fbpx
Porady dietetyczne

Żywieniowa piramida dnia

O jakości naszego życia, tego jak wyglądamy, jak się czujemy i czy cieszymy się zdrowiem, w dużej mierze decyduje to, w jaki sposób się odżywiamy.
zywieniowa piramida dnia 1

O jakości naszego życia, tego jak wyglądamy, jak się czujemy i czy cieszymy się zdrowiem, w dużej mierze decyduje to, w jaki sposób się odżywiamy. Coraz częściej można spotkać informacje mówiące o przeprowadzonych badaniach na temat znaczenia zbilansowanej diety i jej wpływu na  zdrowie człowieka. A cóż zatem oznacza zbilansowana dieta, oraz gdzie szukać informacji o tym, czy odżywiamy się we właściwy sposób? Bardzo czytelnym drogowskazem po meandrach zdrowego odżywiania jest piramida żywieniowa.

Piramida żywieniowa jest niczym innym jak graficzną prezentacją proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami produktów. Bywa przedstawiana w postaci zdjęć produktów lub tekstu. Interpretacja jest banalnie prosta – im produkt jest bliżej czubka piramidy, tym powinniśmy go spożywać jak najrzadziej oraz w małych ilościach.

W piramidzie żywieniowej zawarte są różnorodne produkty. Ich spożywanie codziennie w sposób urozmaicony warunkuje to, że naszemu organizmowi dostarczymy właściwe ilości składników odżywczych. Należy pamiętać, by nie jadać ciągle tego samego produktu, ponieważ nie ma takiego, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze. Zaleca się spożywanie co najmniej 50 różnorodnych produktów miesięcznie.

zywieniowa-piramida-dnia

Dzięki zbilansowanej diecie i dostarczaniu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych, unikniemy otyłości. Otyłość w sposób nieprzyjemny degraduje organizm doprowadzając go często do ruiny. Ruiną taką może być, np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Należy pamiętać, by właściwa dieta towarzyszyła nam każdego dnia. Doskonałym uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety jest wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna jest na samym dole piramidy żywienia i jest nieodłącznym elementem sukcesu, jakim jest zdrowie. Na piramidzie żywienia można zauważyć, jak ważne jest codzienne spożywanie produktów bogatych w błonnik. Błonnik, mimo iż nie jest składnikiem odżywczym, to pełni w organizmie bardzo ważną rolę, gdyż jest bardzo potrzebny podczas trawienia pokarmów. Ciemne pieczywo i kasze gruboziarniste bogate są również w witaminy i składniki mineralne. Jeżeli chodzi o nabiał i jego produkty, to zalecane jest spożywanie np. dwóch szklanek mleka dziennie. Wypicie ich zapewnia wystarczającą ilość wapnia potrzebnego człowiekowi. Każdego dnia powinny znaleźć się w menu warzywa i owoce. Regularne ich spożywanie dostarcza do organizmu optymalnych dawek witamin, makro- i mikroelementów, kwasów organicznych, błonnika. Codziennie powinniśmy spożywać także odpowiednią ilość białka. Bardzo zdrowym źródłem białka są ryby, dlatego że białko mięsa ryb jest lekkostrawne, a jego skład aminokwasowy jest lepiej dostosowany do zapotrzebowania człowieka. Przyswajalność tego białka przez ludzki organizm jest większa od przyswajalności białka, które pochodzi od zwierząt. Tłuszcz pochodzący od ryb zawiera znaczną ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), co znacząco wpływa również na jakość białka obecnego w mięsie ryby. Dlatego też zalecane jest, by ryba (zwłaszcza morska) gościła na naszych stołach co najmniej 3 razy w tygodniu. W piramidzie żywieniowej można łatwo odczytać, że zalecane jest ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, dlatego że tłuszcze te obfitują w nasycone kwasy tłuszczowe (NKT). NKT są odpowiedzialne za podnoszenie stężenia cholesterolu w surowicy. Spożywanie codzienne sporej ilości tłuszczów zwierzęcych może być przyczyną otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, niektórych rodzajów nowotworów. Innym produktem, który należy wg piramidy żywieniowej ograniczyć w ciągu dnia jest cukier. Cukier poza glukozą nie dostarcza do organizmu żadnych wartości odżywczych. Spożywanie cukru w nadmiarze powoduje jego szybką przemianę w tłuszcz, który odkłada się w niechcianych „boczkach”, „oponkach” etc. Jeżeli będziemy spożywać słodycze codziennie pomiędzy posiłkami, zahamują one apetyt, a niejedzenie ich może z kolei spowodować niedobory żywieniowe. Innym produktem, z który należy bardzo dokładnie odmierzać w ciągu dnia jest sól. Sól ma do spełnienia bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ wpływa na prawidłową gospodarkę wodną. Nadmiar soli bardzo obciąża nerki.  

Łatwo można zauważyć, że prawidłowo zbilansowana dieta jest właściwą i skuteczną metodą do uzyskania dobrego samopoczucia. To, że jedzenie ma znaczenie, już przed naszą erą zauważył Hipokrates, który ukuł powiedzenie cytowane do dziś „Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Natomiast współcześni specjaliści stworzyli bardzo czytelny obraz zdrowego żywienia – jest to wcześniej wspominana piramida żywieniowa. Warto zapoznać się z tą grafiką i ją przeanalizować, odpowiadając sobie na pytanie: Czy moja piramida żywieniowa pokrywa się z publikowanym wzorcem?

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
23
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Opaski na uda Compressport ForQuad
Następny wpis
Mactronic Nomad
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu