Dalmacija Ultra-Trail – Dare 2b Team podbił Dalmację

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

21-23 października 2016 r. w Chorwackiej Dalmacji odbyły się zawody Dalmacija Ultra-Trail, przy okazji których biegacze mogli nie tylko rywalizować na trudnych technicznie trasach, ale także podziwiać piękno krajobrazów i zabytki historyczne regionu. Bardzo dobrze zaprezentowali się członkowie teamu Dare 2b – wszyscy stanęli na podium!

Mimo że bieg organizowany był po raz pierwszy w tym roku, to przyciągnął międzynarodowe grono sportowców. Oprócz Chorwatów w zawodach wzięli udział również biegacze z sąsiednich krajów, jak: Bośnia, Słowenia, Czarnogóra i Serbia oraz z tak egzotycznych lub dalekich, jak: Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Stany Zjednoczone czy Rosja. Nie mogło zabraknąć również biegaczy z Polski.

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-04

Do Chorwacji udał się cały biegowy team marki Dare 2b, w składzie:

  • Anna Kącka – tegoroczna zwyciężczyni Biegu Rzeźnika w parze kobiecej,
  • Emilia Romanowicz – II miejsce podczas Festiwalu w Krynicy 2016 na dystansie 34 km,
  • Paweł „Pigmej” Krawczyk – ostatnie osiągnięcia to zwycięstwo w Biegu Wielkoludka oraz w Vysokohorský beh cez Klin na Słowacji,
  • Łukasz Zdanowski – II miejsce w Salomon Ultra-Trail® Hungary na dystansie 115 km.

Ich start dokumentował Jacek Deneka, fotograf wielu polskich biegów górskich, którego prace możemy podziwiać na profilu facebook UltraLovers.

Chorwaci wiedzą, że znany astronom, Mikołaj Kopernik, urodził się w Polsce, a sławna fizyk i chemik oraz laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska – Curie, była Polką. Po Dalmacija Ultra-Trail przekonali się, jakie talenty kryją się wśród uczestników biegu, którzy przyjechali z naszego kraju. Miejsca w czołówce na poszczególnych trasach świadczą dobitnie o sportowych kompetencjach Dare 2b Team. Łukasz Zdanowski zajął drugie miejsce na 110-kilometrowej trasie, Paweł „Pigmej” Krawczyk wygrał z dużą przewagą bieg na 60 km, a na trzecim miejscu w generalce na tym samym dystansie zameldowała się Anna Kącka, pierwsza kobieta. Na drugiej pozycji biegu na 20 km przybiegła Emilia Romanowicz. Do pierwszej zawodniczki straciła jedynie ok. 1 min. Wielkie gratulacje!

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-01

Jak oceniają swój występ i pobyt w Dalmacji?

Łukasz Zdanowski

Start w zawodach oraz cały wyjazd był świetną przygodą, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Trasa biegu 110 km, w której brałem udział, była bardzo wymagająca i techniczna Ponad 70% trasy biegłem w nocy, więc trzeba było bardzo uważać i wysilać wzrok. Na pewno impreza jest godna polecenia!

Emilia Romanowicz

Dalmacja ujęła mnie pięknymi widokami, ale okazała się terenem dość trudnym technicznie, wymagającym pełnego skupienia podczas biegu. Dobrze odnalazłam się w swojej konkurencji. Lubię trasy górskie, na których poza umiejętnością napierania do góry, liczy się również technika biegu i szybkość.

Paweł „Pigmej” Krawczyk

Malownicze zatoczki oglądaliśmy raz biegnąc wysoko nad nimi, wśród drzewek oliwkowych, a za moment byliśmy na ostrym zbiegu, gdzie czuć było orzeźwiającą bryzę, a fale były na wyciągnięcie ręki. Pod względem widokowym był to naprawdę piękny bieg, ale ciężki teren i dość trudna nawigacja wymagały dobrego przygotowania. Zdecydowanie warto było urwać się w październiku na krótkie wakacje, by po zawodach wykąpać się w ciepłym morzu z widokiem na góry!

Anna Kącka

Trasę biegu 60 km oceniam jako bardzo biegową, ale też trudną i wymagającą – z powodu stromych, kamienistych zbiegów i żmudnych, długich podbiegów o niewielkim nachyleniu. Impreza została fajnie zorganizowana i jak na pierwszą edycję wyjątkowo dobrze. Z pewnością ma potencjał, żeby się rozwinąć w przyszłości.

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-03

Warto zaznaczyć, że członkowie Dare 2b Team to nie jedyni Polacy, którzy wystartowali w tym roku w Dalmacija Ultra-Trail. Ich entuzjastyczne opinie dotyczące organizacji i trasy przyciągną na pewno w przyszłym roku jeszcze większe grono rodaków. Wyniki: www.stotinka.hr

Dare 2b to brytyjska marka, która charakteryzuje się specjalistycznym przeznaczeniem odzieży dla miłośników sportów zimowych, narciarzy, snowboardzistów, kolarzy, biegaczy. To produkty wysokiej jakości o technicznym wzornictwie i doskonałym komforcie noszenia. Wykonane z użyciem nowoczesnych materiałów oraz technologii rozwijanych przez firmę, oferowane są jednak w przystępnych cenach. Odzież dla każdego, dostępna w bardzo szerokiej rozmiarówce. Produkty Dare 2b powstają przy ścisłej współpracy ze sportowcami z Dare 2b Team – reprezentującymi różne dyscypliny sportu. Strona: www.dare2b.com.