fbpx
kwas foliowy

Letnia chwila zapomnienia z [nie]oczekiwanym happy end’em

Domek nad jeziorem zaklepany jest już od 2 dni, wizja szalonych imprez na gorącej hiszpańskiej plaży kreowana jest w głowie od pół roku.

Domek nad jeziorem zaklepany jest już od 2 dni, wizja szalonych imprez na gorącej hiszpańskiej plaży kreowana jest w głowie od pół roku, plan porannych przebieżek po nadmorskim lesie marzy się od dnia, w którym samochód utknął w śnieżnej zaspie. Panie pewnie już od kilku dni namierzają w sklepach nowe bikini, panowie…w sumie to nie wiem, bo nie jestem facetem.

Pewne jest jedno – jeszcze tylko kilkanaście dni dzieli Was od słonecznej atmosfery, wypoczynku, porannego biegania boso po plaży, zakochania no i przede wszystkim kochania. Planując swój bagaż na wyjazd, nie zapominacie o tych najważniejszych rzeczach „na wszelki wypadek“. A czy na tą okoliczność przygotowaliście już swoje ciało ?

Męskiej części czytelników wystarczy tylko zadbanie o odpowiednią figurę, piękniejszej części, a szczególnie tej bardziej aktywnej fizycznie, przyda się również odpowiedzialne i trzeźwe spojrzenie w przyszłość. Wakacyjny czar sprawić może, że za dziewięć miesięcy napotkacie największą ścianę, którą zniszczy pierwszy krzyk waszego maleństwa. Nawet jeśli jest to zwykła, najpiękniejsza wpadka, warto aby była zdrowa i mogła cieszyć się życiem. Tak samo jak robicie to Wy. Sposób jest prosty, tani, mało czasochłonny. Nie jest to podpisanie krwią deklaracji chęci stania się rodzicem, a raczej polisa na przyszłość – co to takiego…?!?

„Przezorny zawsze ubezpieczony“

Człowiek, będąc jeszcze w początkowej fazie, szybko dzielących się komórek, potrzebuje paliwa do tych procesów. Od jego jakości zależy czy w przyszłości będzie to zdrowy następca biegaczy, czy też schorowane i opóźnione w rozwoju dziecko. Tym paliwem jest oczywiście kobieta, która żywiąc się odpowiednio na około 2 -3 miesiące przed zajściem w ciążę, będzie w stanie dostarczyć wysokiej jakości składników na samym początku rozwoju małej fasolki. Jednym z takich składników jest kwas foliowy. Dlaczego jest on taki ważny?

Niedobór folianów w początkowym okresie ciąży (zwykle wtedy, kiedy nikt jeszcze się jej nie spodziewa) może wyrządzić wiele szkód w małym organizmie. Prawidłowe procesy tworzenia się narządów zostają zachwiane, pojawiają się wady wrodzone cewy nerwowej tj. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina ośrodkowego układu nerwowego. Wszystko to dzieje się już na 2 – 4 tygodni po radosnej nocy.

Okazuje się, że prawidłowy poziom kwasu foliowego na samym początku ciąży ustrzec może przed tymi dramatycznymi konsekwencjami aż w 50-70% przepadków. Sposób jest prosty – odpowiednia dieta, a dla tych bardziej zapracowanych i przede wszystkim aktywnych suplementacja – 0,4 mg codziennie. Koszt takiego opakowania jest niewielki (30 zł na około ¾ roku).

Kwas foliowy tylko dla ciężarnych?

A teraz coś dla Panów, którzy pewnie załamali ręce feministycznym wydźwiękiem tego artykułu. Foliany usprawniają działanie każdego organizmu! Odpowiedzialne są za:

 • prawidłowe czynności szpiku, produkcję czerwonych krwinek,
 • wspierają przy depresji i schizofrenii,
 • obniżają poziom homocysteiny we krwi, która stymuluje odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach,
 • chronią tym samym przed miażdżycą i chorobami serca.

Naturalne źródła kwasu foliowego

Folacynę (kwas foliowy) odnaleźć można prawie we wszystkich produktach, a ich przyswajalność wynosi około 50%.

Najbogatszym źródłem są:

 • warzywa liściaste (sałata, szpinak, nać pietruszki, jarmuż),
 • brokuły,
 • owoce cytrusowe,
 • drożdże,
 • wątróbka, mięso,
 • pełne ziarna zbóż,
 • kefir,
 • żółte sery,
 • rośliny strączkowe.

Zgromadzone zapasy wystarczać mogą na około 3-4 miesiące.

Życzę w takim razie udanych wakacji!

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
silna psychika maurice a green a

Silna psychika Maurice'a Green'a

Następne
plan treningowy zgrabna sylwetka dla aktywnych

Plan treningowy: „Zgrabna sylwetka” – dla aktywnych

Powiązane artykuły

pronator supinator to moze byc o tobie biegaczu 02
Czytaj dalej

Pronator, supinator – to może być o Tobie biegaczu

Zaskakującym jest, jak potężny wybór oferuje dzisiaj rynek obuwia biegowego, gdy pod uwagę weźmiemy fakt, że jeszcze do niedawna wyłącznie stadionowa elita biegała w butach faktycznie wykonanych z myślą o biegaczach, a większość amatorów trenowała w szeroko rozumianym “obuwiu sportowym”.