Jak bieganie kształtuje charakter?

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

v Dzięki regularnemu bieganiu kształtujemy te cechy charakteru, które są potrzebne również w innych dziedzinach życia. Nie ma znaczenia czy trenujesz sprinty, czy bieganie długodystansowe, jeśli angażujesz się w to całym sobą, to na pewno zauważysz korzyści w kształtowaniu silnego i odpornego na porażki charakteru. Lekcja samodyscypliny, pokory, rozsądku i pokonywania własnej słabości to codzienność sportowców.

Wielu biegaczy, również amatorów, potwierdza, że bieganie ukształtowało ich charakter. Dzięki treningowi są bardziej odporni na porażki, potrafią podejmować wyzwania, mają więcej odwagi i chęci do działania, a przede wszystkim zaakceptowali swoje ciało. Setki kilometrów spędzonych na  ścieżkach, wiele stresujących zawodów, niespodziewane sytuacje na trasie i wszechobecna samotność to chleb powszedni biegaczy, szczególnie długodystansowych.

Jeśli więc dbanie o kondycję i sylwetkę nie jest dla kogoś wystarczającym powodem do regularnego biegania, to kształtowanie charakeru z pewnością będzie! Poznaj cechy charakteru, które trenujesz wraz z przebiegniętymi kilometrami.

Samodyscyplina

Każdy sport wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Podobnie jest w bieganiu. Ciężko palić papierosy, nadużywać alkoholu i śmieciowego jedzenia, kiedy systematycznie biegamy. Jeszcze ciężej jest to wszystko rzucić, jeśli składało się to na nasz styl życia. Tutaj samodyscyplina to mało powiedziane, potrzebny jest upór i konsekwencja.

Dyscypliny uczy nas także regularny trening, który sami wcześniej ustalimy, bądź realizacja planu treningowego. Niełatwo jest wyjść na przebieżkę, kiedy za oknem pada deszcz i temperatura spada do zera. Ciężko jest też podnieść się z łóżka, gdy za oknem jeszcze ciemno, a wszyscy domownicy smacznie śpią. Są chwile zmęczenia i po prostu zwykłego „niechcenia”, bardzo często taka walka z własnymi słabosciami trwa codziennie, więc samodyscypliny uczymy się każdego dnia.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Pewność siebie

Nie bez przyczyny sportowcy od wieków uważani są za atrakcyjnych fizycznie. Umięśnione i sprawne ciało działa jak magnez na płeć przeciwną. Sportowa postura kojarzy się ze zdrowiem i długowiecznością. Bieganie bardzo pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, a dodatkowe treningi uzupełniające kształtują sylwetkę. Poprawa walorów fizycznych zwiększa poczucie własnej  atrakcyjności. Pewność siebie to nie tyko akceptacja swojego wyglądu, to także zadowolenie ze swoich osiągnięć, świadomość własnej wartości i wpływu na swoje życie. Biegając, zwiększamy poczucie własnej skuteczności. Przekonujemy się, że wyniki zależą tylko od nas i naszego zaangażowania. Czujemy się silniejsi, odpowiedzialni za swój wygląd i dokonania. To wszystko sprawia, że nasza pewność siebie wzrasta.

Radość

Największą, psychologiczną zaletą aktywności fizycznej jest zwiększenie poczucia szczęścia i spełnienia. Długotrwały, intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Odpowiedzialne są one za poprawę humoru, zwiększenie energii i chęci do życia. Dzięki endorfinom eliminujemy napięcie, zmęczenie, apatię oraz negatywne myśli. To właśnie z tego powodu wielu biegaczy po treningu czuje się jak pod wpływem narkotyków. Stworzono nawet specjalne pojęcie, określające ten stan jako „Euforię biegacza”. Endorfiny oprócz właściwości poprawiających nastrój, zwiąkszają także odporność na ból i zmęczenie. Warto więc się napocić, by poczuć ten fascynujący stan.

Samoświadomość

Każdy zaczynając przygodę ze sportem, popełnia błędy i porażki. Na podstawie doświadczeń uczy się, jak lepiej biegać, co trzeba dopracować i z czego zrezygnować. Obserwując reakcje swojego organizmu, eksperymentujemy z dietą, długością i intensywnością wybiegań, regeneracją. Na podstawie błędów uczymy się, jakie posiłki są najlepsze przed treningiem, co jeść w trakcie biegu i kiedy należy odpocząć, by nie nabawić się kontuzji. Regularnie trenując, poznajemy lepiej nasze ciało. Dużo wiedzy przyswajamy także czytając artykuły, książki i gazety specjalistyczne. Tej wiedzy nie zdobylibyśmy, gdyby nie pełne skupienie na bieganiu.

Poznajemy samych siebie nie tylko pod względem fizycznym, ważnym aspektem korzyści z biegania jest również lepsza samoświadomość stanu umysłu. Na zawodach uczymy się panować nad stresem, wiemy, jak reagujemy na tego typu sytuacje i wypracowujemy szereg sposobów na pokonanie kryzysu. Uczymy się odwracać uwagę od bólu i zmęczenia.To wszystko sprawia, że lepiej kontrolujemy siebie i swoje reakcje na wiele sytuacji wykraczających poza sport.

Pokora i cierpliwość

Nic tak nie uczy pokory jak sport. Niestety nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i czasem, nawet pomimo intensywnego treningu nie realizujemy ustalonego wcześniej celu startowego. Często przyczyną jest pogoda, kontuzja czy po prostu gorszy dzień. Wiele kwestii nie zależy od nas, czasem znajomi ze ścieżek biegowych biegają szybciej, pomimo że trenują mniej. Niektóre rzeczy musimy zaakceptować i nie zniechęcać się do dalszego działania. Tym samym kształtujemy także inną ważną cechę – cierpliwość. Efekty nie przychodzą od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki, czasami musimy trenować miesiącami, by urwać chociaż minutę podczas zawodów. Ten, kto nie ma cierpliwości, nie osiągnie w tym sporcie dużych sukcesów. Mozolny, długi i ciężki trening w każdych warunkach pogodowych, by być szybszym o kilka minut? To może zrealizować tylko osoba cierpliwa i wytrwała.

Wyróżnić można jeszcze wiele cech charakteru, które kształtujemy dzięki regularnemu bieganiu. Zazwyczaj są to cechy, które czynią nas silniejszymi również na innych płaszczyznach życia. Wola walki, determinacja, samozaparcie, upór i nieustępliwość, to wszystko składa się na typowy charakter biegacza. Na każdym treningu, niezależnie czy jest to długie wybieganie, interwały, czy bieg regeneracyjny, zawsze pracujemy nie tylko nad lepszą kondycją fizyczną, ale również nad naszym umysłem. Zmiany te zachodzą w podświadomości i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo kształtują nasz charakter. Niełatwo jest być biegaczem, ale niełatwo jest też biegacza pokonać, bo ma siłę nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim siłę psychiczną!

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę