Dominika Wiśniewska-Ulfik na podium Red Bull Harrachov 400!

Partnerzy medyczni TreningBiegacza.pl

O tym, że niektórzy lubią mieć ciągle pod górkę, przekonują takie zawody sportowe jak Red Bull Harrahov 400. Kilkaset morderczych metrów, nachylenie 37° i ona – Dominika Wiśniewska-Ulfik na podium!

Mówi się, że to najtrudniejsze 400m na świecie. W dniach 11-12 sierpnia 2017 roku w czeskim Harrachovie odbył się Red Bull 400, czyli wyścig na skocznię narciarską K120. Biegacze – odwrotnie niż robią to skoczkowie narciarscy – ruszają z zeskoku, potem sprintem na bulę i na samą górę skoczni, gdzie największe nachylenie wynosi 37°.  

Red Bull 400 organizowany jest nie tylko w Czechach. Na liście imprez z tego cyklu jest również Słowenia (Planica), Finlandia (Kuopio) i Austria (Tauplitz / Bad Mitterndorf). Poza Europą w tym roku można będzie wyrwać się na Red Bull 400 także do Kanady, USA i Kazachstanu. Harrachov uważany jest jednak za najtrudniejszy bieg. Żadna inna trasa Red Bull 400 nie ma większego nachylenia!

W tym roku najszybsi okazali się Czesi. Tomas Celko pokonał trasę w rekordowym czasie 3:58.9, a pierwsza w klasyfikacji kobiet Adela Stranska zameldowała się na górze w 4:48.2. O świetnym występie może mówić reprezentantka Polski Dominika Wiśniewska-Ulfik, która uplasowała się na trzecim stopniu podium z czasem 5:33.3.

harrachov-02

Niepodległa Piątka na PGE Narodowym

Dominika Wiśniewska-Ulfik to jedna z najlepszych górskich biegaczek, zwyciężczyni Montrail Ligi Biegów Górskich i brązowa medalistka Mistrzostw Świata w bieganiu po schodach.  Jest to kobieta, która 51 pięter i 1304 stopnie wieżowca The Torch w Katarze pokonuje w 8 minut i 58 sekund. Jednak bieganie to tylko jeden z jej talentów. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i jej priorytetem pozostaje działalność zawodowa. A dokładnie neonatologia – dziedzina zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym. Ekstremalny wysiłek fizyczny traktuje jako relaks i formę odpoczynku od codziennych zajęć.

Historia pokazuje, że Polacy bardzo dobrze sprawdzają się w bieganiu po schodach. Pierwszym Mistrzem Świata Towerrunning został właśnie Polak, Piotr Łobodziński, który już dwa razy sięgał po puchar świata i raz po mistrzostwo Europy! Warto też dodać, że bieg po schodach świetnie wpływa na zdrowie i jest doskonałym uzupełnieniem treningu biegacza!
 

Jeśli potrzebujesz pomocy w treningu, umów się na niezobowiązującą rozmowę