkqk
  • 53i2yz46
  • nizemga7

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
W sercu miasta stanęła galeria i zegar odliczający czas do startu 40. PZU Maratonu Warszawskiego.
Następny wpis
Buty na mocny finisz - Asics Dynaflyte 3
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu