fbpx
Informacje prasowe

Wielki Finał Ligi Biegów Górskich Dare 2b w Ustroniu

26 listopada 2016 roku Ustroń stanie się polską stolicą biegów górskich. W tym dniu w Beskid Śląski zawitają najlepsi polscy biegacze górscy oraz goście z zagranicy, by rozstrzygnąć całoroczną walkę o tytuł najlepszego zawodnika sezonu 2016. Po raz pierwszy odbędzie się tam Finał i Wielka Gala Ligi Biegów Górskich Dare 2b.
wielki final ligi biegow gorskich dare 2b w ustroniu 02

26 listopada 2016 roku Ustroń stanie się polską stolicą biegów górskich. W tym dniu w Beskid Śląski zawitają najlepsi polscy biegacze górscy oraz goście z zagranicy, by rozstrzygnąć całoroczną walkę o tytuł najlepszego zawodnika sezonu 2016. Po raz pierwszy odbędzie się tam Finał i Wielka Gala Ligi Biegów Górskich Dare 2b. 

wielki-final-ligi-biegow-gorskich-dare-2b-w-ustroniu-03

Eliminator – 4-etapowy bieg na Czantorię Wielką

W ramach finałowych rozgrywek będzie miał miejsce czteroetapowy bieg na stokach Czantorii Wielkiej. Warto podkreślić, iż zawody te – pomimo swej elitarności – mają charakter otwarty, tzn. praktycznie każdy miłośnik biegania może spróbować swych sił i zdobyć czterokrotnie Czantorię. Zadane to nie będzie oczywiście łatwe, na co wskazuje już sama nazwa: Górska Masakra – Eliminator…

Wyjątkowa formuła powoduje, iż w każdej z serii odpadać będzie 25% najsłabszych zawodników – tak więc szansę na czterokrotne zdobycie Czantorii będą mieli tylko najlepsi. Jednak już sam udział i wbiegnięcie choć raz na szczyt będzie dowodem siły i charakteru.

W ramach wpisowego wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy medal i dedykowane na to wydarzenie opaski na głowę oraz rękę. Najlepsi powalczą o nagrody finansowe i rzeczowe. Przewidziane są także liczne nagrody niespodzianki.

Formuła zawodów

Zawody składają się z 4 biegów (etapów). W pierwszym etapie startują wszyscy zgłoszeni zawodnicy. W drugim etapie startuje 75% początkowej liczby startujących kobiet z najlepszymi czasami i 75% początkowej liczby startujących mężczyzn z najlepszymi czasami (zaokrąglając w górę do pełnej jedności). W trzecim i czwartym etapie startuje odpowiednio 50% i 25% początkowej liczby startujących kobiet i mężczyzn, najszybszych w poprzedniej serii.

Zawodnicy, którzy na danym etapie nie zmieszczą się w limicie 45 minut, nie będą sklasyfikowani na danym etapie. W szczególności zawodnicy, którzy dobiegną po limicie, nie zakwalifikują się do następnego etapu, nawet gdyby były jeszcze wolne miejsca na kolejny etap. Zawodnicy niezakwalifikowani nie mają prawa wystartować w następnym etapie.

Przykład: Przy zgłoszeniu do zawodów 150 zawodników, w tym 100 mężczyzn i 50 kobiet – tyleż startuje w I etapie. Do II etapu przechodzi: 75 najlepszych mężczyzn i 38 kobiet, do III Etapu: 50 najlepszych mężczyzn i 25 najlepszych kobiet, a do IV etapu: 25 najlepszych mężczyzn i 13 najlepszych kobiet.

Start do każdego z następnych etapów odbywać się będzie w odstępach co 60 min dla mężczyzn i co 70 min dla kobiet. Zawodnicy po dotarciu do mety muszą zbiec na linię startu następnego etapu o własnych siłach, po wyznaczonej trasie powrotu, w tempie umożliwiającym im stawienie się na starcie kolejnego etapu.

W zawodach tych wystartować mogą zarówno ci, którzy brali udział w Lidze Biegów Górskich Dare 2b, jak i osoby, dla których będzie to całkowita nowość.

wielki-final-ligi-biegow-gorskich-dare-2b-w-ustroniu-01

Uroczysta Gala i „Złote Kozice”

Po zawodach na terenie Uzdrowiska Ustroń w Hotelu Wilga odbędzie się Wielka Gala Ligi Biegów Górskich Dare 2b z uroczystą dekoracją. Na Gali oprócz zawodników nagradzani będą także organizatorzy najlepszych polskich biegów górskich – wręczane będą „Złote Kozice”. Istnieje możliwość wykupienia biletów na udział dla osób z zewnątrz, które chciałyby przy dobrej kuchni i muzyce góralskiej poznać bliżej najlepszych polskich zawodników w tej coraz popularniejszej dyscyplinie sportowej. Organizatorzy liczą także na spore grono kibiców i już teraz zapraszają 26 listopada w okolice dolnej stacji kolejki na Czantorię, gdzie emocje sportowe sięgną tego dnia zenitu!

Partnerami strategicznymi zawodów jest Uzdrowisko Ustroń oraz Miasto Ustroń, a głównym partnerem technicznym Kolej Linowa Czantoria.

Głównym sponsorem tytularnym Ligi jest brytyjska marka odzieży dla aktywnych Dare 2b. Wydarzenie wsparte zostało przez program Regatta RUSZ SIĘ!

Więcej informacji o zawodach na stronie www.gorskamasakra.pl.

Klasyfikacja Ligi Biegów Górskich Dare 2b: www.biegigorskie.pl.

Dare 2b to brytyjska marka, która charakteryzuje się specjalistycznym przeznaczeniem odzieży dla miłośników sportów zimowych, narciarzy, snowboardzistów, kolarzy, biegaczy. To produkty wysokiej jakości o technicznym wzornictwie i doskonałym komforcie noszenia. Wykonane z użyciem nowoczesnych materiałów oraz technologii rozwijanych przez firmę, oferowane są jednak w przystępnych cenach. Odzież dla każdego, dostępna w bardzo szerokiej rozmiarówce. Produkty Dare 2b powstają przy ścisłej współpracy ze sportowcami z Dare 2b Team – reprezentującymi różne dyscypliny sportu. Strona: www.dare2b.com

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
2. RST Półmaraton Świdnicki – pobiegliśmy niesieni energią kibiców!
Następny wpis
Stopy biegacza pod kontrolą dzięki Shoes-Te - jak chronić się przed nieprzyjemnym zapachem i grzybicą?
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu