Blackroll Polska prezentuje: trzy rolki, trzy różne twardości

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

Decydując się na zakup rolki dobrze upewnić się, który model będzie dla mnie odpowiedni – miękka czy twarda? Wybierając rolkę dla siebie musimy postawić sobie kilka pytań, miedzy innymi o stopień napięcia.

Trzy różne twardości

blackroll-polska-prezentuje-trzy-rolki-trzy-rozne-twardosci-02

Rolka MED

Osobom, które mają bardzo spięte mięśnie, czyli bolesne i przykurczone poleca się rolki MED, które przy wielokrotnych powtórzeniach rolowania przyniosą spodziewane efekty rozluźnienia, a na pewno spowodują mniejszy dyskomfort ćwiczeń. Są one także polecane osobom o słabo rozbudowanych mięśniach, a także ludziom bardzo szczupłym.

Więcej o Rolkach MED 

Rolka STANDARD

Te rolki są praktycznie uniwersalnym wyborem. Rolki te u osób bez przeciwwskazań przyniosą dobre efekty rolowania. Można je stosować praktycznie dla każdej partii mięśni. Rolki o średniej twardości mogą być stosowane także przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z foam rollingiem.

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Więcej o Rolkach STANDARD

Rolka PRO

Rolki PRO, to najtwardszy model, niekoniecznie najlepszy dla każdego. Nie należy zakładać, że najtwardsze rolki przyniosą najszybciej efekty rolowania. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rolowaniem są nawet odradzane. Rolki twarde adresowane są dla osób już wcześniej rolujących się. Wskazaniem jest tu także duża masa ciała i dobrze rozbudowane mięsnie. Osoby o małym napięciu mięśni także powinny być zadowolone z ćwiczeń z twardą rolką.

Więcej o Rolkach PRO

Gładka czy karbowana?

blackroll-polska-prezentuje-trzy-rolki-trzy-rozne-twardosci-03

Aby dodatkowo ułatwić wybór odpowiedniej rolki należy pamiętać, ze mają one nie tylko różną twardość, ale i formę powierzchni.

  • Rolka gładka – jest bardziej uniwersalna w zastosowaniu, można nią wymasować każdą okolice ciała.
  • Rolka karbowana – nie zastosujemy jej na każde pasmo mięśniowe. Ze względu na swoją specyfikę działania i wchodzenie w mięsień dzięki karbowaniom nadaje się do rolowania większych mięśni. Z drugiej strony silniej poprawia przepływ limfy i krwi, a  więc działa nieco mocniej na rolowane mięśnie.

Co z kręgosłupem?

blackroll-polska-prezentuje-trzy-rolki-trzy-rozne-twardosci-04

Trzeba pamiętać, że nieodpowiednio dobrana rolka (np. karbowana) może doprowadzić do pogłębienia istniejących już bólu w okolicy kręgów, w związku z  naruszaniem jego struktury. Do rolowania wskazane jest użycie rolki Blackroll Duoball. Składa się z 2 połączonych kul, które masują mięśnie nie naruszając struktury kręgosłupa.

Twój wybór

Zatem jeśli chcemy poprawić samopoczucie swoich mięśni po treningach, a jednocześnie zwiększyć ich wydajność musimy rozpatrzyć powyższe aspekty i dokonać dobrego wyboru.  A potem już tylko pozostaje pożyczyć – przyjemnego i skutecznego rolowania!

Wystarczy 8-10 powtórzeń (przesunięć po rolce w górę i dół) na każdą partię mięśniową ciała. Można zwiększyć ilość powtórzeń np. do 15. Na rolce należy rolować tylko jeden mięsień, dzięki czemu ciężar koncentruje się na wybranej części. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów dobrze jest rolować się po każdym treningu, a w dni bez treningowe według potrzeby. Jeżeli czujemy silne napięcie i zmęczenie mięśni nie tylko po treningu, ale także po pracy warto poświęci chwilę czasu na przerolowanie ciała lub wybranej partii. Z wałka powinno się również skorzystać przed treningiem w formie rozgrzewki, aby przygotować ciało do wysiłku fizycznego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę