Kręgosłup przeciążamy m.in. poprzez codzienną pracę w pozycji siedzącej lub niewłaściwie i zbyt intensywne trenowanie na siłowni czy bieżni. Niezależnie od stylu życiu, na dolegliwości bólowe okolic kręgosłupa pracujemy latami, stale powtarzając dane czynności fizyczne nieprawidłowo, i to w sposób często nieświadomy.
Regularnie przeciążane pleców i okolic kręgosłupa może doprowadzić do utworzenia się tzw. mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, które objawiają się nadwrażliwością dotykową. Zwiększone napięcie oznacza gorsze odżywianie tkanki, upośledzone krążenie krwi, a tym samym niedotlenienie danego mięśnia. Punkty spustowe w efekcie przyczyniają się do zaburzonej pracy całego mięśnia, uczucia sztywności i ograniczenia ruchu w stawach.
Co możemy dla siebie zrobić?
Ważne, aby jak najwcześniej rozpocząć działania prewencyjne, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne masowanie przeciążonych partii mięśniowych przywraca prawidłowe ukrwienie i wzmacnia elastyczność mięśnia. Jeśli nie stać nas na regularne wizyty w gabinecie fizjoterapeuty, to rolki do masażu doskonale spełnią rolę „prywatnego masażysty” w zaciszu domowym. Dzięki rolowaniu systematycznie usprawnimy powięź oraz rozluźnimy napięcie mięśniowe w całym organizmie.
Rolowanie mięśni kręgosłupa
W tym przypadku wykorzystujemy rolki gładkie. Kładziemy się na rolce pamiętając, aby w trakcie rolowania utrzymywać napięcie mięśni brzucha. Skutecznym i odpowiednio zaprojektowanym przyrządem do szczegółowego masażu kręgosłupa są połączone ze sobą dwie kulki, tak zwany Blackroll Duoball. Każda z piłek przeciąga pasmo mięśni wzdłuż kręgosłupa odciążając i nie naruszając dysków oraz kręgów. Duoball większy, do odcinka lędźwiowego i piersiowego (12 cm), dogłębniej i precyzyjnie trafia w prostowniki kręgosłupa gwarantując intensywne jego rozluźnienie. Przy dużym napięciu i bólu możemy rolować się podpierając na przedramionach lub precyzyjne rolować odcinek piersiowy i lędźwiowy. Rolowanie możemy również wykonać przy ścianie.
[youtube]xVc6hbE_wZ0[/youtube]Rolowanie mięśni karku i szyi
Do rozluźniania mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa wykorzystujemy Duoball mniejszy (8 cm). Podobnie jak w przypadku mięśni kręgosłupa piersiowego opieramy się o ścianę układając Duoball na mięśniach przykręgosłupowych. Rolowanie wykonujemy przesuwając się w górę i w dół:
[youtube]f3ExIWM8oWA[/youtube]