fbpx
Informacje prasowe

Trening z Lidią Chojecką i Tomaszem Brzózką – prezentacja Reebok One Series

Rzesze biegaczy na ulicach, limity miejsc na zawodach, zapełnione listy startowe na długo przed końcem terminu zapisów – to bez wątpienia symptomy boomu na bieganie, który opanował nasz piękny kraj.
trening z lidia chojecka i tomaszem brzozka

Rzesze biegaczy na ulicach, limity miejsc na zawodach, zapełnione listy startowe na długo przed końcem terminu zapisów – to bez wątpienia symptomy boomu na bieganie, który opanował nasz piękny kraj. I dobrze, bo będą z tego same korzyści. Oprócz zysku w postaci wzrostu zdrowia społeczeństwa, możemy liczyć na zwiększone starania o nasze względy producentów sprzętu, którzy prześcigają się w wymyślaniu dogodnych nam – biegaczom, rozwiązań. Do gry postanowił włączyć się Reebok z zupełnie nowymi propozycjami, które trzeba przyznać, na pierwszą przymiarkę, wydają się dość ciekawe.

21 sierpnia br. w warszawskiej restauracji Aioli odbyło się wydarzenie/prezentacja/event (niepotrzebne skreślić), mające na celu prezentację całkowicie nowej serii butów „performance” – Reebok One Series. Naturalnie, skierowanej do biegaczy. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni blogerzy, przedstawiciele portali biegowych, czasopism oraz nasza redakcja.

Atrakcje, atrakcje, atrakcje

Spotkanie rozpoczęło się od odziania uczestników prezentacji w rzeczony sprzęt. Każdy otrzymał odpowiednio dobraną parę butów oraz odzież, które następnie można było przetestować podczas treningu. To zdaje się była najciekawsza część, bo mogliśmy pobiegać z nie byle kim, ponieważ trening poprowadzili:

  • Lidia Chojecka – lekkoatletka, reprezentantka Polski, specjalistka w biegach na 1500 i 3000 metrów, wielokrotna mistrzyni Polski, trzykrotna halowa mistrzyni Europy,
  • Tomasz Brzózka – trener personalny, instruktor kulturystyki i fitness, licencjonowany trener CrossFit oraz specjalista od biegów typu Spartan Race.

trening 01

trening 02

Trening

Bez dwóch zdań, wiedzę najszybciej przyswajamy poprzez obcowanie i podejmowanie prób. Jak się okazało podczas treningu, nawet taki prosty element jak rozgrzewka, może być wielce ciekawym doświadczeniem, podczas którego zostałem zaskoczony nowatorską formą wykonywania pewnych ćwiczeń – a to coś dodać do ruchu nogą, a to wspiąć się dodatkowo na palce podczas krążenia bioder. Niby nic, ale każde takie doświadczenie jakoś nas wzbogaca.

trening 03

trening 04

trening 05

trening 07

Po wszechstronnej rozgrzewce, Lidia zafundowała nam Małą zabawę biegową – w postaci 30-sekundowych odcinków szybkiego biegu, przeplatanych 30-sekundowym truchtem. Druga grupa natomiast,  ćwicząca pod okiem Tomka Brzózki miała okazję na własnej skórze doświadczyć treningu typu Spartan Race. Ta dość szumna nazwa, to nic innego jak bardzo wszechstronny trening polegający na maksymalizacji wykorzystania absolutnie każdego mięśnia naszego ciała. Uczestnicy mogli zatem doznać tego, co przedstawia poniższy film:

[youtube]UUSuy_DsYj0[/youtube]

Na zakończenie treningu mogliśmy zapoznać się z kilkoma ćwiczeniami CrossFit, które połączone z 400-metrowym biegiem i dwoma powtórzeniami serii, wywoływało co u niektórych wrażenie gaszenia światła lub odcięcia prądu. Myślę, że warto zainteresować się tą formą treningu, bo jak wiadomo, sprawność ogólna jest tak samo istotna, jak i sama wytrzymałość. Postaramy się na naszych łamach przedstawić kilka wariantów tej formy podnoszenia sprawności ogólnej.

trening 08

Po treningu oraz organoleptycznym zapoznaniu się z butami i użytymi w nich technologiami uraczono nas mini wykładem na temat historii marki Reebok, kierunkach rozwoju i sposobie tworzenia obuwia. Prezentację poprowadził Piotr Jurkowski, który przekonywał, że tworzenie buta od tyłu (pięty) do przodu (palców) zamiast od dołu do góry – jest tym, na co czekają wszyscy biegacze. Może i z punktu widzenia marketingu to dość ważne, dla mnie jednak niezauważalne. But, w którym biegamy jest albo wygodny i biega nam się w nim dobrze, albo jest niewygodny i odstawiamy go do szafy. Więcej jednak o produkcie powiedzieć będzie można po 200 kilometrach, póki co, wrażenie jest pozytywne.

Co mnie zaskoczyło?

W dobie dążenia do biegania naturalnego, minimalizacji kontaktu pięty z podłożem – Reebok propaguje bieganie „z pięty” – przynajmniej dla tej serii obuwia. Całkowite przetoczenie – od pięty, poprzez śródstopie, a na palcach skończywszy. Jak dla mnie, jednoznacznie określa to segment rynku, do jakiego skierowana jest One Series. To stanowczo biegaczki i biegacze, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. To takie osoby, dla których całkowicie naturalny jest taki właśnie typ biegu, bo z oczywistych względów mają zbyt słabe mięśnie, aby móc sobie pozwolić na bieg ze śródstopia. Poprzez swoją klasyfikację nie wykluczam oczywiście biegaczy doświadczonych, którym bliska jest ta technika biegu.

Reebok One Series dostępne są w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn:

  • Reebok One Guide – dla lekkich i umiarkowanych nadpronatorów,
  • Reebok One Cushion – dla biegaczy o stopie neutralnej i umiarkowanych supinatorów.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Marek, "Kalina" i pechowcy, czyli co wydarzyło się w Gdyni cz.1
Następny wpis
Wielkie, skromne zawody - Bieg Ultra Granią Tatr

Powiązane artykuły

Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu