fbpx
Gadżety biegacza

Mactronic Nomad

Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę – tym, kultowym już cytatem z równie kultowego filmu można opisać codzienność wielu biegaczy w sezonie zimowym. Wychodzimy biegać przed pracą lub szkołą – ciem
mactronic nomad

Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę – tym, kultowym już cytatem z równie kultowego filmu można opisać codzienność wielu biegaczy w sezonie zimowym. Wychodzimy biegać przed pracą lub szkołą – ciemno, zbieramy się późnym popołudniem – też ciemno. Mało kto ma tyle szczęścia, by wcisnąć się z treningiem w te kilka godzin w ciągu dnia, gdy słońce daje o sobie znać i  przy okazji temperatura wzrasta. Dla całej reszty, produktem równie znaczącym, co dobre buty, staje się latarka czołowa. W tej recenzji zajmę się nowym modelem firmy Mactronic o przykuwającej uwagę nazwie – Nomad.

Będę biegał czy polował?

Na początku trzeba zaznaczyć jedno: Nomad nie jest czołówką produkowaną z myślą o biegaczach, a jej wykorzystanie do tego sportu wiąże się z jednoczesną zgodą na fakt, że część rozwiązań najprawdopodobniej nam się nie przyda, a część pewnie mogłaby zostać odrobinę zmieniona, by wpasować się w warunki biegowe. Model Nomad wywodzi się ze sfery militarnej i dla takiej grupy użytkowników został zaprojektowany. Postaram się jednak wykazać, że zadowoli on wielu biegaczy, gdyż część rozwiązań w nim zastosowanych jest uniwersalna dla sprzętu tego typu. Na marginesie dodam, że Mactronic nie zapomina o biegaczach, dla których dedykuje model Luna.

Mówię jak jest…

180 lm to liczba, która musi robić wrażenie na biegaczach, trenujących to tej pory z czołówkami typowo biegowymi. Taką moc zapewnia dioda Samsung 3535, która zamknięta jest w niewielkiej, plastikowej obudowie. Wygląd Nomada pokrywa się z klasycznymi projektami czołówek biegowych – jedną komorę z całą elektroniką trzyma na głowie elastyczna opaska, którą od wewnątrz uzbrojono w silikonowe paski. Jest to rozwiązanie charakterystyczne, np. dla gogli narciarskich, które dzięki temu lepiej trzymają się śliskiej powierzchni kasku. W przypadku czapki również można odczuć pewniejsze trzymanie, niż to bywa w typowych opaskach.

Obudowa posiada dwa przyciski. Większym włączamy latarkę i przełączamy między trybami świecenia, mniejszym włączamy czerwoną diodę umieszczoną także na przedzie. Mactronic Nomad posiada cztery tryby świecenia: pełna moc, połowa mocy, 10% i 2%, a czas pracy dla każdego z nich to odpowiednio 40, 75, 180 i 280 godzin, dzięki czemu nawet przy maksymalnym wykorzystaniu jej możliwości wciąż będziemy mogli przebiec na jednym zestawie baterii dwie noce, co jest naprawdę dobrym wynikiem. To wszystko dzięki trzem bateriom AAA.

Pora na dyskotekę

I to dosłownie, ponieważ Nomad posiada cztery wymienne filtry, którymi można zmienić charakter wykorzystywanego oświetlenia. Dioda bez osłony zapewnia nam punktowe, bardzo mocne światło o imponującym zasięgu. W zestawie znajdziemy także przesłonę, dzięki której otrzymamy światło czerwone, zielone oraz niebieskie – to wspomniane militarne elementy Nomada, które niekoniecznie przydadzą się biegaczom. Zdradzę jedynie, że różne kolory pomagają nam w odczycie mapy (co akurat w biegu może czasami pomóc), bądź poprawia widoczność krwi (oby nam się nie przydało!).

Niewielka czerwona dioda, którą włączamy mniejszym przyciskiem, daje ciągłe światło bądź sygnał S-O-S. O poziomie baterii informuje nas niewielka zielona dioda schowana na prawej ścianie obudowy. Po włączeniu czołówki zaświeci się na zielono bądź żółto, co da nam informację o koniecznej wymianie baterii. Warto mieć ją na uwadze, ponieważ wymiana baterii w trakcie biegu może być kłopotliwa – otwarcie pokrywy palcami nie jest proste.

Na deser podajemy dyfuzor

Obudowa pozwala nam na jednoczesne bieganie z maksymalnie dwiema przesłonami na czole (używanymi pojedynczo). Jeżeli nie chcemy biegać z całym zestawem, pozostaje nam wybrać te najbardziej przydające się w trakcie biegu. Wybór na szczęście jest dość prosty i, mówiąc szczerze, dla biegacza niemal konieczny.

Pierwszą przesłoną, która znajdzie się w naszym podstawowym zestawie powinien być dyfuzor – nakładka nie posiadająca koloru, a jedynie właściwość rozpraszania światła. Jak już wspomniałem, „naga” lampa daje nam punktowe, mocne światło, które niekoniecznie przyda nam się w trakcie treningów. Dyfuzor sprawia, że światło zostaje rozbite, dzięki czemu otrzymujemy kilkumetrowy słup światła pod nogami, a dodatkowo światło pada także przed nas i na boki, niezależnie od tego czy akurat podnosimy lub skręcamy głowę.

To rozwiązanie jest bardzo praktyczne – pewnie nie tylko mi zdarzało się łapać w zęby gałęzie, gdy za bardzo skupiłem się na tym, co dzieje się pod nogami. Z Nomadem takie atrakcje najprawdopodobniej nam nie grożą, ponieważ rozproszone światło dyfuzora na bieżąco podświetla wszystko wokół. Mniej kręcenia głową to przy okazji więcej uwagi, którą możemy poświęcić bieganiu i pokonywaniu kolejnych przeszkód.

Drugą przesłoną może być zielona. Jeżeli wierzyć, że dzięki niej mapy staną się dla nas czytelniejsze w środku nocy, to ta opcja wydaje się bardzo rozsądna. Dodam, że zmiana przesłon w grubych rękawicach może sprawiać problemy (a co nie sprawia?), ale gołymi dłońmi możemy to robić nawet w trakcie biegu.

Pewnie i szybko przed siebie

Nie będę ukrywał, że dla biegacza Mactronic Nomad = dyfuzor. Bez tego systemu zakup tej czołówki mógłby nas rozczarować, z kolei dzięki niej otrzymujemy latarkę o wielkiej mocy z bardzo wygodnie padającym światłem, która da nam poczucie komfortu nawet przy bardzo szybkich biegach w trudnym terenie.

Wielkim atutem tego modelu są rozmiary, które odróżniają go od poprzednio testowanego przede mnie modelu (HLS-K2R). Nomada bez problemu spakujemy do kieszeni, a przy wadze 70 g nie poczujemy go ani na głowie, ani w bagażu. Muszę jednak ostrzec wszystkich potencjalnych użytkowników – taka moc uzależnia! Po kilku treningach z latarnią morską na czole ciężko będzie wam przychylnym okiem spojrzeć na czołówki o małej mocy. To kolejny jasny punkt w ofercie Mactornica, który śmiało mogę polecić biegaczom.

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Żywieniowa piramida dnia
Następny wpis
Garmin Edge 1000 - test nawigacji rowerowej
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu