fbpx
autorozluznianie powieziowe przy pomocy rolki

Autorozluźnianie powięziowe przy pomocy rolki

W świecie fizjoterapii i sportu coraz większą uwagę i zainteresowanie przykuwa zaniedbywana i pomijana do tej pory powięź. Coraz częściej to właśnie w tej tkance poszukiwane są przyczyny bólu…

W świecie fizjoterapii i sportu coraz większą uwagę i zainteresowanie przykuwa zaniedbywana i pomijana do tej pory powięź. Coraz częściej to właśnie w tej tkance poszukiwane są przyczyny bólu czy kontuzji. Jednocześnie coraz więcej osób korzysta w swoim treningu czy rehabilitacji z piankowych rollerów Blackroll. Jak się okazuje, te dwie rzeczy są ze sobą ściśle powiązane. O co chodzi? O SMR czyli self myofascial release.

Self myofascial release czyli autorozluźnianie powięziowe to technika masażu powięziowego wykonywana samodzielnie za pomocą rolek czy innych akcesoriów Blackroll. Żeby przybliżyć mechanizm działania SMR, warto przypomnieć parę faktów z anatomii. Powięź to tkanka łączna otaczająca nasze mięśnie, ścięgna, stawy czy organy wewnętrzne. Stanowi „wewnętrzne rusztowanie” rozciągające się po całym ciele. Dla lepszego zrozumienia można porównać powięź do gąbki. Kiedy jest ona dobrze uwodniona, staje się sprężysta i elastyczna. Jednak kiedy wysycha, staje się krucha i podatna na uszkodzenia. Nadmiernie napięta czy słabo uwodniona powięź może ograniczać jej ruchomość względem mięśnia, co często powoduje ból. Dodatkowo występuje odczucie sztywności, a także ograniczenie zakresu ruchu. Te wszystkie objawy mogą powstać w wyniku mikrourazów, kontuzji czy przeciążeń. Skoro wiemy już czym jest powięź i jakie może dawać dolegliwości, skupmy się na samym autorozluźnianiu.

Na czym polega SMR?

Autorozluźnianie powięziowe wykorzystuje mechanizm autogenicznej inhibicji. Kluczową rolę odgrywają tu narządy ścięgnieste Golgiego (ang. GTO Golgi Tendon Organs) zlokalizowane w ścięgnach i powięzi. Są to narządy wrażliwe na zmiany napięcia mięśni. Stymulowanie GTO poprzez rolowanie powoduje spadek napięcia mięśni i ich rozluźnienie. Jest to inhibicja autogeniczna, ponieważ hamowanie jest powodowane przez własne receptory. Kolejnym efektem SMR jest „rozerwanie” w wyniku głębokiego ucisku adhezji i zbliznowaceń w obrębie powięzi oraz poprawa elastyczności tkanek miękkich. Podczas gdy rozciąganie dba o prawidłową długość naszych mięśni, autorozluźnianie powięziowe zapewnia ich odpowiednie napięcie, czyli tonus mięśniowy.

Jakie są efekty stosowania SMR?

Regularne wykonywanie autorozluźniania powięziowego przynosi szereg pozytywnych efektów. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • wzrost gibkości i mobilności układu mięśniowego,
  • zapobieganie bólom mięśniowym,
  • wzrost przepływu krwi, a co za tym idzie szybsze odprowadzanie szkodliwych metabolitów i lepsze odżywienie tkanek,
  • zapobieganie kontuzjom i przeciążeniom poprzez zachowanie prawidłowego balansu mięśniowego,
  • szybszą regenerację mięśni po wysiłku,
  • efekt zbliżony do masażu sportowego.

Przy użyciu rolek mamy możliwość dotarcia i oddziaływania na punkty i mięśnie, na które nie oddziałujemy podczas zwykłego rozciągania.

Kiedy i jak korzystać z produktów Blackroll ?

Autorozluźnianie powięziowe wykorzystujemy zarówno po treningu, jak i w czasie przygotowania do wysiłku. Może ono stanowić substytut rozciągania lub być jego uzupełnieniem. Ważne jest, aby najpierw skorzystać z rolowania (czynność dynamiczna!), a dopiero potem się rozciągać (czynność statyczna). Ćwiczenia mogą być wykonywane na wszystkich partiach mięśniowych ciała. Samodzielnie decydujesz, które mięśnie potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Wystarczy wykonać około 8-10 powtórzeń na każdą partię mięśniową. Blackroll oferuje kilka twardości rolek: MED (miękka), STANDARD (uniwersalna), a także PRO (bardzo twarda) oraz dwie faktury rolki: gładką lub karbowaną – GROOVE. O tym, jak dobrać rolkę dla siebie i jak dokładnie wykonywać SMR możecie dowiedzieć się ze strony internetowej Blackroll (www.blackroll.com.pl) lub kanału youtube.

Skuteczność autorozluźniania powięziowego jest potwierdzona wieloma badaniami. Główną zaletą SMR jest łatwość wykonania, dostępność i ilość pozytywnych efektów, jakie za sobą niesie. Zadziwiającym jest, jak tak prosta czynność wpływa na nasze ciało. Warto wspomnieć, że SMR i produkty Blackroll nie są dedykowane jedynie wyczynowym sportowcom, ale także amatorom, osobom aktywnym i każdemu, kto potrzebuje rozluźnienia i regeneracji.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
antyporadnik motywacyjny czyli jak stracic checi do biegania

Antyporadnik motywacyjny – czyli jak stracić chęci do biegania

Następne
jak bieganie ksztaltuje charakter 01

Jak bieganie kształtuje charakter?

Powiązane artykuły

3 gdansk maraton z rekordem frekwencji 03
Czytaj dalej

3. Gdańsk Maraton z rekordem frekwencji

W niedzielę, 9 kwietnia o godzinie 9.00 na trasę 3. Gdańsk Maratonu wyruszy ponad 3500 uczestników, w tym osoby biegnące w sztafecie. Pokonanie dystansu ponad 42 km będzie nie tylko walką o rekordy życiowe, ze swoim słabościami czy rywalami o jak najlepszą pozycję, ale też doskonałą okazją do zwiedzenia Gdańska w kilka godzin.
biegamdobrze misja milion 01
Czytaj dalej

#BiegamDobrze – Misja MILION

Akcja #BiegamDobrze od kilku lat towarzyszy biegom Fundacji „Maraton Warszawski”. Nie inaczej będzie podczas 14. Półmaratonu Warszawskiego. Tym razem biegacze i organizatorzy chcą po raz pierwszy przekroczyć granicę miliona złotych zebranych na cele charytatywne w trakcie jednej imprezy. #BiegamDobrze to akcja dobroczynna, w ramach której biegacze mogą zapisać się do udziału w imprezie poprzez ścieżkę charytatywną i aktywnie zbierać pieniądze na rzecz wybranej przez siebie organizacji.