Najciekawsze maratony na świecie – subiektywny wybór 5 biegów z całego świata + propozycje ubioru

0
14

W dobie popularyzacji biegania w naszym kraju z pewnością wielu z Was zastanawiało się, jakie są najbardziej ekstremalne lub nietypowe maratony na świecie, które znacznie różnią się od tych popularnych w Nowym Jorku, Berlinie czy Tokio. Poniżej, we współpracy ze sklepem internetowym Zalando, przygotowaliśmy listę 5 maratonów, które charakteryzują się niezwykłą scenerią, historią czy choćby poziomem trudności.

Maraton Ateński

Naszą podróż dookoła świata rozpoczynamy od kolebki biegów – Maratonu Ateńskiego. W listopadzie tego roku po raz 32. biegacze z całego świata będą mieli okazję zmierzyć się na historycznej trasie z Maratonu do stolicy Grecji, którą, według legendy, w 490 roku p.n.e., przebiegł niejaki Filippides, informując mieszkańców Aten o zwycięstwie nad Persami (warto nadmienić, że ponoć po przebiegnięciu trasy bohater zmarł z wycieńczenia organizmu). Podczas rozgrywanych w 1896 roku pierwszych nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich zdecydowano, że trasa biegu będzie zaokrąglona do 40km (Filippides przebiegł bowiem 38 kilometrów), natomiast 12 lat później w Londynie ustalono obecny dystans, przedłużając go o 2 195 m poprzez przesunięcie mety w pobliże miejsca, w którym siedziała na trybunach królowa brytyjska. Być może trasa nie jest wyjątkowo widowiskowa i nie towarzyszą jej zabytki, którymi można raczyć się w Paryżu czy Rzymie, lecz jednak sam jej finisz planowany jest co rok na słynnym, starożytnym Stadionie Panateńskim.

[youtube]9n_QqOjgQ8s[/youtube]

Co ubrać na Maraton Ateński?

Boston Maraton

Przenosimy się do Ameryki Północnej, by odwiedzić Boston, miasto, w którym maraton ma niezwykle bogatą tradycję. Pierwszy bieg odbył się rok po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (tj. w 1897 roku), a w tym roku, 21. kwietnia, odbędzie się jego 118 edycja. Ten najbardziej prestiżowy bieg w USA jest również pierwszym na świecie, który odbywa się co roku. Stanowi on wyzwanie dla biegaczy z całego świata, ponieważ każdy, kto chce wziąć w nim udział, musi przejść przez kwalifikacje. Zeszłego roku doszło tam do tragedii, w której śmierć poniosło 3 widzów, a ponad 250 zawodników odniosło obrażenia w wyniku zamachu bombowego.

Powyżej: Relacja The Boston Post z pierwszej edycji maratonu z 1897 roku, w której zwyciężył nowojorczyk John J. McDermott (Źódło: http://sneakerreport.com)

Co ubrać na Maraton Bostoński?

Maraton na Murze Chińskim

Kolejna propozycja to bieg na jednym z nowych cudów świata – Murze Chińskim. Jest to niezwykle wymagająca trasa, biegnąca wzdłuż malowniczych wiosek prowincji Tiajin, pól ryżowych, czy przede wszystkim, po grzbiecie wspaniałego muru. Dla biegaczy czeka tam wiele ‘niespodzianek’ w związku z czym ukończyć ją mogą naprawdę wytrwali i zaprawieni w boju bywalcy podobnych imprez. Do pokonania jest ponad 5000 schodów,  wieże wartownicze, w których można niekiedy się nawet zgubić, lecz przede wszystkim należy pamiętać o ciężkim klimacie, który panuje w maju (z reguły temperatura sięga ok. 30 stopni Celcjusza, wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, a organizatorzy często sugerują zaopatrzenie się w czapkę, okulary przeciwsłoneczne i olejek z filtrem UV). Przy okazji maratonu można także startować na dystansie 21,1km, a także w ‘Fun Race’, w którym mogą  startować wszyscy, bez ograniczeń wiekowych (dzieci poniżej 12 roku życia muszą biec w towarzystwie opiekuna).   

(źródło: http://great-wall-marathon.com/gallery)

Co ubrać na Maraton Po Chińskim Murze?

Antarctic Ice Marathon

Przebiec dystans 42 195 m w najzimniejszym, najbardziej suchym i wietrznym miejscu na świecie? Organizowany od 2005 roku Antarctic Ice Marathon, który rozgrywa się w samym sercu lodowo-śnieżnej pustyni w okolicy południowego bieguna. Pokonanie ponad 40 km w trzydziestostopniowym mrozie i oślepiającej bieli zaledwie kilkaset kilometrów od najbardziej wysuniętego na południe punktu na Ziemi brzmi jak naprawdę ekstremalne wyzwanie, dostępne jednak dla każdego. Na pokonanie pełnego dystansu uczestnicy mają aż 10 godzin, bowiem celem organizatorów jest, by wszyscy uczestnicy dotarli do mety. Podczas całej wyprawy uczestnicy spędzają na Antarktydzie 8 dni, a wielu z nich traktuje ten bieg jako ostatni potrzebny do dołączenia do elitarnego grona osób, które ukończyły maraton na każdym z siedmiu kontynentów. Chętnych do zmierzenia się z dystansem 42 195 m na południowym biegunie jest jednak wielu, w roku 2013 w biegu wzięły udział 54 osoby, a wszystkie miejsca na bieg w 2014 roku zostały już zarezerwowane.

(Źródło: http://koronamaratonow.pl)

Co ubrać na Antarctic Ice Marathon?

Everest Marathon

Ostatnim na naszej liście, a zarazem najbardziej ekstremalnym maratonem na świecie ochrzczony został jednak nie bieg na Antarktydzie, a maraton mający miejsce u stóp najwyższego szczytu na Ziemi. Tenzing-Hillary Everest Marathon organizowany jest corocznie od 2003 roku, jako upamiętnienie pierwszego udanego wejścia na Mount Everest 29 maja 1953 roku, którego dokonali sir Edmund Hillary oraz Szerp Tenzing Norgay. Jest to najwyżej rozgrywany bieg na świecie, punkt startowy mieści się na wysokości 5 364m n.p.m., a meta położona jest na wysokości 3 446m n.p.m.. Start poprzedzony jest obowiązkowym trzytygodniowym pobytem aklimatyzacyjnym w Nepalu blisko stolicy Katmandu, w którym zawarte jest czternastodniowe podejście do punktu rozpoczęcia maratonu oraz do Everest Base Camp, skąd wyruszają wyprawy chcące zdobyć najwyższy szczyt Ziemi. Bieg rozgrywany jest późną wiosną, ze względu na rozrzedzone powietrze promienie słoneczne mocniej oddziałują na skórę, co wspomaga dodatkowo otaczająca biel śniegu odbijająca promienie UV, a temperatura może wynosić nawet do 20 stopni. Ze względu na strome podbiegi, do wzięcia udziału w maratonie potrzebne jest odpowiednie doświadczenie alpejskie. W ostatnim roku ukończyło go jedynie 134 osoby, z czego znaczną część stanowili przyzwyczajeni do ekstremalnych warunków obywatele Nepalu.

(Źródło: http://www.everestmarathon.com/)

Co ubrać na Everest Marathon?

Propozycje ubioru zostały przygotowane w oparciu o ofertę sklepu biegacza Zalando.pl.