Żywieniowa piramida dnia

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

O jakości naszego życia, tego jak wyglądamy, jak się czujemy i czy cieszymy się zdrowiem, w dużej mierze decyduje to, w jaki sposób się odżywiamy. Coraz częściej można spotkać informacje mówiące o przeprowadzonych badaniach na temat znaczenia zbilansowanej diety i jej wpływu na  zdrowie człowieka. A cóż zatem oznacza zbilansowana dieta, oraz gdzie szukać informacji o tym, czy odżywiamy się we właściwy sposób? Bardzo czytelnym drogowskazem po meandrach zdrowego odżywiania jest piramida żywieniowa.

Piramida żywieniowa jest niczym innym jak graficzną prezentacją proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami produktów. Bywa przedstawiana w postaci zdjęć produktów lub tekstu. Interpretacja jest banalnie prosta – im produkt jest bliżej czubka piramidy, tym powinniśmy go spożywać jak najrzadziej oraz w małych ilościach.

W piramidzie żywieniowej zawarte są różnorodne produkty. Ich spożywanie codziennie w sposób urozmaicony warunkuje to, że naszemu organizmowi dostarczymy właściwe ilości składników odżywczych. Należy pamiętać, by nie jadać ciągle tego samego produktu, ponieważ nie ma takiego, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze. Zaleca się spożywanie co najmniej 50 różnorodnych produktów miesięcznie.

zywieniowa-piramida-dnia

Dzięki zbilansowanej diecie i dostarczaniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych, unikniemy otyłości. Otyłość w sposób nieprzyjemny degraduje organizm doprowadzając go często do ruiny. Ruiną taką może być, np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, by właściwa dieta towarzyszyła nam każdego dnia. Doskonałym uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety jest wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna jest na samym dole piramidy żywienia i jest nieodłącznym elementem sukcesu, jakim jest zdrowie. Na piramidzie żywienia można zauważyć, jak ważne jest codzienne spożywanie produktów bogatych w błonnik. Błonnik, mimo iż nie jest składnikiem odżywczym, to pełni w organizmie bardzo ważną rolę, gdyż jest bardzo potrzebny podczas trawienia pokarmów. Ciemne pieczywo i kasze gruboziarniste bogate są również w witaminy i składniki mineralne. Jeżeli chodzi o nabiał i jego produkty, to zalecane jest spożywanie np. dwóch szklanek mleka dziennie. Wypicie ich zapewnia wystarczającą ilość wapnia potrzebnego człowiekowi. Każdego dnia powinny znaleźć się w menu warzywa i owoce. Regularne ich spożywanie dostarcza do organizmu optymalnych dawek witamin, makro- i mikroelementów, kwasów organicznych, błonnika. Codziennie powinniśmy spożywać także odpowiednią ilość białka. Bardzo zdrowym źródłem białka są ryby, dlatego że białko mięsa ryb jest lekkostrawne, a jego skład aminokwasowy jest lepiej dostosowany do zapotrzebowania człowieka. Przyswajalność tego białka przez ludzki organizm jest większa od przyswajalności białka, które pochodzi od zwierząt. Tłuszcz pochodzący od ryb zawiera znaczną ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), co znacząco wpływa również na jakość białka obecnego w mięsie ryby. Dlatego też zalecane jest, by ryba (zwłaszcza morska) gościła na naszych stołach co najmniej 3 razy w tygodniu. W piramidzie żywieniowej można łatwo odczytać, że zalecane jest ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, dlatego że tłuszcze te obfitują w nasycone kwasy tłuszczowe (NKT). NKT są odpowiedzialne za podnoszenie stężenia cholesterolu w surowicy. Spożywanie codzienne sporej ilości tłuszczów zwierzęcych może być przyczyną otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, niektórych rodzajów nowotworów. Innym produktem, który należy wg piramidy żywieniowej ograniczyć w ciągu dnia jest cukier. Cukier poza glukozą nie dostarcza do organizmu żadnych wartości odżywczych. Spożywanie cukru w nadmiarze powoduje jego szybką przemianę w tłuszcz, który odkłada się w niechcianych „boczkach”, „oponkach” etc. Jeżeli będziemy spożywać słodycze codziennie pomiędzy posiłkami, zahamują one apetyt, a niejedzenie ich może z kolei spowodować niedobory żywieniowe. Innym produktem, z który należy bardzo dokładnie odmierzać w ciągu dnia jest sól. Sól ma do spełnienia bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ wpływa na prawidłową gospodarkę wodną. Nadmiar soli bardzo obciąża nerki.  

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Łatwo można zauważyć, że prawidłowo zbilansowana dieta jest właściwą i skuteczną metodą do uzyskania dobrego samopoczucia. To, że jedzenie ma znaczenie, już przed naszą erą zauważył Hipokrates, który ukuł powiedzenie cytowane do dziś „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Natomiast współcześni specjaliści stworzyli bardzo czytelny obraz zdrowego żywienia – jest to wcześniej wspominana piramida żywieniowa. Warto zapoznać się z tą grafiką i ją przeanalizować, odpowiadając sobie na pytanie: Czy moja piramida żywieniowa pokrywa się z publikowanym wzorcem?