fbpx
100 mil na krecie oregano na kilogramy i rosliny na talerzu czyli zdrowe serce 07

Trening na talerzu, czyli “Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin” – fenomenalna książka dla biegaczy

“Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć radość jedzenia z dbałością o serce i jak zrealizować postanowienie, aby zdrowiej żyć, ta książka jest dla Ciebie. Znajdziesz tu 120 przepisów przygotowanych i wypróbowanych przez pasjonatów diety roślinnej oraz ultramaratończyków – Violettę i Roberta.”

 “Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć radość jedzenia z dbałością o serce i jak zrealizować postanowienie, aby zdrowiej żyć, ta książka jest dla Ciebie. Znajdziesz tu 120 przepisów przygotowanych i wypróbowanych przez pasjonatów diety roślinnej oraz ultramaratończyków – Violettę i Roberta.” Tymi słowami książka zachęca do zgłębienia swojej zawartości. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że będzie to kolejny zbiór modnych przepisów. Okazuje się, że swoją treścią oferuje znacznie więcej niż kolorowe zdjęcia, czy obiecujące nowe uniesienia kuchenne…

Temat zdrowia w kontekście odżywiania to obecnie jedno z bardziej gorących zagadnień. Coraz więcej ludzi dietą nie tylko redukuje nadprogramowe kilogramy, ale dba o swoje samopoczucie jak i o swoją przyszłość, czy komfort życia. Zainteresowanie to widać zwłaszcza u ludzi aktywnych, biegaczy, ultrasów czy triatlonistów. Świadomość społeczeństwa jest coraz większa, ale niestety wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Co z naszymi bliskimi, którzy nie odkryli sportowej pasji a ich zdrowie nie jest nam obojętne? Jak trafić do nich? Okazuje się, że to bardziej realne niż myślisz!

“Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin” wydawnictwa Publicat, od serca może przydać się zarówno naszym bliskim jak i pomoże zrozumieć potrzebę dbałości o ciało. A to właśnie ono napędza naszą biegową pasję. Jeżeli chcemy się w niej realizować, nie wyobrażam sobie tego bez odpowiedniego treningu, zarówno na ścieżkach biegowych, ale i w kuchni. Dieta to część treningu – równie istotna dla ciała jak i psychicznej równowagi.

100-mil-na-krecie-oregano-na-kilogramy-i-rosliny-na-talerzu-czyli-zdrowe-serce-04

Autorami książki są Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski. Ultramaratończycy, którzy swoją pasją i zdobytym doświadczeniem dzielą się z innymi. Wydając w 2015 roku książkę “Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin” pokazali jak skutecznie połączyć sport z roślinnym gotowaniem. Jak sami napisali “Szybko okazało się, że dieta dla biegaczy oraz jej wpływ na wydolność i regenerację to tylko czubek góry lodowej”

Większość chorób cywilizacych związanych jest z niewłaściwym odżywianiem i brakiem ruchu. Teoretycznie wszyscy o tym wiedzą, ale liczba zachorowań na choroby układu krążenia wciąż rośnie. Dieta “statystycznego” Polaka pozostawia wiele do życzenia, nadwaga i otyłość dotyczy prawie połowy z nas.

Autorzy podjęli się próby zmiany tego trendu, stworzeniu kuchni roślinnej dedykowanej sercu. Aby połączyć wiedzę medyczną ze swoim doświadczeniem kulinarnym zaprosili do współpracy zespół naukowy. W ten sposób stworzyli bardzo przydatny poradnik, gdzie lekarskie zalecenia zdrowej diety, przetłumaczone są również na praktyczny język posiłków. To niewątpliwie duży atut tej książki – jest konkretnie, jasno i czytelnie.

Co zatem znajdziemy w środku? 

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza jest bardzo merytoryczna, zespół lekarzy i dietetyķów objaśnia wszystkie ważne aspekty zdrowego serca od podstaw. W kontekście nadwagi, profilaktyki, sportu, budowania nawyków żywieniowych. W tym miejscu nasza świadomość rośnie, rodzi potrzebę zmian. Tu z pomocą przychodzą dwa kolejne rozdziały napisane już przez Violettę i Roberta. Najpierw dzielą się wiedzą praktyczną, od czego zacząć swoją małą rewolucję. Budują pogląd na filozofię zdrowego odżywiania, na coś co nie przeminie jak kolejna nowa, modna dieta. Jest mnóstwo praktycznych porad i wskazówek. Ten rozdział pomaga zrozumieć przepisy, które pojawiają się w kolejnym rozdziale.

Z punktu widzenia dietetyka jestem pod wrażeniem tego, jak autorom udało się w przystępny sposób upakować tyle cennej wiedzy. Każdy kto pokusi się o chęć zrozumienia zawartości swojego talerza oraz jego zmiany, nie będzie zawiedziony. – Marta Naczyk, dietetyk

100-mil-na-krecie-oregano-na-kilogramy-i-rosliny-na-talerzu-czyli-zdrowe-serce-02

Pięknym podsumowaniem części merytorycznej jest rozdział z przepisami

To odpowiedź na potrzebę uporządkowania wiedzy oraz pokazanie, że zdrowe może znaczyć smaczne. Przepisy są pełne składników, które mają szczególne pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy przez co pomagają uchronić przed między innymi nadciśnieniem czy miażdżycą. Do wyboru mamy cały arsenał koktajli, śniadań, zup, dań głównych, sałatek oraz coś, czego nie może przecież zabraknąć – zdrowych deserów

Nie znajdziemy tu wartości kalorycznej, to świetny zabieg. “Jeśli masz nadwagę, w efekcie i tak schudniesz po przejściu z diety tradycyjnej” – autorzy pokazują, że w zdrowej diecie nie chodzi o liczenie kalorii, co świetnie wyjaśnili w poprzednich rozdziałach. Osobiście miło zaskoczył mnie prosty i nieskomplikowany skład posiłków. Użyte produkty nie są trudno dostępne, jak to często bywa obecnie w modnych dietach. Używane są tradycyjne składniki w nowej, ciekawej odsłonie. Aby przyrządzić wybrane danie nie musimy wyruszać w kosztowną podróż po sklepach z ekologiczną żywnością. 

Co jest przede wszystkim ważne to to, że przepisy są bardzo bogate odżywczo, dostarczając całej palety witamin i mikroelementów, które poprawią jakość naszego życia – a dobrze odżywiony organizm to podstawa do realizowania swoich pasji i cieszenia się wspólnym czasem razem z bliskimi. Od serca, dla serca.

100-mil-na-krecie-oregano-na-kilogramy-i-rosliny-na-talerzu-czyli-zdrowe-serce-03

Pomiędzy to wszystko wpleciony jest jeden z ostatnich startów w ultramaratonie Violi, na Krecie. Kreta, jedzenie, serce? Nic piękniej tego nie oddaje jak odwiedzenie kolebki diety śródziemnomorskiej – jednej z najczęściej poleconych diet w aspekcie zdrowego serca. Myślę, że zaproponowane przez autorów podejście do żywienia to klucz do sukcesu.

Co mnie ujęło to, że oprócz pieknych, kolorowych zdjęć książka niesie przekaz. Budowanie świadomości i podawanie przykładowych rozwiązań, zamiast promowania ślepego podążania za gotowymi rozpiskami. Autorzy są szczerzy i otwarci, czytając książkę czuć pasję w tym co robią i tworzą. Nie ważne czy jesz mięso czy jesteś fanem wyłącznie kuchni roślinnej. Czy biegasz, czy wciąż nie możesz znaleźć motywacji do rozpoczęcia aktywnego stylu życia. Warto tę książkę potraktować jako inspirację i zachętę do lepszej, bardziej świadomej przyszłości. Brzmi zachęcająco? Czytanie jak bieganie – to zawsze Twój wybór. Ci bardziej doświadczeni biegacze wiedzą, że obie pasje idą w nierozłącznej parze. Nigdy nie jest zbyt późno by zgłębiać wiedzę z zakresu diety, właściwego odżywiania. A ta książka umożliwia to czytelnikowi w bardzo przyjazny i przystępny sposób. To kolejna pozycja na książkowej półce biegacza, po którą na pewno warto sięgnąć.

 

Razem
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie
jesienna odslona decathlonu marka kalenji 28

Coś, czego pragną kobiety - energia i moc w jednym

Następne
db38

Dla niej i dla niego - bieganie jesienią. Coś nowego dla biegaczy...

Powiązane artykuły