fbpx
Informacje prasowe

Dalmacija Ultra-Trail – Dare 2b Team podbił Dalmację

21-23 października 2016 r. w Chorwackiej Dalmacji odbyły się zawody Dalmacija Ultra-Trail, przy okazji których biegacze mogli nie tylko rywalizować na trudnych technicznie trasach, ale także podziwiać piękno krajobrazów i zabytki historyczne regionu.
dalmacija ultra trail dare 2b team podbil dalmacje 02

21-23 października 2016 r. w Chorwackiej Dalmacji odbyły się zawody Dalmacija Ultra-Trail, przy okazji których biegacze mogli nie tylko rywalizować na trudnych technicznie trasach, ale także podziwiać piękno krajobrazów i zabytki historyczne regionu. Bardzo dobrze zaprezentowali się członkowie teamu Dare 2b – wszyscy stanęli na podium!

Mimo że bieg organizowany był po raz pierwszy w tym roku, to przyciągnął międzynarodowe grono sportowców. Oprócz Chorwatów w zawodach wzięli udział również biegacze z sąsiednich krajów, jak: Bośnia, Słowenia, Czarnogóra i Serbia oraz z tak egzotycznych lub dalekich, jak: Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Stany Zjednoczone czy Rosja. Nie mogło zabraknąć również biegaczy z Polski.

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-04

Do Chorwacji udał się cały biegowy team marki Dare 2b, w składzie:

  • Anna Kącka – tegoroczna zwyciężczyni Biegu Rzeźnika w parze kobiecej,
  • Emilia Romanowicz – II miejsce podczas Festiwalu w Krynicy 2016 na dystansie 34 km,
  • Paweł „Pigmej” Krawczyk – ostatnie osiągnięcia to zwycięstwo w Biegu Wielkoludka oraz w Vysokohorský beh cez Klin na Słowacji,
  • Łukasz Zdanowski – II miejsce w Salomon Ultra-Trail® Hungary na dystansie 115 km.

Ich start dokumentował Jacek Deneka, fotograf wielu polskich biegów górskich, którego prace możemy podziwiać na profilu facebook UltraLovers.

Chorwaci wiedzą, że znany astronom, Mikołaj Kopernik, urodził się w Polsce, a sławna fizyk i chemik oraz laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska – Curie, była Polką. Po Dalmacija Ultra-Trail przekonali się, jakie talenty kryją się wśród uczestników biegu, którzy przyjechali z naszego kraju. Miejsca w czołówce na poszczególnych trasach świadczą dobitnie o sportowych kompetencjach Dare 2b Team. Łukasz Zdanowski zajął drugie miejsce na 110-kilometrowej trasie, Paweł „Pigmej” Krawczyk wygrał z dużą przewagą bieg na 60 km, a na trzecim miejscu w generalce na tym samym dystansie zameldowała się Anna Kącka, pierwsza kobieta. Na drugiej pozycji biegu na 20 km przybiegła Emilia Romanowicz. Do pierwszej zawodniczki straciła jedynie ok. 1 min. Wielkie gratulacje!

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-01

Jak oceniają swój występ i pobyt w Dalmacji?

Łukasz Zdanowski

Start w zawodach oraz cały wyjazd był świetną przygodą, w której miałem przyjemność uczestniczyć. Trasa biegu 110 km, w której brałem udział, była bardzo wymagająca i techniczna Ponad 70% trasy biegłem w nocy, więc trzeba było bardzo uważać i wysilać wzrok. Na pewno impreza jest godna polecenia!

Emilia Romanowicz

Dalmacja ujęła mnie pięknymi widokami, ale okazała się terenem dość trudnym technicznie, wymagającym pełnego skupienia podczas biegu. Dobrze odnalazłam się w swojej konkurencji. Lubię trasy górskie, na których poza umiejętnością napierania do góry, liczy się również technika biegu i szybkość.

Paweł „Pigmej” Krawczyk

Malownicze zatoczki oglądaliśmy raz biegnąc wysoko nad nimi, wśród drzewek oliwkowych, a za moment byliśmy na ostrym zbiegu, gdzie czuć było orzeźwiającą bryzę, a fale były na wyciągnięcie ręki. Pod względem widokowym był to naprawdę piękny bieg, ale ciężki teren i dość trudna nawigacja wymagały dobrego przygotowania. Zdecydowanie warto było urwać się w październiku na krótkie wakacje, by po zawodach wykąpać się w ciepłym morzu z widokiem na góry!

Anna Kącka

Trasę biegu 60 km oceniam jako bardzo biegową, ale też trudną i wymagającą – z powodu stromych, kamienistych zbiegów i żmudnych, długich podbiegów o niewielkim nachyleniu. Impreza została fajnie zorganizowana i jak na pierwszą edycję wyjątkowo dobrze. Z pewnością ma potencjał, żeby się rozwinąć w przyszłości.

dalmacija-ultra-trail-dare-2b-team-podbil-dalmacje-03

Warto zaznaczyć, że członkowie Dare 2b Team to nie jedyni Polacy, którzy wystartowali w tym roku w Dalmacija Ultra-Trail. Ich entuzjastyczne opinie dotyczące organizacji i trasy przyciągną na pewno w przyszłym roku jeszcze większe grono rodaków. Wyniki: www.stotinka.hr

Dare 2b to brytyjska marka, która charakteryzuje się specjalistycznym przeznaczeniem odzieży dla miłośników sportów zimowych, narciarzy, snowboardzistów, kolarzy, biegaczy. To produkty wysokiej jakości o technicznym wzornictwie i doskonałym komforcie noszenia. Wykonane z użyciem nowoczesnych materiałów oraz technologii rozwijanych przez firmę, oferowane są jednak w przystępnych cenach. Odzież dla każdego, dostępna w bardzo szerokiej rozmiarówce. Produkty Dare 2b powstają przy ścisłej współpracy ze sportowcami z Dare 2b Team – reprezentującymi różne dyscypliny sportu. Strona: www.dare2b.com.
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Nie ma złej pogody, są tylko wymówki - Compressport Hurricane Wind Storm i możesz biegać wszędzie
Następny wpis
Ból kolan u biegaczy - o czym świadczy i jak uniknąć? Ćwiczenia, które pomogą w walce z bólem
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu