fbpx
Kalendarz biegowy

Mistrzyni Polski Dominika Stelmach wśród pacemakerów adidas Półmaratonu Praskiego

Już blisko 5000 osób zapisało się do udziału w 7. Nocnym adidas Półmaratonie Praskim, który odbędzie się 3…
Dominika Stelmach wśród pacemakerów adidas Półmaratonu Praskiego

Już blisko 5000 osób zapisało się do udziału w 7. Nocnym adidas Półmaratonie Praskim, który odbędzie się 3 września w Warszawie, a kolejnych 1500 zamierza rywalizować w towarzyszącej mu adidas Runners Piątce Praskiej. Wiele z uczestników marzy, by na szybkiej i płaskiej trasie zanotować rekordy życiowe. Pomóc mają w tym pacemakerzy, wśród których znalazła się utytułowana lekkoatletka Dominika Stelmach.

Dla mistrzyni Polski w biegu górskim na ultra dystansie będzie to debiut w roli zająca. Wraz z Patrykiem Kozłowskim poprowadzi chętnych do uzyskania czasu 1:30 na dystansie 21,0975 km.

To będzie moja pierwsza rola oficjalnego zająca na tak dużym biegu. Potrafię trzymać tempo, a półtorej godziny na dystans 21 km to moje tempo treningowe. Przy 4.15-4.17 na kilometr to włącza mi się w nogach tempomat, takich biegów w pierwszym zakresie wykonuję najwięcej w ciągu roku. To nie jest wolne tempo, ale przeze mnie wybiegane w każdej możliwej konfiguracji i kilometrażu. Ale… będzie stres, bo bieganie dla innych to większa odpowiedzialność niż dla samego siebie” – opowiadała.

Podkreśliła, że bardzo zależy jej, aby biegową pasję przekazywać dalej, „by wszyscy byli zadowoleni i ukończyli w wymarzonym czasie”. Jej rekord na dystansie półmaratonu wynosi 1:15.17, a taki czas uzyskała właśnie podczas Półmaratonu Praskiego 2017. W tym samym roku została maratońską mistrzynią kraju.

W przypadku biegów ulicznych ludzie się często nastawiają na określony wynik, a czasem nie wychodzi i zamiast radości pojawia się frustracja. A przecież w tym sporcie chodzi o frajdę i zdrowie” – mówiła wielokrotna triumfatorka Wings for Life (2015 r. w Polsce, 2016 r. w Australii, 2017 r. ustanowiła rekord imprezy w Chile, 2018 r. RPA, 2019 r. Rio de Janeiro) i zwyciężczyni tegorocznego ultramaratonu Chudy Wawrzyniec, w ramach którego odbyły się MP w biegu górskim na ultra dystansie. 

Jeszcze przed adidas Półmaratonem Praskim Stelmach poleci do RPA, gdzie wystartuje w słynnym Comrades Marathon – najstarszym i największym ultramaratonie świata. Do pokonania jest 90 km z miejscowości Pietermaritzburg do Durbanu. Później powrót do Warszawy.

Mieszkam na Ursynowie, ale z chęcią przyjeżdżam na Pragę, fascynuje mnie jej socjalny charakter. Półmaraton Praski to bardzo specyficzny bieg, z racji pory, w jakiej jest rozgrywany, czyli w formule wieczorowej. Aby pod koniec dnia być w super formie, zadbajmy o odpoczynek przed startem, odpowiednie nawodnienie i lekkostrawną dietę” – wspomniała.

Niebawem poznamy skład elity długodystansowców, którzy będą ścigać się 3 września na Pradze. Na pewno o swoje trzecie zwycięstwo w tym biegu będzie chciał powalczyć Kamil Jastrzębski, a wśród kobiet na przecięcie wstęgi na mecie liczą m.in. Iwona Bernardelli oraz Monika Jackiewicz – drużynowa brązowa medalistka w maratonie z zakończonych właśnie ME w Monachium.

Bieg główny startuje o godz. 20.30, a godzinę wcześniej ruszy adidas Runners Piątka Praska. Zapisy na oba dystanse trwają i odbywają się przez formularz rejestracji na polmaratonpraski.pl

Dominika Stelmach
Dominika Stelmach

Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Dieta, która biegnie z Tobą – Nice To Fit You sponsorem 44. Maratonu Warszawskiego
Następny wpis
Trasa 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego
Opinie

Dołącz do takich jak Ty!

Dołącz do ludzi takich jak Ty, którzy już nam zaufali i zostali biegaczami!

  • Podczas 10 tygodni udało mi się poprawić bazę tlenową z 32 do 35, znaleźć swoją odskocznię od trudności życia codziennego bez szwanku dla zdrowia  i jestem przekonana, że nie zrobiłabym tego bez programu Od zera do runnera przy nieocenionym wsparciu naszej grupy na Discordzie.
    Urszula - od zera do runnera

    Urszula

    Suwałki
  • Już miałem rzucić bieganie. Chciałem dać sobie z nim spokój, ale trafiłem do Was. Powiedziałem sobie spróbuję jeszcze raz od zera i okazało się, że to strzał  w dziesiątkę. Po marszach  bóle minęły, a co najważniejsze czuję w tych miejscach  włożoną pracę na treningach.
    IMG 20241026 230234 scaled e1730212654169

    Edward

    Ryczywół (wielkopolskie)
  • Program bardzo mi się podoba. Zachęciło mnie to że trwa 52 tygodnie (przerobiłam już kilka programów typu “przebiegnij 5 km w 5 tygodni” i zawsze na początkowych etapach się wypalałam – po prostu to była zbyt intensywna aktywność niedostosowana do moich możliwości). A w tym przypadku to rozłożenie intensywności wydaje mi się kluczowe.
    Marta OZDR

    Marta

    Warszawa
plany treningowe

Masz pytania? Mamy odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące biegania.

Ile biega amator?

Wyjdźmy od tego, aby ustalić, kto to jest amator.

Amator to każda biegająca osoba, która nie żyje z biegania. A więc i ta, która dopiero zaczyna, jak i ta, która biega 2:30 maraton. Różne również będą treningi tych osób. Ten, który zaczyna biegać, będzie 10-15 kilometrów tygodniowo, a bardzo zaawansowany biegacz może przekraczać i 150 na tydzień.

Ile powinno się biegać na początku?

W pierwszych tygodniach staraj się nie biegać więcej niż od około 8 do 15 kilometrów tygodniowo z podziałem na 3 lub 4 jednostki treningowe. Z czasem, gdy poczujesz się silniejszy i sprawniejszy stopniowo wydłużaj kilometraż.

Jak oddychać w czasie biegu?

Polecam Ci książkę Tlenowa przewaga, gdzie jest bardzo dobrze udokumentowane, dlaczego powinno oddychać się nosem w trakcie biegania, spania i dowolnej innej aktywności fizycznej.

Więcej przeczytasz także w naszym artykule “Jak oddychać podczas biegania?

Jak przebiec swoje pierwsze 5 km?

Gorąco Cię zachęcam do wybrania planu treningowego dla początkujących i trenowania zgodnie z jego wytycznymi. Może sprawdzić się plan https://treningbiegacza.pl/artykul/plany-treningowe-na-5km-z-dodatkowa-aktywnoscia-i-silownia

    Ile powinno się biegać na początku?

    Zakładam, że jeszcze nie biegasz i dopiero chcesz zacząć. Gorąco polecam Ci zapisanie się do naszego newslettera, aby otrzymać roczny plan treningowy dla początkujących.

    Link do zapisu.

    Jak zacząć biegać od zera?

    Na początku oceń swój stan. Podejdź do tego bardzo świadomie i odpowiedzialnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Kiedy ostatnio podejmowałeś ostatnią aktywność fizyczną, ile ważych i ile masz wzrostu. Czy Twoje BMI jest w normie, czy raczej mocno odbiega od normy.

    Gdy będziesz w stanie określić swój stan, łatwiej Ci przyjdzie wybór odpowiedniego planu treningowego. W zależności od swojej obecnej formy wybierz taki, który będzie delikatnym wyzwaniem, ale nie będzie sprawiać, że po każdym treningu będziesz wracać do domu półprzytomny. Link do planów treningowych.

    Jak zacząć biegać, gdy się nie ma kondycji?

    Powoli i bez pośpiechu. Kondycja przyjdzie sama, pod warunkiem, że nie będziesz przeciążać swojego organizmu, który ma swoje limity.

    Zacznij od marszobiegu. Minutę idź, minutę biegnij. Powtórz to 7-10 razy na jednym treningu i wykonaj taki trening 3 razy w tygodniu przez najbliższe 5 tygodni. Bardzo szybko dostrzeżesz pozytywne objawy poprawy kondycji.

    Jakie tempo biegu dla początkujących?

    Adekwatne do Twojej obecnej kondycji. Jeśli nie jesteś w stanie biec bez przystanku i zaczerpnięcia tchu przez minutę, to bez sensu jest gnanie na łeb na szyję. Obierz takie tempo, aby swobodnie przy tym móc rozmawiać. Nazywa się to tzw. tempem konwersacyjnym. Jesteś w stanie biec i coś tam przy okazji mówić. Jeśli od razu brakuje Ci tchu w płucach, zwalniasz.

    Na początku nawet nie przejmuj się jednostkami typu 5 min/km, czy 25 sekund na 100 metrów. Na to przyjdzie czas.

    Masz pytania?

    Napisz do nas

      Czy mój wpis Ci w jakiś sposób pomógł?

      Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

      Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

      Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

      Rozpocznij przemianę od Zera do Runnera w drodze po zdrowe życie.
      Dołączam do programu