fbpx
Relacje

Wings for Life – bieg, w którym wygrywa każdy. Polacy zdominowali bieganie!

Nie ma chyba drugiej takiej imprezy biegowej, która przyciągnęłaby tak wielu entuzjastów tej dyscypliny. Impreza, w której tuż po otwarciu zapisów lista uczestników wypełnia się po brzegi. To nie jest zwykły bieg – tu nie biegniesz wyłącznie dla siebie. Motywacja jest podwójna – startujesz dla tych, którzy nie mogą biec. Wings For Life – charytatywny bieg, w którym serce bije za dwóch. Akcja wspiera osoby po urazie rdzenia kręgowego. Bieg, który odbywa się równocześnie w wielu krajach na całym świecie. Wyjątkowy bieg, w którym meta goni biegaczy . Bieg, w którym każdy staje się zwycięzcą, przyczyniając się do wsparcia akcji w szczytnym celu.
olszewski1

Nie ma chyba drugiej takiej imprezy biegowej, która przyciągnęłaby tak wielu entuzjastów tej dyscypliny. Impreza, w której tuż po otwarciu zapisów lista uczestników wypełnia się po brzegi. To nie jest zwykły bieg – tu nie biegniesz wyłącznie dla siebie. Motywacja jest podwójna – startujesz dla tych, którzy nie mogą biec. Wings For Life – charytatywny bieg, w którym serce bije za dwóch. Akcja wspiera osoby po urazie rdzenia kręgowego. Bieg, który odbywa się równocześnie w wielu krajach na całym świecie. Wyjątkowy bieg, w którym meta goni biegaczy . Bieg, w którym każdy staje się zwycięzcą, przyczyniając się do wsparcia akcji w szczytnym celu.

Co przyciąga tak wielu biegaczy? Niewątpliwie atmosfera, bo nigdzie indziej chyba nie czuje się takiej siły emocji jak tu. Polska edycja znalazła swoje miejsce w Poznaniu i to w tym mieście właśnie, walczyło wczoraj tysiące biegaczy. To jednak nie wszystko – polskie nazwiska pojawiły się na listach startowych tegorocznej edycji Wings For Life na całym świecie i śmiało możemy rzec, że nasi przestawili bieganie do góry nogami. Piękna walka, piękne zwycięstwa i wielka radość!

Wśród globalnych zwycięzców Wings for life polskie nazwiska

Mężczyźni:

1. Giorgio Calcaterra (ITA) / miejsce startu Włochy 88.44 km
2. Bartosz Olszewski (POL) / miejsce startu Kanada 82.42 km
3. Francisco Morales (CHI) / miejsce startu Chile 75.47 km

Kobiety:

1. Kaori Yoshida (JPN) / miejsce startu Japonia 65.71 km
2. Karin Freitag (AUT) / miejsce startu Niemcy 59.08 km
3. Vera Nunes (POR) / miejsce startu Portugalia 58.86 km

Serce biegacza bije w rytmie pasji – tak rodzą się najpiękniejsze zwycięstwa

Bartosz Olszewski, który wygrał ubiegłoroczną edycję biegu w Poznaniu, jako zwycięzca miał do wyboru start w dowolnym miejscu na świecie w tegorocznym etapie Wings For Life. Wybór padł na Kanadę i nie pozostawił szans konkurencji. Wynikiem 82,42 km po raz drugi został mistrzem – możliwości tego chłopaka są chyba nieograniczone. Sympatyczny, uśmiechnięty i emanujący szczęściem młody Warszawiak jest już znaną postacią w świecie polskiego biegania – co najpiękniejsze, popularność zyskał sobie nie tylko doskonałą formą i życiówkami, ale osobowością. Bo bieganie to nie wyłącznie rywalizacja, to sposób na życie. Obok pracy zawodowej, Bartosz od lat prowadzi bloga warszawskibiegacz.pl, który jest jednym z najciekawszych kompendiów biegowej wiedzy w internecie. Sposób w jaki opisuje swoją biegową codzienność to nie tylko szeroka wiedza w zakresie treningów, ale serce, które bije w rytmie pasji. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz zawojuje polskie i światowe bieganie – tegoroczny wynik Bartosza w WFL to drugi wynik na świecie!

Nie sposób nie wspomnieć tu również nazwiska Dominiki Stelmach, która na tegoroczny start w WFL wybrała Australię. Poczynania Dominiki w biegowej pasji możecie śledzić na stronie Dominika Stelmach – versatile runner. Dominika osiągnęła dystans 55,25 km! Uplasowała się na trzeciej pozycji 3 open w Australii – tylko 2 panów pobiegło szybciej. To daje Dominice 7 wynik na świecie wśród kobiet i 85 wynik WFL wśród panów i pań. Wielkie brawa!

W tym biegu nie ma przegranych, są tylko zwycięzcy

Polską edycję biegu wygrywają Tomasz Walerowicz z wynikiem 71,12 km i  Agnieszka Janasiak 39,94 km – co daje Agnieszce 53 wynik na świecie wśród kobiet. Ten nazwiska na pewno jeszcze zawojują w polskim bieganiu.

Wings For Life – Polacy zdominowali bieganie. Najpiękniejszy bieg, najpiękniejsze zwycięstwa-02
I my mamy tu swojego bohatera – Paweł Grzonka, trener, który jest autorem większości planów treningowych publikowanych na łamach portalu TreningBiegacza.pl. Człowiek energia, mąż, ojciec i współtwórca sukcesów wielu amatorów biegania, ale i kadry polskich chodziarzy. Bohater Orlen Warsaw Marathon, który zaledwie dwa tygodnie temu ukończył z fenomenalnym wynikiem 2:26,28 plasując się na 13 miejscu open. W tegorocznej edycji Wings For Life biegł długo jako lider, niestety zmuszony był zejść z trasy – z rozsądku i świadomości, że finisz może zakończyć się kontuzją.

Wings For Life – Polacy zdominowali bieganie. Najpiękniejszy bieg, najpiękniejsze zwycięstwa-03
Ostatecznie został „złapany” przez samochod-metę jako 11 zawodnik. Biegł po zwycięstwo – z przepięknym wynikiem i ciągle zawrotnym tempem. I wygrał, bo przecież w tym biegu wszyscy są zwycięzcami.

42.2 w 2.41.14 po 3.49km nigdy w życiu nie biegłem takiego dystansu pod tak mocny wiatr i w takiej patelni. Na linii maratonu usiadłem, napiłem się zimnej – coli. Dzięki Michał Kubiak serwis pierwsza klasa. Biegłem i dopingowałem walczących, czułem, że moja lewa łydka po Orlen Warsaw Marathon nie doszła jeszcze do siebie. Mógłbym biec, ale za 3-4 km naprawdę jechałbym już potem karetką. Wydolnościowo było ok. Połowę trasy rozmawiałem z Tomkiem, któremu gratuluję zwycięstwa. Bawimy się dalej –  gratki dla wszystkich startujących! – taki wpis opublikował na swojej stronie Paweł tuż po zakończonym biegu

Dla nas Paweł jest podwójnym zwycięzcą – świadomość by w odpowiednim momencie zejść z trasy, to najtrudniejsza decyzja jaką podejmuje sportowiec. Możliwości to jedno, a rozsądek i świadomość granic, to drugie. Tej umiejętności możemy uczyć się jedynie od najlepszych. Paweł – wielkie gratulacje  za walkę, ale i biegową mądrość. Pawła i jego bardzo oryginalne, pełne energii i biegowej charyzmy wpisy możecie śledzić na stronie Paweł Grzonka – Bieganie nadaje życiu rytm.

Wings For Life – Polacy zdominowali bieganie. Najpiękniejszy bieg, najpiękniejsze zwycięstwa-04
Kochani, widzimy się na rok na Wings For Life – bieganie jest piękne, a jeszcze piękniej jest móc pasją się dzielić. Wszystkim startującym wielkie gratulacje. Za rok widzimy się na starcie w jeszcze liczniejszej grupie!
 

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Niewidzialne granice – kup książkę Kiliana Jorneta i wygraj produkty prestiżowych marek Suunto, Salomon i Lyofood. KONKURS!
Następny wpis
​Co po maratonie? Jak skorzystać z przygotowań w kolejnych startach
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu